pieniadz.pl

Bank BPH SA
Odpowiedzi na pytania akcjonariuszy przekazane podczas Walnego Zgromadzenia

18-06-2010


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 35 / 2010
Data sporzÄ…dzenia: 2010-06-18
Skrócona nazwa emitenta
BANKBPH
Temat
Odpowiedzi na pytania akcjonariuszy przekazane podczas Walnego Zgromadzenia
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Bank BPH SA przekazuje odpowiedzi na pytania zadane przez Akcjonariuszy i zaprotokoÅ‚owane w protokole Walnego Zgromadzenia, które odbyÅ‚o siÄ™ 1 czerwca 2010 roku w Warszawie.


Pytanie 1
W sprawozdaniu Rady Nadzorczej Banku zawarta jest nastÄ™pujÄ…ca informacja: "Na spadek pasywów o 1 466,2 mln zÅ‚ w 2009 r. gÅ‚ówny wpÅ‚yw miaÅ‚o ograniczenie zobowiÄ…zaÅ„ finansowych przeznaczonych do obrotu o 1 187,1 mln zÅ‚ tj. o 67,3%. Spowodowane to byÅ‚o niższÄ…, ujemnÄ… wycenÄ… pochodnych instrumentów finansowych". ProszÄ™ o wyjaÅ›nienie, czy Bank BPH, jako podmiot, jest zaangażowany w opcje walutowe? Z jakim podmiotem Bank zawieraÅ‚ transakcje w 2009 r.?

Bank w ramach oferty produktów zabezpieczajÄ…cych ryzyko kursowe posiada także opcje walutowe. Klienci majÄ… możliwość kupna od Banku Opcji CALL/ PUT, jak również zawierania tzw. strategii opcyjnych dopasowanych do ich przepÅ‚ywów finansowych denominowanych w walutach obcych. W 2009 r. Klienci Banku zabezpieczajÄ…c ryzyko kursowe korzystali gÅ‚ownie z transakcji Fx Forward.

Bank zarzÄ…dza na bieżąco ryzykami rynkowymi (m.in. ryzykiem walutowym), wynikajÄ…cymi z prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci, jak i z transakcji zawieranych z Klientami Banku poprzez zawieranie transakcji na krajowym i miÄ™dzynarodowych rynkach finansowych (m.in. transakcje opcji walutowych) z kontrahentami bankowymi i niebankowymi w ramach podpisanej dokumentacji oraz przyznanych limitów. W 2009 roku transakcje opcji walutowych stanowiÅ‚y niewielki udziaÅ‚ (poniżej 10%) w obrotach transakcji zabezpieczajÄ…cych ryzyko walutowe.

SzczegóÅ‚owe informacje o podmiotach, z jakimi zawierane byÅ‚y transakcje nie mogÄ… zostać udostÄ™pnione, ponieważ sÄ… one objÄ™te tajemnicÄ… bankowÄ….

Pytanie 2
W 2009 r. zostaÅ‚y utworzone odpisy na utratÄ™ wartoÅ›ci w kwocie 690,1 mln zÅ‚. Pan Prezes Józef Wancer poinformowaÅ‚ WZA o dziaÅ‚aniach Banku dotyczÄ…cych m.in. sprawdzania wiarygodnoÅ›ci klienta w BIK. W zwiÄ…zku z tym, że każdy kredyt czy pożyczka udzielane przez pracowników BPH nie byÅ‚ udzielony bez sprawdzenia klienta w tym systemie rodzi siÄ™ pytanie czy "zÅ‚ych" kredytów udzielili pracownicy byÅ‚ego BPH czy GEMB, proszÄ™ o podanie proporcji.

Odpisy na utratÄ™ wartoÅ›ci na poziomie 690 mln zÅ‚otych zostaÅ‚y utworzone w 23% na portfel kredytowy Banku BPH przed poÅ‚Ä…czeniem i w 77% na portfel byÅ‚ego GE Money Banku. PodziaÅ‚ ten odzwierciedla fakt, że zaangażowania kredytowe pochodzÄ…ce z byÅ‚ego GE Money Banku stanowiÅ‚y 68% caÅ‚ego portfela Banku BPH. Zgodnie z ówczesnÄ… strategiÄ… GE Money Banku wzrost wolumenu kredytów w dużej mierze generowany byÅ‚ dziÄ™ki kredytom udzielanym osobom fizycznym, gÅ‚ównie pożyczkom gotówkowym. Spowolnienie gospodarcze, a w szczególnoÅ›ci problem "przekredytowania" dotknÄ…Å‚ najbardziej Klientów detalicznych, co znalazÅ‚o odzwierciedlenie w gorszej jakoÅ›ci kredytów tego segmentu. Negatywne zjawiska makroekonomiczne dotknęły wszystkie banki znaczÄ…co zaangażowane w kredyty detaliczne. DziÄ™ki podjÄ™tym w 2009 roku dziaÅ‚aniom w zakresie ograniczenia ryzyka kredytowego, jakość nowo uruchomianych przez Bank BPH kredytów ulegÅ‚a poprawie.

Pytanie 3
Niepokoi mnie fakt zaciÄ…gniÄ™cia przez Bank BPH miliardowych pożyczek w CHF. Jaki jest cel tego dziaÅ‚ania, skoro brakuje klientów na pożyczki w CHF. Jaka jest cena pożyczonych pieniÄ™dzy? ProszÄ™ o odpowiedź: cena pieniÄ…dza dla Banku BPH pożyczki w CHF, pożyczki w innej walucie.

Bank zaciÄ…ga nowe pożyczki we frankach szwajcarskich (CHF) w celu zapewnienia źródeÅ‚ finansowania istniejÄ…cych kredytów udzielonych w CHF. Saldo pożyczek zaciÄ…gniÄ™tych przez Bank BPH S.A. od spóÅ‚ek z Grupy GE w CHF nie zmienia siÄ™. Zmianie ulegajÄ… jedynie kontrahenci w umowach oraz warunki cenowe na bardziej korzystne dla Banku.

Informacja na temat ceny pożyczek dla Banku podana została w raportach bieżących nr 10/2010 z 19 lutego 2010 r. oraz 13/2010 z 18 marca 2010 r. dostępnych na stronie internetowej Banku, w sekcji Relacje Inwestorskie. Cena pożyczek ustalana jest zawsze na zasadach rynkowych.

Pytanie 4
Jakie dziaÅ‚ania podejmie Rada Nadzorcza Banku BPH w celu ograniczenia planowanych zwolnieÅ„ grupowych i dalszego zatrudniania dobrze przygotowanych do pracy Pracowników Banku BPH posiadajÄ…cych doÅ›wiadczenie zawodowe.

W odniesieniu do dziaÅ‚aÅ„, jakie podejmie Rada Nadzorcza w celu ograniczenia planowanych zwolnieÅ„ grupowych i pomocy przy planowaniu dalszej kariery zawodowej, pragnÄ™ poinformować, iż proces restrukturyzacji zatrudnienia byÅ‚ jednym z elementów nowej strategii Banku, zaakceptowanej przez ZarzÄ…d i RadÄ™ NadzorczÄ… w dniu 6 maja 2010 r. (raport bieżący nr 26/2010). Zgodnie z par. 27 ust. 3 pkt. 1 Statutu Banku BPH S.A. Rada Nadzorcza akceptuje UchwaÅ‚y ZarzÄ…du Banku dotyczÄ…ce kierunków rozwoju, planów strategicznych oraz rocznych planów finansowych Banku. Rada Nadzorcza zatwierdza przedkÅ‚adane przez ZarzÄ…d propozycjÄ™ rozwoju dziaÅ‚alnoÅ›ci Banku, za których realizacjÄ™ odpowiedzialny jest ZarzÄ…d Banku. Rada Nadzorcza sprawuje dodatkowo staÅ‚y nadzór nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Banku. Niemniej Rada Nadzorcza przykÅ‚ada dużą uwagÄ™ do kwestii pracowniczych i na bieżąco analizuje je na swoich posiedzeniach, dbajÄ…c o to, żeby wszystkie podejmowane w tym obszarze decyzje byÅ‚y realizowane z należytÄ… starannoÅ›ciÄ….

Zarówno ZarzÄ…d jak i Rada Nadzorcza doÅ‚ożą najwiÄ™kszych staraÅ„, aby proces restrukturyzacji przeprowadzony zostaÅ‚ w peÅ‚ni profesjonalnie i w atmosferze wzajemnego szacunku. Bank w ramach zawartego ze ZwiÄ…zkami Zawodowymi porozumienia zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ również do zagwarantowania pracownikom objÄ™tym procesem restrukturyzacji pomocy w zakresie przekwalifikowania i szkoleÅ„, jak również w postaci pakietu osÅ‚onowego.

Podstawa prawna:
§ 38 ust. 1 pkt 12 RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartoÅ›ciowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa paÅ„stwa niebÄ™dÄ…cego paÅ„stwem czÅ‚onkowskim.

Nazwa arkusza:


MESSAGE (ENGLISH VERSION)

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm