pieniadz.pl

ZO Bytom SA
Informacja o trwałym niestosowaniu zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW

26-03-2014


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 14 / 2014
Data sporzÄ…dzenia: 2014-03-26
Skrócona nazwa emitenta
BYTOM
Temat
Informacja o trwaÅ‚ym niestosowaniu zasad Dobrych Praktyk SpóÅ‚ek Notowanych na GPW
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
ZarzÄ…d BYTOM S.A. z siedzibÄ… w Krakowie (dalej: "Emitent") dziaÅ‚ajÄ…c na podstawie § 29 ust. 3 Regulaminu GieÅ‚dy Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie S.A., przekazuje informacjÄ™ o niestosowaniu w sposób trwaÅ‚y zasady Å‚adu korporacyjnego wskazanych w zbiorze o nazwie "Dobre Praktyki SpóÅ‚ek Notowanych na GPW", stanowiÄ…cego zaÅ‚Ä…cznik do UchwaÅ‚y Rady GieÅ‚dy nr 19/1307/2012 z dnia 21 listopada 2012 roku (dalej: "Dobre Praktyki GieÅ‚dowe").

Emitent nie stosuje w sposób trwaÅ‚y zasady zawartej w części IV punkt 10 Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych w myÅ›l której Emitent powinien zapewnić akcjonariuszom możliwość udziaÅ‚u w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej, polegajÄ…cego na:
1) transmisji obrad Walnego Zgromadzenia w czasie rzeczywistym
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogÄ… wypowiadać siÄ™ w toku obrad Walnego Zgromadzenia przebywajÄ…c w miejscu innym, niż miejsce obrad.

Wyjaśnienie:
SpóÅ‚ka nie zapewnia transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym ani dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogÄ… wypowiadać siÄ™ w toku obrad walnego zgromadzenia przebywajÄ…c w miejscu innym niż miejsce obrad. SpóÅ‚ka zapewnia udziaÅ‚ akcjonariuszom w obradach walnego zgromadzenia zgodnie z obligatoryjnymi wymogami przepisów prawa, a odstÄ…pienie od stosowania tej zasady w żaden sposób nie zagraża transparentnoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„ Emitenta, a także rzetelnoÅ›ci informacji dotyczÄ…cych organizacji i przebiegu Walnych ZgromadzeÅ„ przekazywanych do publicznej wiadomoÅ›ci. Zgodnie z art. 406[5] § 1 k.s.h. wymóg zapewnienia przez SpóÅ‚kÄ™ udziaÅ‚u w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej jest fakultatywny, a ponadto warunkiem dopuszczalnoÅ›ci stosowania takiego rozwiÄ…zania jest okreÅ›lenie w statucie możliwoÅ›ci udziaÅ‚u w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy przy wykorzystaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej. Statut Emitenta nie przewiduje takiej możliwoÅ›ci, co w Å›wietle powoÅ‚anego przepisu wyklucza realizacjÄ™ tej praktyki przez SpóÅ‚kÄ™.

Emitent nie stosuje po części trwale zasady okreÅ›lonej w części I pkt 9 Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, zgodnie z którÄ…, GPW rekomenduje spóÅ‚kom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniaÅ‚y one zrównoważony udziaÅ‚ kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarzÄ…du i nadzoru w przedsiÄ™biorstwach, wzmacniajÄ…c w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spóÅ‚ki dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.

Wyjaśnienie:
Dotychczasowe skÅ‚ady ZarzÄ…du i Rady Nadzorczej nie zapewniaÅ‚y zrównoważonego udziaÅ‚u kobiet i mężczyzn w peÅ‚nieniu funkcji zarzÄ…dzajÄ…cych i nadzorczych. Od 20 marca 2014 r. skÅ‚ad zarzÄ…du stanowi 50% mężczyzn i 50% kobiet, w zwiÄ…zku z czym Emitent w zdecydowanej części speÅ‚nia w/w zasadÄ™. W kategorii wyższej kadry kierowniczej SpóÅ‚ki ponad 50% udziaÅ‚ majÄ… kobiety.

Emitent nie stosuje po części trwale zasady okreÅ›lonej w części I pkt 14 Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, zgodnie z którÄ…, SpóÅ‚ka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość wykonywania osobiÅ›cie lub przez peÅ‚nomocnika prawa gÅ‚osu w toku walnego zgromadzenia, poza miejscem odbywania walnego zgromadzenia, przy wykorzystaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej.

Wyjaśnienie
SpóÅ‚ka ze wzglÄ™dów technicznych nie zapewnia akcjonariuszom możliwoÅ›ci wykonywania gÅ‚osu poza miejscem odbywania walnego zgromadzenia, przy wykorzystaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej. W pozostaÅ‚ych zakresie umożliwia akcjonariuszom udziaÅ‚ w Walnym Zgromadzeniu zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami, w tym umożliwia gÅ‚osowanie pisemne. Zgodnie z art. 406[5] § 1 k.s.h. wymóg zapewnienia przez SpóÅ‚kÄ™ udziaÅ‚u w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej jest fakultatywny, a ponadto warunkiem dopuszczalnoÅ›ci stosowania takiego rozwiÄ…zania jest okreÅ›lenie w statucie możliwoÅ›ci udziaÅ‚u w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy przy wykorzystaniu Å›rodków komunikacji elektronicznej. Statut Emitenta nie przewiduje takiej możliwoÅ›ci, co w Å›wietle powoÅ‚anego przepisu wyklucza realizacjÄ™ tej praktyki przez SpóÅ‚kÄ™.

Emitent nie stosuje trwale zasady okreÅ›lonej w części II pkt 1 ppkt 2a) Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, w myÅ›l której na swojej korporacyjnej stronie internetowej emitent zamieszcza, "corocznie w IV kwartale – informacje o udziale kobiet i mężczyzn odpowiednio w ZarzÄ…dzie i Radzie Nadzorczej spóÅ‚ki w okresie ostatnich dwóch lat."

Wyjaśnienie:
SkÅ‚ad wÅ‚adz SpóÅ‚ki jest na bieżąco aktualizowany za poÅ›rednictwem raportowania bieżącego oraz strony internetowej http://ri.bytom.com.pl/ Informacje odnoÅ›nie historycznego skÅ‚adu organów zarzÄ…dzajÄ…cych i nadzorujÄ…cych znajdujÄ… siÄ™ w raportach okresowych. Tym samym w ocenie Emitenta niestosowanie omawianej zasady Å‚adu korporacyjnego nie narusza interesów akcjonariuszy ani nie ogranicza ich w dostÄ™pie do tych informacji.

Emitent nie stosuje w sposób trwaÅ‚y zasady okreÅ›lonej w części II pkt 1 ppkt 9a) Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, zgodnie z którÄ… Emitent zamieszcza, na swojej korporacyjnej stronie internetowej, zapis przebiegu obrad Walnego Zgromadzenia, w formie audio lub wideo.

Wyjaśnienie:
SpóÅ‚ka prowadzi przejrzystÄ… i efektywnÄ… politykÄ™ informacyjnÄ…, jednak nie transmituje obrad walnego zgromadzenia poprzez sieć Internet, nie rejestruje przebiegu obrad i nie upublicznia go na swojej stronie internetowej. Emitent przekazuje zgodnie z przepisami prawa, treÅ›ci podjÄ™tych uchwaÅ‚ wraz z wynikami gÅ‚osowaÅ„, w drodze raportu bieżącego, jak również zamieszcza te informacje na korporacyjnej stronie internetowej Emitenta.

Emitent nie stosuje w sposób trwaÅ‚y zasady okreÅ›lonej w części II pkt 1 ppkt 14) Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, zgodnie z którÄ… SpóÅ‚ka podaje informacjÄ™ o treÅ›ci obowiÄ…zujÄ…cej w spóÅ‚ce reguÅ‚y dotyczÄ…cej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdaÅ„ finansowych lub informacjÄ™ o braku takiej reguÅ‚y.

Wyjaśnienie:
W SpóÅ‚ce nie zostaÅ‚a przyjÄ™ta reguÅ‚a odnoÅ›nie zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdaÅ„ finansowych, stÄ…d zasada ta nie byÅ‚a stosowana. SpóÅ‚ka zamierza stosować tÄ… zasadÄ™ od bieżącego roku.

Emitent nie stosuje trwale zasady okreÅ›lonej w części II punkt 2 Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, zgodnie z którÄ… SpóÅ‚ka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej w jÄ™zyku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1

Wyjaśnienie:
Niestosowanie powyższej zasady jest zwiÄ…zane z pracami nad dostosowaniem strony internetowej do wymogów wynikajÄ…cych z Dobrych praktyk spóÅ‚ek notowanych na GPW. SpóÅ‚ka planuje stosować tÄ… zasadÄ™ najpóźniej od 1.01.2015 r. W opinii Emitenta niepeÅ‚ne stosowanie tej praktyki nie wpÅ‚ywa negatywnie na dostÄ™p aktualnych akcjonariuszy jak i potencjalnych inwestorów, do istotnych informacji dotyczÄ…cych Emitenta.

Emitent nie stosuje trwale zasady okreÅ›lonej w części III punkt 6 Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, zgodnie z którÄ… Przynajmniej dwóch czÅ‚onków rady nadzorczej powinno speÅ‚niać kryteria należnoÅ›ci od spóÅ‚ki i podmiotów pozostajÄ…cych w istotnym powiÄ…zaniu ze spóÅ‚kÄ…. W zakresie kryteriów niezależnoÅ›ci czÅ‚onków rady nadzorczej powinien być stosowany ZaÅ‚Ä…cznik II do Zalecenia Komisji Europejskich z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczÄ…cego roli dyrektorów niewykonawczych lub bÄ™dÄ…cych czÅ‚onkami rady nadzorczej spóÅ‚ek gieÅ‚dowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postawieÅ„ pkt b) wyżej wymienionego ZaÅ‚Ä…cznika osoba bÄ™dÄ…ca pracownikiem spóÅ‚ki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za speÅ‚niajÄ…cÄ… kryteria niezależnoÅ›ci, o która mowa w tym ZaÅ‚Ä…czniku. Ponadto za powiÄ…zanie z akcjonariuszem wykluczajÄ…ce przymiot niezależnoÅ›ci czÅ‚onka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie siÄ™ rzeczywiste i istotne powiÄ…zanie z akcjonariuszem majÄ…cym prawo do wykonywania 5% i wiÄ™cej ogólnej liczby gÅ‚osów na walnym zgromadzeniu.

Wyjaśnienie:
CzÅ‚onkowie Rady Nadzorczej sÄ… wybierani przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i ZarzÄ…d nie ma wpÅ‚ywu na skÅ‚ad Rady Nadzorczej. Wynika to w m.in. z faktu, iż statut Emitenta nie przewiduje wymogu udziaÅ‚u czÅ‚onków niezależnych w skÅ‚adzie Rady Nadzorczej. Aktualny skÅ‚ad Rady Nadzorczej w ocenie Emitenta, pomimo tego, że nie stanowi peÅ‚nego stosowania ww. praktyki, daje rÄ™kojmiÄ™ transparentnoÅ›ci funkcjonowania Emitenta jak i należytej ochrony interesów akcjonariuszy. Wobec faktu, że w ocenie Emitenta nie zaistniaÅ‚y dla akcjonariuszy negatywne skutki niestosowanie przez Emitenta ww. zasad Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, Emitent nie informuje w jaki sposób zamierza je usunąć.

Emitent nie stosuje trwale zasady okreÅ›lonej w części III punkt 8 Dobrych Praktyk GieÅ‚dowych, zgodnie z którÄ… w zakresie zadaÅ„ i funkcjonowania komitetów dziaÅ‚ajÄ…cych w radzie nadzorczej powinien być stosowany ZaÅ‚Ä…cznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczÄ…cego roli dyrektorów niewykonawczych.

Wyjaśnienie:
W konsekwencji nie stosowania zasady nr 6, część III, SpóÅ‚ka nie stosuje zasady nr 8, część III.

Emitent nie wyklucza stosowania powyższych zasad w przyszłości.

Podstawa prawna: § 29 ust. 3 Regulaminu GieÅ‚dy Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie S.A.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm