pieniadz.pl

BBI Zeneris NFI SA
Emisja obligacji serii J

21-06-2013


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 64 / 2013
Data sporzÄ…dzenia:
Skrócona nazwa emitenta
BBI ZENERIS S.A.
Temat
Emisja obligacji serii J
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
ZarzÄ…d BBI Zeneris S.A. z siedzibÄ… w Poznaniu ("Emitent", "SpóÅ‚ka"), dziaÅ‚ajÄ…c na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach a także art. 11 Statutu, informuje, iż w dniu 21 czerwca 2013 r. podjÄ…Å‚ UchwaÅ‚Ä™ nr 1/2/06/2013 w sprawie emisji obligacji na okaziciela serii J ("UchwaÅ‚a") ("Obligacje") oraz podaje informacje dotyczÄ…ce emisji.

1) Cel emisji
Celem emisji Obligacji jest spÅ‚ata zobowiÄ…zania z tytuÅ‚u wyemitowanych przez Emitenta obligacji serii G, skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ z części kapitaÅ‚owej w kwocie 6.580.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: sześć milionów pięćset osiemdziesiÄ…t tysiÄ™cy zÅ‚otych) oraz z części odsetkowej, która na dzieÅ„ 28 czerwca 2013 r. wynosić bÄ™dzie 393.747,20 zÅ‚ (sÅ‚ownie: trzysta dziewięćdziesiÄ…t trzy tysiÄ…ce siedemset czterdzieÅ›ci siedem zÅ‚otych i dwadzieÅ›cia groszy), oraz spÅ‚ata zobowiÄ…zania w wysokoÅ›ci nie niższej niż 14.026.252,80 zÅ‚ (sÅ‚ownie: czternaÅ›cie milionów dwadzieÅ›cia sześć tysiÄ™cy dwieÅ›cie pięćdziesiÄ…t dwa zÅ‚ote i osiemdziesiÄ…t groszy) z tytuÅ‚u wyemitowanych przez Emitenta obligacji serii H.
W przypadku zrealizowania emisji Obligacji w kwocie wiÄ™kszej niż 21.000.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: dwadzieÅ›cia jeden milionów zÅ‚otych), pozyskane Å›rodki w pierwszej kolejnoÅ›ci przeznaczone zostanÄ… na spÅ‚atÄ™ pozostaÅ‚ych zobowiÄ…zaÅ„ z tytuÅ‚u wyemitowanych przez Emitenta obligacji serii H. W przypadku spÅ‚aty caÅ‚oÅ›ci zobowiÄ…zaÅ„ z tytuÅ‚u wyemitowanych przez Emitenta obligacji serii H, pozostaÅ‚e Å›rodki zostanÄ… przeznaczone na wykup obligacji serii E lub zwiÄ™kszenie kapitaÅ‚u obrotowego i inwestycyjnego w spóÅ‚kach zależnych w celu poprawy efektywnoÅ›ci ich dziaÅ‚ania, finansowanie nowych projektów lub innych celów wynikajÄ…cych z bieżących potrzeb Emitenta.
2) Rodzaj emitowanych obligacji
Obligacje na okaziciela, zabezpieczone, nie posiadajÄ…ce formy dokumentu.
3) Wielkość emisji
Nie wiÄ™cej niż 300.000 (sÅ‚ownie: trzysta tysiÄ™cy) Obligacji o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nie wiÄ™kszej niż 30.000.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: trzydzieÅ›ci milionów zÅ‚otych). Warunkiem dojÅ›cia emisji do skutku (próg emisji) jest objÄ™cie i należyte opÅ‚acenie co najmniej 210.000 (sÅ‚ownie: dwieÅ›cie dziesięć tysiÄ™cy) Obligacji o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nominalnej nie niższej niż 21.000.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: dwadzieÅ›cia jeden milionów zÅ‚otych).
4) Wartość nominalna i cena emisyjna obligacji
Wartość nominalna jednej Obligacji jest równa cenie emisyjnej i wynosi 100,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: sto zÅ‚otych).
5) Warunki wykupu i oprocentowania
 Przydział Obligacji nastąpi w dniu 28 czerwca 2013 r.
 Termin wykupu został ustalony na dzień 29 czerwca 2015 roku.
 Obligacje będą oprocentowane według stopy procentowej 9 % w skali roku, liczone od dnia przydziału do dnia wykupu (dla potrzeb obliczeń przyjmuje się, że rok ma 365 dni).
 Odsetki będą wypłacane w dniach 27 grudnia 2013 r., 28 marca 2014 r., 30 czerwca 2014 r., 29 września 2014 r., 29 grudnia 2014 r., 30 marca 2015 r. oraz w dniu wykupu bądź wcześniejszego wykupu Obligacji. Płatność odsetek będzie następowała zgodnie z regulacjami KDPW.
 Dniem ustalenia praw do odsetek jest 6 (szósty) dzieÅ„ roboczy przed dniem wypÅ‚aty odsetek, co oznacza, że odsetki zostanÄ… wypÅ‚acone obligatariuszom, którzy posiadali Obligacje w dniu ustalenia prawa do odsetek.
 Wykup Obligacji nastąpi poprzez zapłatę wartości nominalnej wykupywanych Obligacji.
 Dniem ustalenia praw do wykupu jest 6 (szósty) dzieÅ„ roboczy przed dniem wykupu, co oznacza, że wartość nominalna wykupywanych Obligacji zostanie wypÅ‚acona obligatariuszom, którzy posiadali Obligacje w dniu ustalenia prawa do wykupu.
 Emitent ma prawo dokonać wcześniejszego wykupu całości lub części wyemitowanych Obligacji. Wcześniejszy wykup dokonywany będzie zgodnie z regulacjami KDPW.
 Każdy z obligatariuszy może dorÄ™czyć Emitentowi pisemne zawiadomienie, że posiadane przez niego Obligacje stajÄ… siÄ™ natychmiast wymagalne i pÅ‚atne ("Zawiadomienie"), a Emitent zobowiÄ…zany jest do natychmiastowego wykupu Obligacji posiadanych przez tego obligatariusza, w przypadku zajÅ›cia któregokolwiek z wymienionych poniżej zdarzeÅ„:
a) Emitent opóźni siÄ™ w speÅ‚nieniu wymagalnych Å›wiadczeÅ„ z tytuÅ‚u Obligacji,
b) zostało wydane przez właściwy sąd jakiekolwiek postanowienie lub zapadła uchwała właściwego organu Emitenta w sprawie likwidacji lub rozwiązania Emitenta,
c) jakakolwiek osoba, która posiada w stosunku do Emitenta wymagalnÄ… wierzytelność na kwotÄ™ nie niższÄ… niż równowartość 5.000.000,00 (sÅ‚ownie: pięć milionów) zÅ‚otych:
- złoży wniosek o ogłoszenie upadłości obejmujący likwidację majątku Emitenta lub
- złoży wniosek o ogłoszenie upadłości Emitenta z możliwością zawarcia układu,
w wyniku którego sÄ…d upadÅ‚oÅ›ciowy wyda prawomocne postanowienie w przedmiocie ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci likwidacyjnej bÄ…dź ukÅ‚adowej przez Emitenta.
d) Emitent złoży oświadczenie o wszczęciu w stosunku do niego postępowania naprawczego,
e) osoby uprawnione do reprezentowania Emitenta złożą wniosek o ogłoszenie upadłości Emitenta,
f) Emitent zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej lub właściwy organ Emitenta podejmie uchwałę o istotnej zmianie przedmiotu działalności Emitenta,
g) Emitent nie dokona spÅ‚aty wobec jednego wierzyciela jakiegokolwiek wymagalnego roszczenia bÄ…dź roszczeÅ„, o Å‚Ä…cznej kwocie nie niższej niż równowartość 2.000.000,00 (sÅ‚ownie: dwa miliony) zÅ‚otych, chyba że wierzyciel, któremu przysÅ‚uguje to roszczenie zgodziÅ‚ siÄ™ na przedÅ‚użenie jego terminu pÅ‚atnoÅ›ci,
h) Emitent uzna na piśmie swoją niewypłacalność,
i) Emitent naruszy którykolwiek z terminów wskazanych w pkt. 3 UchwaÅ‚y (terminy dotyczÄ…ce ustanowienia zabezpieczeÅ„) lub którekolwiek z oÅ›wiadczeÅ„ Emitenta wskazanych w pkt. 3 UchwaÅ‚y okaże siÄ™ nieprawdziwe.
W Zawiadomieniu obligatariusz winien wskazać podstawÄ™ żądania wczeÅ›niejszego wykupu oraz doÅ‚Ä…czyć Å›wiadectwo depozytowe wydane przez dom maklerski prowadzÄ…cy jego rachunek papierów wartoÅ›ciowych. W powyższym przypadku kwota wczeÅ›niejszego wykupu powinna być zapÅ‚acona niezwÅ‚ocznie, nie później niż w terminie 25 dniu roboczym od dnia otrzymania przez Emitenta zawiadomienia zÅ‚ożonego przez obligatariusza z doÅ‚Ä…czonym Å›wiadectwem depozytowym, zgodnie z regulacjami KDPW poprzez uznanie rachunku pieniężnego obligatariusza.
 W razie podjęcia uchwały bądź prawomocnego postanowienia sądu o likwidacji Emitenta Obligacje podlegają natychmiastowemu wykupowi z dniem otwarcia likwidacji, chociażby termin ich wykupu jeszcze nie nastąpił.
6) Wysokość i formy ewentualnego zabezpieczenia obligacji
Zabezpieczeniem Obligacji będą:
a) Zastaw rejestrowy na 18 (osiemnastu) wierzytelnoÅ›ciach przysÅ‚ugujÄ…cych Emitentowi od OZEN Plus Sp. z o.o. z tytuÅ‚u pożyczek, których Å‚Ä…czna wartość kapitaÅ‚u wynosi 30.029.804,10 zÅ‚ (sÅ‚ownie: trzydzieÅ›ci milionów dwadzieÅ›cia dziewięć tysiÄ™cy osiemset cztery zÅ‚ote i dziesięć groszy).
Zastaw na ww. wierzytelnoÅ›ciach stanowi obecnie zabezpieczenie obligacji serii H Emitenta, których termin wykupu przypada na 9 wrzeÅ›nia 2013 r.; wykreÅ›lenie zastawu rejestrowego ustanowionego jako zabezpieczenie wykupu obligacji serii H Emitenta spowoduje uzyskanie pierwszeÅ„stwa przez zastaw rejestrowy ustanowiony jako zabezpieczenie Obligacji.
b) Zastaw rejestrowy na zbiorze wierzytelnoÅ›ci przysÅ‚ugujÄ…cych Emitentowi od OZEN Plus Sp. z o.o. z tytuÅ‚u pożyczek, których Å‚Ä…czna wartość kapitaÅ‚u wynosi 8.830.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: osiem milionów osiemset trzydzieÅ›ci tysiÄ™cy zÅ‚otych).
Zastaw na ww. zbiorze wierzytelnoÅ›ci stanowi obecnie zabezpieczenie obligacji serii E Emitenta, których termin wykupu przypada 18 grudnia 2013 r.; wykreÅ›lenie zastawu rejestrowego ustanowionego jako zabezpieczenie wykupu obligacji serii E Emitenta spowoduje uzyskanie pierwszeÅ„stwa przez zastaw rejestrowy ustanowiony jako zabezpieczenie Obligacji.
c) Zastaw rejestrowy na 534.528 akcjach na okaziciela serii A o wartoÅ›ci nominalnej 1,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: jeden zÅ‚oty) każda spóÅ‚ki Viatron S.A. z siedzibÄ… w Gdyni należących do Emitenta ("Akcje Viatron"). Wartość jednej Akcji Viatron zgodnie z wycenÄ… biegÅ‚ego rewidenta sporzÄ…dzonÄ… w dniu 15 lutego 2013 r. wynosi 14,21 PLN (sÅ‚ownie: czternaÅ›cie zÅ‚otych dwadzieÅ›cia jeden groszy) i wynika z wyceny metodÄ… DCF (Discounted Cash Flow) dokonanej przez biegÅ‚ego rewidenta.
W zwiÄ…zku z tym, że zastaw na Akcjach Viatron stanowi obecnie zabezpieczenie obligacji serii H Emitenta, których termin wykupu przypada na 9 wrzeÅ›nia 2013 r., zastaw rejestrowy na Akcjach Viatron, który zostanie ustanowiony pod zabezpieczenie Obligacji, uzyska pierwszeÅ„stwo z chwilÄ… wykupu caÅ‚oÅ›ci obligacji serii H Emitenta i wygaÅ›niÄ™cia zastawu zabezpieczajÄ…cego wykup obligacji serii H.
d) Hipoteka umowna Å‚Ä…czna do kwoty 10.400.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: dziesięć milionów czterysta tysiÄ™cy zÅ‚otych) na nieruchomoÅ›ciach gruntowych zabudowanych obiektem elektrociepÅ‚owni biogazowej w Skrzatuszu ("Nieruchomość").
Umowy o ustanowienie zastawów rejestrowych zostanÄ… zawarte z administratorami zastawów w terminie 2 dni roboczych od dnia przydziaÅ‚u Obligacji. Emitent zobowiÄ…zuje siÄ™ zÅ‚ożyć w SÄ…dzie Rejestrowym wniosek o wpis zastawów rejestrowych do rejestru zastawów, w terminie 7 (sÅ‚ownie: siedmiu) dni od dojÅ›cia emisji do skutku oraz dorÄ™czyć administratorowi zabezpieczeÅ„ potwierdzenie zÅ‚ożenia w SÄ…dzie takiego wniosku. Emitent zobowiÄ…zuje siÄ™ powiadomić administratora zastawów o skutecznym ustanowieniu zastawów rejestrowych, poprzez zÅ‚ożenie odpisów z rejestru zastawów w terminie 3 dni roboczych po dniu otrzymania takich odpisów zawierajÄ…cych wpisy do rejestru zastawów.
Zastawy rejestrowe na wierzytelnoÅ›ciach wymienionych w punktach a) i b) zostanÄ… ustanowione na Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci wierzytelnoÅ›ci wraz z odsetkami, odsetkami za opóźnienie (także przyszÅ‚ymi) do czasu caÅ‚kowitego spÅ‚acenia wszelkich zobowiÄ…zaÅ„ z tytuÅ‚u Obligacji, chyba że do tego czasu wierzytelnoÅ›ci zostanÄ… spÅ‚acone, a uzyskane Å›rodki przekazane na rachunek administratora zastawów.
Hipoteka zostanie ustanowiona na podstawie stosownego oÅ›wiadczenia wÅ‚aÅ›ciciela NieruchomoÅ›ci o ustanowieniu hipoteki, zÅ‚ożonego najpóźniej w terminie 1 dnia roboczego od dojÅ›cia emisji do skutku. NiezwÅ‚ocznie po zÅ‚ożeniu tego oÅ›wiadczenia zostanie zÅ‚ożony przez notariusza do wÅ‚aÅ›ciwego sÄ…du wniosek Emitenta o dokonanie wpisu hipoteki w ksiÄ™gach wieczystych. W terminie 1 (jednego) dnia roboczego od dnia zÅ‚ożenia oÅ›wiadczenia o ustanowieniu hipoteki, administrator hipoteki otrzyma wypis aktu notarialnego zawierajÄ…cego oÅ›wiadczenie o ustanowieniu hipoteki.
7) Wartość zobowiązań Emitenta na dzień 31 marca 2013 r. wynosiła:
 na poziomie jednostkowym: 33 026 tys. zł
 na poziomie skonsolidowanym: 137 497 tys. zÅ‚ (w tym ok. 90 mln zÅ‚ stanowiÄ… kredyty w spóÅ‚kach zależnych)
Perspektywy kształtowania zobowiązań Emitenta do czasu całkowitego wykupu obligacji proponowanych do nabycia
Na dzieÅ„ wykupu Obligacji, tj. 29.06.2015 r., Emitent zakÅ‚ada zobowiÄ…zania na poziomie jednostkowym w kwocie ok. 31 mln zÅ‚, natomiast na poziomie skonsolidowanym w kwocie ok. 116 mln zÅ‚ (z czego ok. 75 mln zÅ‚ stanowić bÄ™dÄ… kredyty w spóÅ‚kach zależnych).
8) Dane umożliwiajÄ…ce orientacjÄ™ w efektach przedsiÄ™wziÄ™cia, które ma być sfinansowane z emisji obligacji
Z uwagi na to, że Emitent jest spóÅ‚kÄ… publicznÄ… notowanÄ… na rynku regulowanym prowadzonym przez GieÅ‚dÄ™ Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie S.A., nabywcy obligacji mogÄ… uzyskiwać informacje o efektach przedsiÄ™wziÄ™cia za poÅ›rednictwem raportów bieżących i okresowych publikowanych przez Emitenta.
9) Zasady przeliczania świadczenia niepieniężnego na świadczenie pieniężne
Emisja nie przewiduje możliwości przeliczania świadczenia niepieniężnego na świadczenie pieniężne.
10) Wycena przedmiotu zastawu / hipoteki
a) Zgodnie z wycenÄ… biegÅ‚ego rewidenta sporzÄ…dzonÄ… w dniu 17 czerwca 2013 r. Å‚Ä…czna wartość kapitaÅ‚u 18 wierzytelnoÅ›ci, o których mowa w punkcie 6a) niniejszego raportu, wynosi 30.029.804,10 zÅ‚ (sÅ‚ownie: trzydzieÅ›ci milionów dwadzieÅ›cia dziewięć tysiÄ™cy osiemset cztery zÅ‚ote i dziesięć groszy), natomiast kwota odsetek od tych wierzytelnoÅ›ci na 31 maja 2013 roku wynosi 7.810.593,05 zÅ‚ (siedem milionów osiemset dziesięć tysiÄ™cy pięćset dziewięćdziesiÄ…t trzy zÅ‚ote i pięć groszy).
b) Zgodnie z wycenÄ… biegÅ‚ego rewidenta sporzÄ…dzonÄ… w dniu 17 czerwca 2013 r. Å‚Ä…czna wartość kapitaÅ‚u zbioru wierzytelnoÅ›ci, o którym mowa w punkcie 6b) niniejszego raportu wynosi 8.830.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: osiem milionów osiemset trzydzieÅ›ci tysiÄ™cy zÅ‚otych), natomiast kwota odsetek od tych wierzytelnoÅ›ci na 31 maja 2013 roku wynosi 2.257.810, 85 zÅ‚ (sÅ‚ownie: dwa miliony dwieÅ›cie pięćdziesiÄ…t siedem tysiÄ™cy osiemset dziesięć zÅ‚otych i osiemdziesiÄ…t pięć groszy).
c) Zgodnie z wyceną biegłego rewidenta sporządzoną w dniu 15 lutego 2013 r. wartość jednej Akcji Viatron wynosi 14,21 PLN (słownie: czternaście złotych dwadzieścia jeden groszy) i wynika z wyceny metodą DCF (Discounted Cash Flow) dokonanej przez biegłego rewidenta.
d) Zgodnie z operatem szacunkowym z 17 czerwca 2013 r. sporzÄ…dzonym przez uprawnionego rzeczoznawcÄ™ wartość NieruchomoÅ›ci wynosi 18.677.000,00 zÅ‚ (sÅ‚ownie: osiemnaÅ›cie milionów sześćset siedemdziesiÄ…t siedem tysiÄ™cy zÅ‚otych).
11) Obligacje nie sÄ… obligacjami zamiennymi w rozumieniu ustawy o obligacjach.
12) Obligacje nie są obligacjami z prawem pierwszeństwa w rozumieniu ustawy o obligacjach.

Obligacje bÄ™dÄ… oferowane w trybie wskazanym w art. 9 pkt. 3 ustawy o obligacjach z 29 czerwca 1995 r., to jest do grupy nie wiÄ™kszej niż 149 (sÅ‚ownie: sto czterdzieÅ›ci dziewięć) osób poprzez skierowanie za poÅ›rednictwem Domu Maklerskiego IDM S.A. oraz NWAI Dom Maklerski S.A. imiennych propozycji nabycia do potencjalnych obligatariuszy.
Obligacje, po ustanowieniu zabezpieczeÅ„ przewidzianych w warunkach emisji Obligacji, zostanÄ… zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie i wprowadzone do obrotu w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez GieÅ‚dÄ™ Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie S.A. w ramach rynku Catalyst.

Wartość emitowanych obligacji przekracza 10% kapitaÅ‚ów wÅ‚asnych Emitenta wskazanych w jednostkowym raporcie za I kwartaÅ‚ 2013 roku z dnia 15 maja 2013 roku.

Podstawa prawna:
§ 5 ust. 1 pkt. 11 w zw. z § 17 oraz w zw. z § 3 ust. 2 RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartoÅ›ciowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa paÅ„stwa niebÄ™dÄ…cego paÅ„stwem czÅ‚onkowskim.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm