pieniadz.pl

Budopol-Wrocław SA
Raport z realizacji celów emisji akcji serii H

13-06-2007


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 25 / 2007
Data sporzÄ…dzenia: 2007-06-13
Skrócona nazwa emitenta
BUDOPOL
Temat
Raport z realizacji celów emisji akcji serii H
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:


ZarzÄ…d Budopol-WrocÅ‚aw S.A. respektujÄ…c zasady Å‚adu korporacyjnego i w odpowiedzi na pytania części akcjonariuszy tak indywidualnych jaki i instytucjonalnych po upÅ‚ywie 6 miesiÄ™cy od zatwierdzenia podwyższenia kapitaÅ‚u przez KRS przedstawia niniejszym raport z wykonania celów opisanych w prospekcie emisyjnym zatwierdzonym przez KNF w dniu 17.10.2006 r.
Cele emisji wskazane w powyższym prospekcie zakÅ‚adaÅ‚y przeznaczenie 13 mln zÅ‚ na 3 grupy celów:
1.udział w projektach developerskich grupy kapitałowej-kwota 2 mln zł;
2.inwestycje w środki produkcji-kwota 3 mln zł;
3.zasilenie kapitaÅ‚u obrotowego –kwota 8 mln zÅ‚.

Ad 1
Najważniejszym projektem developerskim realizowanym w grupie kapitaÅ‚owej, w którym udziaÅ‚ Budopol-WrocÅ‚aw SA bÄ™dzie znaczÄ…cy jest rozpoczÄ™ty w maju 2007 roku projekt przebudowy i rozbudowy nieruchomoÅ›ci przy ulicy RacÅ‚awickiej 15/19 we WrocÅ‚awiu. Procedury administracyjne oraz proces projektowania wymaga zaangażowania kapitaÅ‚owego ze strony udziaÅ‚owców spóÅ‚ki Budopol-RacÅ‚awicka sp. z o.o. od lipca 2007 roku do lipca 2009 roku, przy czym wiÄ™kszość nakÅ‚adów ze Å›rodków wÅ‚asnych zostanie poniesionych do koÅ„ca 2008 roku. Horyzont 24 miesiÄ™cy zakreÅ›lony w prospekcie emisyjnym jest zatem nadal aktualny i spóÅ‚ka rezerwuje powyższÄ… kwotÄ™ na finansowanie udziaÅ‚u wÅ‚asnego w tym projekcie.
UdziaÅ‚ w innych projektach grupy (Katowice – spóÅ‚ka "Przy Spodku", Polanica-Zdrój – spóÅ‚ka "Bielbud", WrocÅ‚aw-Bystrzycka – spóÅ‚ka "TBI", WrocÅ‚aw-Opolska – spóÅ‚ka "KÄ…ty-1) ze wzglÄ™du na faktyczne lub planowane zaangażowanie po stronie wykonawczej zostaÅ‚ zaniechany i spóÅ‚ka odsprzedaÅ‚a w cenie nabycia swoje udziaÅ‚y w wyżej wymienionych spóÅ‚kach na rzecz GANT Development SA. Decyzja taka wynika z 2 przesÅ‚anek. Po pierwsze: potencjaÅ‚ wykonawczy Budopolu-WrocÅ‚aw (ekipy wÅ‚asne i podwykonawcy) w ostatnich 3 kwartaÅ‚ach rósÅ‚ co kwartaÅ‚ o 100%, co pozwoliÅ‚o planować udziaÅ‚ firmy w tych projektach jako generalnego wykonawcy, czego wyrazem jest zawarta umowa o generalne wykonawstwo dla spóÅ‚ki KÄ…ty-1, a po drugie: przesuniÄ™cie w czasie pozostaÅ‚ych projektów o okoÅ‚o 3 miesiÄ™cy i rozbudowanie wÅ‚asnych zespoÅ‚ów i kompetencji skutkuje przygotowaniem do roli generalnego inwestora dla pozostaÅ‚ych powyższych projektów. Budopol-WrocÅ‚aw SA zrezygnowaÅ‚ zatem z wspóÅ‚uczestniczenia i wspóÅ‚finansowania po stronie inwestora i koncentruje siÄ™ na wykonywaniu lub przygotowaniu roli generalnego inwestora.
W tej grupie nie przewiduje siÄ™ zatem zmian.

Ad 2.
ZarzÄ…d spóÅ‚ki w ciÄ…gu ostatnich 6 miesiÄ™cy przeprowadziÅ‚a analizÄ™ wielu różnych rozwiÄ…zaÅ„ organizacyjnych, prawnych, finansowych i kapitaÅ‚owych zwiÄ…zanych z wyposażeniem firmy w Å›rodki produkcji i narzÄ™dzia, czego skutkiem byÅ‚y decyzje podjÄ™te o dokonaniu lub zaniechaniu zakupów poszczególnych grup Å›rodków produkcji. I tak:
- zarzÄ…d postanowiÅ‚ systematycznie nabywać i uzupeÅ‚niać drobny i Å›redni sprzÄ™t budowlany, na który w minionych 6 miesiÄ…cach wydatkowano okoÅ‚o 150 tys. zÅ‚. W zwiÄ…zku z kolejnymi przejmowanymi budowami wartość ta podwoi siÄ™ do koÅ„ca roku 2008 roku.
- postanowiono uzupeÅ‚nić i unowoczeÅ›nić narzÄ™dzia informatyczne używane w firmie zwÅ‚aszcza w obszarze kontroli kosztów budów i wyposażenia w podstawowy sprzÄ™t na kwotÄ™ Å‚Ä…cznÄ… okoÅ‚o 450.000 zÅ‚otych – do koÅ„ca roku 2007;
- zarzÄ…d postanowiÅ‚ również zakupić samochód dostawczy marki OPEL VIVARO za kwotÄ™ 65 tys. zÅ‚, koparkÄ™ typu J.CB3CX CONTRAKTOR (zakup w styczniu 2007 roku) za kwotÄ™ 225 tys. zÅ‚, kolejna koparka zostanie zakupiona w lipcu bieżącego roku,
- zarzÄ…d zrezygnowaÅ‚ natomiast z zakupu dźwigów i innego ciężkiego sprzÄ™tu budowlanego ze wzglÄ™du na podpisanie dÅ‚ugoterminowych umów o wspóÅ‚pracy z posiadaczami takiego sprzÄ™tu oraz niemożnoÅ›ciÄ… zapewnienia staÅ‚ej obsady wÅ‚asnych pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.
Dodać należy, że Budopol-Wrocław SA złożył ofertę przejęcia pakietu kontrolnego jednej z wrocławskich firm specjalizującej się w wynajmie ciężkiego sprzętu budowlanego. Oferta jest w trakcie negocjacji i jeśli zostanie przyjęta jej koszt po stronie Budopolu-Wrocław SA zamknie się kwotą około 1.600.000 złotych.
W tej grupie wydatków limit planowanych Å›rodków może zostać przekroczony do 10%, jeÅ›li dojdzie do skutku powyższa transakcja.

Ad3.
Ta kwestia wymaga odrÄ™bnego komentarza oraz szerszego wprowadzenia ze wzglÄ™du na zmianÄ™ czynników zewnÄ™trznych i zmianÄ™ czynników wewnÄ™trznych, które Å‚Ä…cznie determinujÄ… zmiany w zapotrzebowaniu na kapitaÅ‚ obrotowy spóÅ‚ki.
Budopol-WrocÅ‚aw SA po zasileniu kapitaÅ‚owym z 3 kolejnych emisji spÅ‚aciÅ‚ przeterminowane zobowiÄ…zania, zaczÄ…Å‚ terminowo regulować wszelkie swoje zobowiÄ…zania finansowe, a w zwiÄ…zku z nadwyżkÄ… kapitaÅ‚u obrotowego w 1 kwartale bieżącego roku część swoich zobowiÄ…zaÅ„ regulowaÅ‚ przed terminem, co zaowocowaÅ‚o podwyższeniem kwot kredytu kupieckiego udzielonego przez poszczególnych dostawców, wydÅ‚użeniem terminów pÅ‚atnoÅ›ci, jak również odzyskaniem wiarygodnoÅ›ci u ubezpieczycieli transakcji handlowych m.in. objÄ™cie kontraktów na dostawy materiaÅ‚ów ubezpieczeniem przez firmÄ™ ubezpieczeniowÄ… EULER HERMES.
Braki na rynku budowlanym zaowocowaÅ‚y również zmianÄ… warunków w zawieranych kontraktach, a zatem obniżeniem ich ceny: skróciÅ‚y siÄ™ terminy pÅ‚atnoÅ›ci oferowane przez inwestorów z 60-90 do 14-21 dni, zmniejszone zostaÅ‚y kaucje gwarancyjne oraz kary umowne o 40 do 60%), pÅ‚atnikiem wielu umów staÅ‚y siÄ™ banki kredytujÄ…ce inwestycjÄ™ nie zainteresowane przeciÄ…ganiem terminu zapÅ‚aty faktur, co spowodowaÅ‚o Å‚Ä…cznie obniżenie zapotrzebowania na Å›rodki obrotowe o okoÅ‚o 50%.
Fakty te potwierdzajÄ… dane ze sprawozdaÅ„ za kolejne kwartaÅ‚y wskazujÄ…c, że okresy w obrocie należnoÅ›ciami skróciÅ‚y siÄ™ o przeszÅ‚o 50% w stosunku do I kwartaÅ‚u 2006 r.
Obserwujemy zatem na bieżąco nadwyżkÄ™ kapitaÅ‚u obrotowego, który spóÅ‚ka, aby uniknąć ich deprecjacji, jest zmuszona lokować w instrumenty finansowe. Obecnie przy Å›redniej sprzedaży miesiÄ™cznej okoÅ‚o 5 mln zÅ‚ spóÅ‚ka "używa" tylko okoÅ‚o 2 mln zÅ‚ kapitaÅ‚u obrotowego. Pakiet negocjowanych kontraktów, których realizacja rozpocznie siÄ™ w II póÅ‚roczu 2007 roku pozwala zakÅ‚adać – ze wzglÄ™du na typ inwestycji jak i warunki ich finansowania i wykonywania, że do koÅ„ca roku spóÅ‚ka zwiÄ™kszy sprzedaż do poziomu 10 mln zÅ‚ miesiÄ™cznie, a zapotrzebowanie na kapitaÅ‚ zakÅ‚adowy zwiÄ™kszy siÄ™ proporcjonalnie do 4-5 mln zÅ‚. Oznacza to, że w sposób trwaÅ‚y spóÅ‚ka bÄ™dzie posiadać nadwyżkÄ™ Å›rodków pieniężnych na poziomie 4-5 mln zÅ‚.
Stwierdzić zatem należy, że prognoza dotyczÄ…ca zapotrzebowania na Å›rodki obrotowe nie byÅ‚a trafiona, zatem zarzÄ…d po wykonanej analizie możliwoÅ›ci rozwojowych firmy oraz analizie ryzyk w dotrzymaniu warunków umów i ryzyk w trafnoÅ›ci zakÅ‚adanej rentownoÅ›ci kontraktów postanowiÅ‚ rozpocząć dziaÅ‚ania w 2 obszarach:
- rozszerzyć terytorialny zasiÄ™g dziaÅ‚ania odpowiadajÄ…cy rozszerzaniu grupy kapitaÅ‚owej i jej inwestycji, tak aby być dostawcÄ… usÅ‚ug budowlanych dla innych spóÅ‚ek grupy. StÄ…d też zarzÄ…d bada możliwoÅ›ci rozszerzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci poprzez otwieranie oddziaÅ‚ów, przejmowanie firm lub ich części czy oddziaÅ‚ów, zakÅ‚adania konsorcjów w Katowicach, Polanicy-Zdroju, Opolu, GdaÅ„sku i Warszawie. DziaÅ‚ania te sÄ… w różnym stopniu zaawansowane – od bardzo wstÄ™pnych ofert zÅ‚ożonych wÅ‚aÅ›cicielom innych podmiotów po kompletne zespoÅ‚y operacyjne - i trudno dzisiaj rozstrzygać ile z nich zostanie zakoÅ„czonych powodzeniem. Strategia ta ukierunkowana zostaÅ‚a na zaoferowanie usÅ‚ugi generalnego wykonawcy dla wiÄ™kszoÅ›ci projektów spóÅ‚ek developerskich grupy kapitaÅ‚owej, choć nie oznacza, że Budopol-WrocÅ‚aw jest w stanie zaoferować wykonawstwo dla wszystkich projektów grupy.
- drugi obszar dziaÅ‚ania to minimalizowanie ryzyk w zaopatrzeniu budów w sprzÄ™t i materiaÅ‚y. O ofercie na zakup pakietu kontrolnego firmy wynajmujÄ…cej ciężki sprzÄ™t budowlany powiedziano już powyżej.
W zaopatrzeniu w materiaÅ‚y budowlane zarzÄ…d podjÄ…Å‚ szereg dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych do minimalizowania ryzyk braku dostaw lub ich nierytmicznoÅ›ci, podpisujÄ…c umowy na zaopatrzenie budów w poszczególne materiaÅ‚y ze staÅ‚a cenÄ… i harmonogramem dostaw, a tam gdzie ryzyka sÄ… najwiÄ™ksze zabezpieczono materiaÅ‚y pozwalajÄ… na zrealizowanie produkcji do koÅ„ca bieżącego roku. W sektorze materiaÅ‚ów Å›ciennych, gdzie powyższe dziaÅ‚ania nie przyniosÅ‚y spodziewanego efektu, zarzÄ…d postanowiÅ‚ zdywersyfikować dostawy i zamawia materiaÅ‚y Å›cienne (cegÅ‚Ä™ ceramicznÄ…) od producentów z Hiszpanii, zupeÅ‚nie nie zwiÄ…zanych z lokalnym rynkiem polskim czy kilku krajów sÄ…siednich. Ceny oferowane za dostawÄ™ porto loco we WrocÅ‚awiu sÄ… niższe o okoÅ‚o 30% od ofert krajowych z czerwca 2007 i co istotne – w przeciwieÅ„stwie do dostaw z Dalekiego Wschodu – ich realizacja jest możliwa w ciÄ…gu 2 tygodni od zÅ‚ożenia zamówienia.

ZarzÄ…d Budopol WrocÅ‚aw S.A. zamierza kolejny raport z realizacji opisanych celów zÅ‚ożyć za 6 miesiÄ™cy.

Nazwa arkusza:


MESSAGE (ENGLISH VERSION)

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm