pieniadz.pl

Alior Bank SA
Zawiadomienie o rezultatach Testów Warunków Skrajnych i Europejskiego Badanie Jakości Aktywów

26-10-2014


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 60 / 2014
Data sporzÄ…dzenia: 2014-10-26
Skrócona nazwa emitenta
ALIOR BANK S.A.
Temat
Zawiadomienie o rezultatach Testów Warunków Skrajnych i Europejskiego Badanie Jakości Aktywów
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
Zarząd Alior Bank S.A. ("Bank") informuje, iż w dniu wczorajszym tj. 25 października 2014 r. otrzymał z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego ("UKNF") zawiadomienie dotyczące rezultatów Testu Warunków Skrajnych oraz Europejskiego Badania Jakości Aktywów.

Test Warunków Skrajnych realizowany zgodnie z restrykcyjnymi wytycznymi Europejskiego Nadzoru Bankowego (EBA) wykazał silną pozycję kapitałową Alior Bank S.A. Był to jak dotąd najpoważniejszy sprawdzian dla Banku. Potwierdził on, że Bank nie tylko spełnia najbardziej ostrożnościowe normy przewidziane przepisami prawa w zakresie współczynnika wypłacalności, ale nawet w warunkach kryzysu ekonomicznego jego adekwatność kapitałowa przekracza minimalny, wyznaczony w scenariuszu pesymistycznym poziom o 1,27 punktu procentowego. Tyma samym gwarantując: stabilną bazę dla dalszego rozwoju Banku, bezpieczeństwo jego depozytariuszy oraz dalsze zwiększanie wartości dla akcjonariuszy Banku.

Europejskie Badanie Jakości Aktywów wskazało na odmienność założeń pomiędzy zaawansowanymi i dostosowanymi do wewnętrznych procesów kredytowych modelami Banku, a ogólnymi modelami będącymi podstawą badania przeprowadzonego zgodnie z wytycznymi EBA. W opinii zarządu Banku stosowane przez Alior Bank S.A. modele determinujące wielkość odpisów z tytułu utraty wartości są adekwatne do skali i specyfiki prowadzonej działalności, a ich pozytywna weryfikacja została dokonana przez dwie renomowane firmy audytorskie.

Wspomniane różnice dotyczyły dwóch kwestii:
-identyfikacji przesłanki utraty wartości na jednym z klientów korporacyjnych;
-modeli odpisów grupowych dla klientów indywidualnych.

Na dzień 31 grudnia 2013r. (badany okres) Bank nie zidentyfikował przesłanki utraty wartości na wskazanym w badaniu kliencie korporacyjnym. Zgodnie z opublikowanymi sprawozdaniami finansowymi Banku ujawnienie tej przesłanki w księgach nastąpiło 31 marca 2014r. Klient ten objęty jest obecnie programem restrukturyzacji i realizuje go zgodnie z założeniami, a tym samym ekspozycja ta nie wymaga tworzenia dalszych odpisów.

Zarząd Banku, po zapoznaniu się w wynikami Europejskiego Badania Jakości Aktywów zaplanował dodatkowy przegląd wewnętrznych, grupowych modeli szacowania odpisów. Stosując zasadę ostrożnościowego podejścia do zarządzania Bankiem, Zarząd rozważa obecnie utworzenie dodatkowej rezerwy z tytułu wskazanych w badaniu różnic w kwocie około 10 mln PLN w IV kwartale 2014r. oraz alokowanie kwoty 30 mln PLN w procesie szacowania wewnętrznej adekwatności kapitałowej– w ramach tzw. Filaru 2 Nowej Umowy Kapitałowej (NCA) – Bazylea II z przeznaczeniem na ryzyko modeli. Należy podkreślić, że nie wpłynie to na poziom kapitału ale sposób jego alokacji. Planowany jest również aktywny dialog z UKNF w celu realizacji wszelkich rekomendacji w tym zakresie.

W ocenie Zarządu Banku wynik Europejskiego Badania Jakości Aktywów należy uznać za satysfakcjonujący i nie będzie miał on materialnego wpływu na sytuację finansową Banku w IV kwartale 2014r.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm