pieniadz.pl

CEZ a.s.
ČEZ zawarł z firmą Czech Coal długoterminową umowę na dostawę węgla dla elektrowni Počerady

19-03-2013


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 13 / 2013
Data sporządzenia: 2013-03-19
Skrócona nazwa emitenta
CEZ, a.s.
Temat
ČEZ zawarł z firmą Czech Coal długoterminową umowę na dostawę węgla dla elektrowni Počerady
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Spółka energetyczna ČEZ i spółka wydobywcza Vrsanska uhelna (Czech Coal Group) swoimi podpisami finalnie potwierdziły umowę, która zapewni dostawy węgla dla elektrowni Počerady nawet na niemal 50 lat. Ze względu na długoterminowość kontraktu i fakt, że wyraźnie stabilizuje sytuację na całym rynku nie tylko węgla, ale również energii elektrycznej, zamyka on jedne z najbardziej złożonych pertraktacji prowadzonych w branży energetycznej w Republice Czeskiej.

"Porozumienie może trwać dłużej, niż do 2060 roku, dlatego w obecnej, dla energetyki bardzo niepewnej, sytuacji stanowi ważny element stabilizujący – nie tylko dla obu spółek, ale również dla całego regionu, w którym zapewni dostatek miejsc pracy i z nim związany rozwój. Jednocześnie otwiera możliwości większych inwestycji w modernizację elektrowni Počerady i kopalni Vršany,“ informuje Daniel Beneš, prezes zarządu i dyrektor generalny ČEZ.

"To dobra informacja dla całego regionu północnych Czech, który jak dotąd był krytycznie zagrożony najwyższym bezrobociem w Republice Czeskiej. Umowa stanowi długofalową perspektywę dla 1300 pracowników bezpośrednio w Grupie Czech Coal. Następnych około 3200 ludzi będzie miało pracę poza Grupą w sektorze usług oraz w firmach kooperujących. Jest to wyjątkowa gwarancja miejsc pracy na wiele dziesiątek lat,“ mówi dyrektor generalny firmy Vršanská uhelná a.s. inż. Vladimír Rouček.

Elektrownię Počerady czeka pierwsza większa modernizacja do 2016 roku. Jest to też pierwszy termin, kiedy spółka ČEZ może dojść do porozumienia z Czech Coal o jej sprzedaży. Drugą taką możliwość umowa ustala na 2024 rok. Cena jest ustalona z góry i waha się na poziomie ofert z ubiegłego roku, kiedy ČEZ zaoferował w ramach porozumienia zawartego z Komisją Europejską do sprzedania kilka swoich elektrowni.

Vršanská uhelná przeciągu przyszłych 10 lat zamierza zainwestować około 10 mld koron czeskich. Dotyczy to przede wszystkim przekładek sieci w tzw. korytarzu hořanskim oraz kompleksowej rekonstrukcji technologii wydobywczych. Roboty te są wielką okazją dla dostawców z regionu jak i z całej Republiki Czeskiej.

Spółce Czech Coal natomiast porozumienie zapewni trwały odbiór węgla brunatnego. Odbiór ten będzie jednak nieco niższy, niż w ubiegłych latach, obniży się z dotychczasowych 8,5 na 5 mln ton, to znaczy o ponad 40%. ČEZ zrezygnuje więc z całości ciepłowniczego węgla energetycznego. Kwestią do dyskusji pozostaje jedynie odbiór węgla niskokalorycznego z Vršan dla bliskich. Tego węgla ciepłownie nigdy nie odbierały. Nasze ciepłownie przerabiamy przede wszystkim pod kątem większego wykorzystania paliw alternatywnych.

Cenę za jeden GJ ustalono w wysokości 38,8 CZK, co odpowiada cenom ogólnie przyjętym na czeskim rynku i jest ona porównywalna z ceną, za którą już długo kupują też spółki ciepłownicze. Do 2023 roku cena będzie się stopniowo zbliżać do poziomu 65% ceny węgla kamiennego na europejskich giełdach (ARA), W tym roku cena ta odpowiadałaby ok. 48 CZK/GJ.

Po 2024 roku umowa zapewnia dostawy węgla również dla ewentualnej nowej jednostki w lokalizacji Počerady z trwałą obniżoną ceną 0,35 ARA w porównaniu z konkurencyjnymi źródłami w Niemczech, i jednocześnie opcję sprzedaży przez ČEZ elektrowni Počerady w przypadku, gdyby warunki na rynkach energetycznych nie sprzyjały budowie nowych bloków węglowych.


Background do ceny ARA i jej powiązania z ceną energii elektrycznej:

ARA jest skrótem dla ceny energetycznego węgla kamiennego dostarczanego do portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii (ARA). Węgiel ten pochodzi przede wszystkim z Australii i Republiki Południowej Afryki, ale kształtuje ceny dla całych Niemiec, a więc również w Republice Czeskiej, ponieważ niemieckie elektrownie na węgiel kamienny przez większą część czasu są elektrowniami krańcowymi, zatem są źródłami energii decydującymi o cenie węgla.

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm