pieniadz.pl

CEZ a.s.
ČEZ kupi Energotrans i sprzeda swój w spółce wydobywczej MIBRAG

28-07-2011


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 46 / 2011
Data sporzÄ…dzenia: 2011-07-28
Skrócona nazwa emitenta
CEZ, a.s.
Temat
ÄŒEZ kupi Energotrans i sprzeda swój w spóÅ‚ce wydobywczej MIBRAG
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Grupa ÄŒEZ przejmie spóÅ‚kÄ™ Energotrans, która dostarcza ciepÅ‚o z MÄ›lníka do Pragi, i sprzeda swój udziaÅ‚ 50% spóÅ‚ki wydobywczej MIBRAG drugiemu partnerowi w firmie, posiadajÄ…cemu prawo pierwokupu, spóÅ‚ce Energetický a průmyslový holding. TransakcjÄ™ zatwierdziÅ‚y odpowiedzialne organy Grupy ÄŒEZ.

DokoÅ„czenie transakcji sprzedaży 50% udziaÅ‚u w MIBRAG nastÄ…pi po jej zatwierdzeniu ze strony wÅ‚aÅ›ciwych organów ochrony konkurencji, których warunkiem jest również dokoÅ„czenie transakcji przeniesienia 100% udziaÅ‚u w spóÅ‚ce Energotrans na spóÅ‚kÄ™ ÄŒEZ. CzęściÄ… transakcji bÄ™dzie też sprzedaż projektu budowy nowej elektrowni wÄ™glowej Profen przy kopalni MIBRAG, równieź spóÅ‚ce Energetický a průmyslový holding. PozostaÅ‚e szczegóÅ‚y transakcji nie zostanÄ… opublikowane.

Grupa ÄŒEZ jest, z punktu widzenia branży energetycznej, w której dziaÅ‚a, w porównaniu z konkurencjÄ… bardziej narażona na ryzykowne czynniki rynkowe. Obecnie znacznie przeważa zwÅ‚aszcza produkcja energii elektrycznej, ale zyski z tej dziaÅ‚alnoÅ›ci Å›ciÅ›le podlegajÄ… rozwojowi ceny rynkowej energii elektrycznej na rynkach hurtowych. Dlatego też strategicznie Grupa ÄŒEZ musi wzmacniać swojÄ… pozycjÄ™ w zakresie regulowanej dziaÅ‚alnoÅ›ci – tzn. dystrybucji i ciepÅ‚ownictwa, zatem w dziedzinach, które zapewniajÄ… stabilne zyski bez wzglÄ™du na rozwój sytuacji na rynku. Dlatego dla spóÅ‚ki ÄŒEZ strategicznie ważniejsze jest ciepÅ‚ownictwo.

Poza tym po niemieckiej politycznej decyzji o odstÄ…pieniu od energetyki jÄ…drowej, która zapadÅ‚a w ciÄ…gu dwóch miesiÄ™cy, dla spóÅ‚ki ÄŒEZ ze strategicznego punktu widzenia niemiecki rynek jest obecnie bardziej ryzykowny. Niemieckie urzÄ™dy oprócz tego deklarujÄ…, że wyÅ‚Ä…czone elektrowni jÄ…drowe chcÄ… zastÄ…pić przede wszystkimi odnawialnymi źródÅ‚ami energii i gazem, o czym Å›wiadczÄ… też pierwsze podjÄ™te kroki (umowa RWE – Gazprom).

Opór spoÅ‚eczeÅ„stwa dwa lata temu zmusiÅ‚ koncern RWE do odstÄ…Å‚pienia od planów budowy elektrowni wÄ™glowej przy kopalni Saar koÅ‚o Ensdorfu. Tak samo EnBW odwoÅ‚aÅ‚o budowÄ™ w pobliżu Mannheimu. W ciÄ…gu ostatnich czterech lat firmy elektroenergetyczne w Niemczech zrezygnowaÅ‚y z budowy ponad dziesiÄ™ciu planowanych bloków wÄ™glowych. Ostatnim przypadkiem z bieżącego roku jest sytuacja dotyczÄ…ca elektrowni wÄ™glowej w Datteln w Westfalii. StaÅ‚a siÄ™ ona symbolem walki miÄ™dzy wielkimi koncernami energetycznymi i lokalnymi inicjatywami obywatelskimi. Koncern E.On planowaÅ‚ inwestycjÄ™ w wysokoÅ›ci 1,2 miliarda eur a 900 milionów już do budowy wÅ‚ożyÅ‚. Stoi 180-metrowa wieża chÅ‚odnicza, kotÅ‚ownia i szereg budynków pomocniczych. Ale ekolodzy na drodze sÄ…dowej osiÄ…gnÄ™li tymczasowe wstrzymanie budowy.

Ze wszystkich tych powodów, kiedy nie udaÅ‚o siÄ™ osiÄ…gnąć porozumienia w sprawie awizowanej sprzedaży elektrowni Chvaletice, logicznie przyszÅ‚a kolej na rozpatrzenie tego wariantu, jakkolwiek inwestycja w MIBRAG już w tak krótkim czasie przyniosÅ‚a spóÅ‚ce ÄŒEZ bardzo interesujÄ…ce efekty ekonomiczne.

ÄŒEZ interesuje siÄ™ spóÅ‚kÄ… Energotrans już od kilku lat w zwiÄ…zku z przygotowywanÄ… elektrowniÄ… parogazowÄ… MÄ›lník, która w przyszÅ‚oÅ›ci zapewni również dostawy ciepÅ‚a dla Pragi.

SpóÅ‚ka Energotrans jest stuprocentowÄ… spóÅ‚kÄ… zależnÄ… spóÅ‚ki Pražská teplárenská i eksploatuje elektrowniÄ™ na wÄ™giel brunatny MÄ›lník I. o zainstalowanej mocy 352 MW.

Biznesplan na nowÄ… 800 MW elektrowniÄ™ parogazowÄ… w MÄ›lníku zatwierdziÅ‚o kierownictwo ÄŒEZ pod koniec kwietnia 2009. Celem tego projektu jest wybudowanie elektrowni, która bÄ™dzie mogÅ‚a w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci zastÄ…pić moc elektrowni wÄ™glowych, których żywotność już siÄ™ koÅ„czy. Obecne bloki bÄ™dÄ… stopniowo wyÅ‚Ä…czane w okresie po 2015 roku.

Lokalizacja jest bardzo korzystna dla budowy źródÅ‚a parogazowego, ponieważ posiada wszelkÄ… potrzebnÄ… infrastrukturÄ™, Å‚Ä…cznie z możliwoÅ›ciÄ… podÅ‚Ä…czenia do gazociÄ…gu. Elektrownie gazowe majÄ… znacznie niższe emisje tlenków siarki, azotu i pyÅ‚u w porównaniu z elektrowniami wÄ™glowymi. Niższe sÄ… też emisje CO2. DziÄ™ki temu dojdzie do wyraźnej redukcji emisji w caÅ‚ym Kraju PóÅ‚nocnoczeskim. W tej chwili ÄŒEZ posiada w tej lokalizacji czynne 3 bloki wÄ™glowe, dwa o mocy 110 MW i jeden o mocy 500 MW. SpóÅ‚ka Energotrans we tej samej lokalizacji eksploatuje bloki wÄ™glowe o caÅ‚kowitej mocy 352 MW.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm