pieniadz.pl

Bank BPH SA
Zmiana oceny ratingowej

04-11-2014


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 23 / 2014
Data sporzÄ…dzenia: 2014-11-04
Skrócona nazwa emitenta
BANKBPH
Temat
Zmiana oceny ratingowej
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Bank BPH S.A. ("Bank") informuje, że 4 listopada 2014 roku agencja ratingowa Moody’s Investors Service ("Moody’s") poinformowała o obniżeniu długo- i krótko- terminowego ratingu depozytowego Banku do poziomu Baa3/Prime-3 z poziomu Baa2/Prime-2 i umieszczeniu ich na liście obserwacyjnej z możliwością dalszej obniżki. Decyzja Moody’s jest konsekwencją niedawnego zawiadomienia General Electric Company dotyczącego analizowania strategicznej możliwości sprzedaży akcji Banku należących do ostatecznego podmiotu dominującego -- General Electric Capital Corporation ("GECC"; rating A1, stabilny).

Agencja ratingowa umieściła także na liście obserwacyjnej z możliwością obniżki rating siły finansowej (Bank Financial Strength Rating, BFSR) Banku na poziomie D, odpowiednik oceny ryzyka kredytowego (Baseline Credit Assessment, BCA) na poziomie ba2.

Uzasadnienie dla ratingu

- Obniżenie ratingu depozytowego i umieszczenie na liście obserwacyjnej z możliwością dalszej obniżki

Według Moody’s intencja GECC dotycząca sprzedaży Banku sygnalizuje, że Bank BPH nie należy do strategicznych inwestycji Grupy GE w horyzoncie długoterminowym. W rezultacie Moody’s poddał ponownej ocenie swoje założenia odnośnie nadzwyczajnego wsparcia ze strony podmiotu dominującego i ocenił je jako "wysokie" wobec "bardzo wysokie" wcześniej. Doprowadziło to do redukcji w poziomie wsparcia Banku (BCA) do dwóch poziomów z trzech poziomów.

Ponadto, dokładne plany dotyczące ewentualnej transakcji sprzedaży i/lub ewentualnego nabywcy nie zostały jeszcze ujawnione, stwarzając niepewność dotyczącą poziomu nadzwyczajnego wsparcia, które Bank BPH mógłby otrzymać w przyszłości.

Obserwacja w zakresie dalszej obniżki jest wynikiem obserwacji pod tym kątem ratingu siły finansowej Banku.

- Rating siły finansowej na liście obserwacyjnej pod kątem obniżki

Moody’s umieścił na liście obserwacyjnej rating BFSR Banku BPH na poziomie D, co obrazuje prawie całkowitą zależność Banku BPH od finansowania w walucie obcej ze strony GECC, co jest związane z dużym portfelem walutowych kredytów hipotecznych Banku. Wiązało się to także z oceną fundamentów biznesowych i finansowych Banku w kontekście ich dopasowania do obecnego ratingu BCA na poziomie ba2. Podczas gdy, zmiana zobowiązania GECC dotycząca zapewnienia finansowania Banku w walutach obcych jest mało prawdopodobna w najbliższym czasie, to zdaniem Moody’s wysoka zależność Banku od tego finansowania może narazić jego profil finansowania na ryzyko w trakcie okresu przejściowego przy zmianie podmiotu dominującego, stwarzając niepewność dotyczącą przyszłego profilu finansowania Banku oraz jego pozycji konkurencyjnej na polskim rynku. W nawiązaniu do tego, Moody’s zauważa, że w 1 połowie 2014 roku udziały rynkowe Banku BPH podlegały dalszemu zmniejszeniu do około 2.5% w przypadku kredytów i 1.6% w przypadku depozytów. Dodatkowo, portfel kredytowy Banku uległ obniżeniu o 3.6% w porównaniu do końca 2013 roku, a jego wynik netto zmniejszył się o 28.8% r/r. Środowisko niższych stóp procentowych w Polsce również obniżyło zyskowność Banku.

W 1 połowie 2014 roku wysoki poziom zależności finansowania przejawiał się poprzez pożyczki bilansowe i dług podporządkowany od GECC sięgające 48% całkowitych zobowiązań Banku oraz poprzez dodatkową pozabilansową linię kredytową w wysokości 2,6 miliardów CHF.

Moody’s dodał, że na przegląd ratingu mogą mieć wpływ także wszelkie ustalenia dotyczące nabywcy Banku i możliwy wpływ tych ustaleń na profil kredytowy Banku.

Główne założenia metodologii użyte do tego ratingu pochodzą z Metodologii Ratingowej Moody’s "Global Banks" opublikowanej w lipcu 2014 roku. Kopia tej metodologii znajduje się na stronie internetowej www.moodys.com, w sekcji "Credit Policy".

Podstawa prawna:
§5 ust. 1 pkt 26 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm