| podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych i § 38 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim
1. Informacje zawarte w ogłoszeniu o Walnym Zgromadzeniu
I
Zarząd GRAAL Spółki Akcyjnej z siedzibą w Wejherowie, wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000205630 (dalej jako "Spółka"), działając na podstawie art. 399 § 1 k.s.h. w zw. z art. 402(1) k.s.h., zwołuje na dzień 24 czerwca 2010 roku na godzinę 11.00 w siedzibie Spółki w Wejherowie przy ulicy Zachodniej 22 Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL Spółki Akcyjnej z następującym porządkiem obrad:
1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia.
2. Podjęcie uchwały w sprawie odtajnienia głosowania nad wyborem Komisji Skrutacyjnej.
3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
4. Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
5. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Walnego Zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.
6. Przyjęcie porządku obrad Walnego Zgromadzenia.
7. Rozpatrzenie sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2009.
8. Rozpatrzenie jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki za rok 2009.
9. Rozpatrzenie sprawozdania Rady Nadzorczej z badania sprawozdania finansowego, sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2009 oraz wniosku Zarządu dotyczącego przeznaczenia zysku.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2009.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia jednostkowego sprawozdania finansowego Spółki za rok 2009.
12. Podjęcie uchwały w sprawie podziału zysku Spółki za rok 2009.
13. Rozpatrzenie sprawozdania finansowego za 2009 rok "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki przejętej w dniu 4 stycznia 2010 r. przez GRAAL S.A., w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.
14. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za rok 2009.
15. Rozpatrzenie sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009.
16. Rozpatrzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009.
17. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009.
18. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej GRAAL za rok 2009.
19. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu Spółki:
- panu Bogusławowi Kowalskiemu,
- pani Justynie Frankowskiej,
- panu Robertowi Wijata,
z wykonania przez nich obowiązków w roku 2009.
20. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom Rady Nadzorczej Spółki:
- panu Gerardowi Bronk,
- panu Piotrowi Bykowskiemu,
- panu Wiesławowi Łatale,
- panu Piotrowi Dukowskiemu,
- panu Krzysztofowi Kaczmarczykowi,
z wykonania przez nich obowiązków w roku 2009.
21. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:
- panu Piotrowi Dukowskiemu,
- pani Izabeli Wołodko,
z wykonania przez nich obowiązków w roku 2009.
22. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom Rady Nadzorczej "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:
- panu Bogusławowi Kowalskiemu,
- pani Justynie Frankowskiej,
- panu Robertowi Wijata,
z wykonania przez nich obowiązków w roku 2009.
23. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia dotychczasowego i ustalenia nowego Statutu Spółki.
24. Podjęcie uchwały w sprawie uchylanie dotychczasowego i uchwalenia nowego Regulaminu Walnego Zgromadzenia.
25. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia nowego Regulaminu Rady Nadzorczej.
26. Zamknięcie obrad Walnego Zgromadzenia.
II
1. Prawo akcjonariusza do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia
Akcjonariusz lub akcjonariusze, którzy reprezentują co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego Spółki mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia. Żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy powinno zostać zgłoszone Zarządowi Spółki w formie pisemnej lub elektronicznej (na adres wza@graal.pl) nie później niż na dwadzieścia jeden dni przed wyznaczonym terminem Zgromadzenia, tj. nie później niż do dnia 3 czerwca 2010 r. Żądanie powinno zawierać uzasadnienie lub projekt uchwały dotyczącej proponowanego punktu porządku obrad.
Akcjonariusz lub akcjonariusze żądający umieszczenia określonych spraw w porządku obrad muszą do powyższego żądania załączyć zaświadczenie (świadectwo depozytowe), wystawione przez właściwy podmiot, potwierdzające wielkość reprezentowanego kapitału zakładowego. Dodatkowo, w przypadku akcjonariusza instytucjonalnego lub będącego osobą prawną, wymagane jest załączenie do powyższego żądania oryginałów lub kopii dokumentów potwierdzających uprawnienie do reprezentacji akcjonariusza. Obowiązek załączenia dokumentów, o których mowa powyżej, dotyczy zarówno formy pisemnej jak i elektronicznej żądania, w postaci właściwej dla każdej z form (dokument papierowy lub skan dokumentu skonwertowany do formatu PDF).
Zarząd niezwłocznie, jednak nie później niż na osiemnaście dni przed wyznaczonym terminem Walnego Zgromadzenia, ogłosi zmiany w porządku obrad, wprowadzone na żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy. Ogłoszenie nowego porządku obrad nastąpi w sposób właściwy dla zwołania Walnego Zgromadzenia.
2. Prawo akcjonariusza do zgłaszania projektów uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad przed terminem Walnego Zgromadzenia
Akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą przed terminem Walnego Zgromadzenia zgłaszać Spółce na piśmie lub w postaci elektronicznej (na adres wza@graal.pl) projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad.
Akcjonariusz lub akcjonariusze zgłaszający projekty uchwał muszą przedstawić wystawione przez stosowny podmiot zaświadczenie o prawie uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu w celu identyfikacji ich jako akcjonariuszy Spółki, potwierdzające wielkość reprezentowanego kapitału zakładowego. Dodatkowo, w przypadku akcjonariusza instytucjonalnego lub będącego osobą prawną, wymagane jest załączenie do powyższego żądania oryginałów lub kopii dokumentów potwierdzających uprawnienie do reprezentacji akcjonariusza. Obowiązek załączenia dokumentów, o których mowa powyżej, dotyczy zarówno formy pisemnej jak i elektronicznej żądania, w postaci właściwej dla każdej z form (dokument papierowy lub skan dokumentu skonwertowany do formatu PDF).
Spółka niezwłocznie ogłasza projekty uchwał na stronie internetowej.
3. Prawo akcjonariusza do zgłaszania projektów uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad podczas Walnego Zgromadzenia
Każdy z akcjonariuszy może podczas Walnego Zgromadzenia zgłaszać projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad.
4. Prawo do ustanowienia pełnomocnika, sposób wykonywania prawa głosu przez pełnomocnika, formy pełnomocnictwa, sposób zawiadamiania o udzieleniu pełnomocnictwa w formie elektronicznej oraz sposoby weryfikacji ważności pełnomocnictw
Akcjonariusz może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnik wykonuje wszystkie uprawnienia akcjonariusza na Walnym Zgromadzeniu, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa. Pełnomocnik może udzielić dalszego pełnomocnictwa, jeżeli wynika to z treści pełnomocnictwa. Pełnomocnik może reprezentować więcej niż jednego akcjonariusza i głosować odmiennie z akcji każdego akcjonariusza. Akcjonariusz spółki publicznej posiadający akcje zapisane na więcej niż jednym rachunku papierów wartościowych może ustanowić oddzielnych pełnomocników do wykonywania praw z akcji zapisanych na każdym z rachunków.
Akcjonariusz niebędący osobą fizyczną może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli w jego imieniu lub przez pełnomocnika.
Członek Zarządu Spółki i pracownik Spółki mogą być pełnomocnikami akcjonariuszy na Walnym Zgromadzeniu. Jeżeli pełnomocnikiem na Walnym Zgromadzeniu jest członek zarządu, członek rady nadzorczej, likwidator, pracownik Spółki lub członek organów lub pracownik Spółki lub spółdzielni zależnej od Spółki, pełnomocnictwo może upoważniać do reprezentacji tylko na jednym Walnym Zgromadzeniu. Pełnomocnik ma obowiązek ujawnić akcjonariuszowi okoliczności wskazujące na istnienie bądź możliwość wystąpienia konfliktu interesów. Udzielenie dalszego pełnomocnictwa jest wyłączone.
Pełnomocnictwo do uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu i wykonywania prawa głosu wymaga udzielenia na piśmie lub w postaci elektronicznej
W przypadku udzielenia pełnomocnictwa w postaci elektronicznej Akcjonariusz informuje o tym fakcie Spółkę za pośrednictwem poczty elektronicznej Spółki na adres e-mail: wza@graal.pl. Spółka na swojej stronie internetowej udostępnia do pobrania wzór formularza zawiadomienia o udzieleniu pełnomocnictwa w postaci elektronicznej, który po wypełnieniu zgodnie z instrukcją w nim zawartą powinien być przez Akcjonariusza wysłany Spółce na adres e-mail podany powyżej.
W przypadku Akcjonariusza instytucjonalnego lub będącego osobą prawną lub inną, którego reprezentacja wymaga przedłożenia właściwych dokumentów zgodnie z zasadami ich reprezentacji, wymagane jest załączenie do pełnomocnictwa albo do zawiadomienia o udzieleniu pełnomocnictwa w postaci elektronicznej tychże dokumentów, w postaci właściwej dla każdej z form (dokument papierowy w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem albo dokument zeskanowany i skonwertowany do formatu PDF).
Zawiadomienie o udzieleniu pełnomocnictwa w postaci elektronicznej musi być dokonane najpóźniej na 24 godziny przed terminem Walnego Zgromadzenia z uwagi na konieczność przeprowadzania działań weryfikacyjnych.
Weryfikacja ważności udzielonych pełnomocnictw będzie przeprowadzona poprzez:
a. sprawdzenie kompletności dokumentów udzielonego pełnomocnictwa, szczególnie w przypadkach pełnomocnictw wielokrotnych,
b. sprawdzenie poprawności danych wpisanych do formularza i porównanie ich z informacją zawartą w wykazie osób uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu,
c. stwierdzenie zgodności uprawnień osób udzielających pełnomocnictwa w imieniu osób prawnych ze stanem widniejącym w stosownych odpisach KRS.
W razie wątpliwości Spółka może podjąć dalsze czynności w celu weryfikacji wystawionych pełnomocnictw.
5. Informacja o alternatywnych formach uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu i wykonywaniu prawa głosu
Statut Spółki nie dopuszcza możliwości udziału w Walnym Zgromadzeniu, wypowiadania się w trakcie Walnego Zgromadzenia ani oddania głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Regulamin Walnego Zgromadzenia nie przewiduje możliwości oddania głosu na Walnym Zgromadzeniu drogą korespondencyjną.
Spółka nie przewiduje możliwości wykonywania prawa głosu drogą korespondencyjną lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Spółka udostępnia na stronie internetowej pod adresem www.graal.pl wzór formularza pozwalającego na wykonywanie prawa głosu przez pełnomocnika.
III
Dzień rejestracji uczestnictwa na Walnym Zgromadzeniu
Dniem rejestracji uczestnictwa w Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu jest dzień 8 czerwca 2010 r. ("Dzień Rejestracji")
IV
Informacja o prawie uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu
Prawo uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu GRAAL S.A. mają osoby, które:
a. były akcjonariuszami Spółki w Dniu Rejestracji, tj. w 8 czerwca 2010 r. oraz
b. zwróciły się - nie wcześniej niż w dniu 28 maja 2010 r. i nie później niż w dniu 9 czerwca 2010 r. - do podmiotu prowadzącego ich rachunki papierów wartościowych z żądaniem wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu (w przypadku zdematerializowanych akcji na okaziciela) albo
c. złożyły dokumenty akcji w Spółce nie później niż w dniu rejestracji uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, to jest nie później niż w dniu 8 czerwca 2010 r. i nie odebrały ich przed zakończeniem tego dnia (w przypadku akcji na okaziciela mających postać dokumentu).
ad. b./ W celu skorzystania z prawa uczestnictwa akcjonariusz uprawniony ze zdematerializowanych akcji na okaziciela powinien złożyć, nie wcześniej niż po ogłoszeniu o zwołaniu Walnego Zgromadzenia tj. nie wcześniej niż w dniu 28 maja 2010 r. i nie później niż w pierwszym dniu powszednim po dniu rejestracji uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, tj. nie później niż w dniu 9 czerwca 2010 r. podmiotowi prowadzącemu rachunek papierów wartościowych żądania wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu.
ad. c/ W celu skorzystania z prawa uczestnictwa akcjonariusz uprawniony z akcji na okaziciela mających postać dokumentu powinien złożyć dokumenty akcji w siedzibie Spółki nie później niż w dniu rejestracji uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, to jest nie później niż w dniu 8 czerwca 2010 r. Dokumenty akcji nie mogą być odebrane przed końcem tego dnia.
Zamiast akcji może być złożone zaświadczenie wydane na dowód złożenia akcji u notariusza, w banku lub firmie inwestycyjnej mającej siedzibę lub oddział na terytorium Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
W zaświadczeniu wskazuje się numery dokumentów akcji i stwierdza, że dokumenty akcji nie będą wydane przed upływem dnia rejestracji uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu.
Listę uprawnionych z akcji na okaziciela do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu Spółka ustala na podstawie dokumentów akcji złożonych w Spółce oraz wykazu sporządzonego przez podmiot prowadzący depozyt papierów wartościowych zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi. Podmiot prowadzący depozyt papierów wartościowych sporządza wykaz na podstawie wykazów przekazywanych nie później niż na dwanaście dni przed datą Walnego Zgromadzenia przez podmioty uprawnione zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi. Podstawą sporządzenia wykazów przekazywanych podmiotowi prowadzącemu depozyt papierów wartościowych są wystawione zaświadczenia o prawie uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu Spółki.
Lista akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu zostanie wyłożona w siedzibie Spółki pod adresem ul. Zachodnia 22, 84-200 Wejherowo, na trzy dni powszednie przed odbyciem Walnego Zgromadzenia, tj. w dniach 21-23 czerwca 2010 r.
Akcjonariusz Spółki może żądać przesłania mu listy akcjonariuszy uprawnionych do udziału w Walnym Zgromadzeniu nieodpłatnie pocztą elektroniczną, podając własny adres poczty elektronicznej, na który lista powinna być wysłana.
Osoby uprawnione do uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu proszone są o dokonanie rejestracji.
V
Informacja dotycząca miejsca oraz terminu, w którym akcjonariusze mogą zapoznać się z dokumentami dotyczącymi spraw objętych porządkiem obrad
W dniach 21-23 czerwca 2010 r. akcjonariusze mogą zapoznać się w siedzibie Spółki przy ulicy Zachodniej 22 w Wejherowie z następującymi dokumentami związanymi z wyżej wskazanym porządkiem obrad:
• sprawozdanie finansowe Spółki za rok 2009,
• sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki za rok 2009,
• sprawozdanie Rady Nadzorczej Spółki z badania sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu Spółki za rok 2009 oraz wniosku Zarządu w sprawie przeznaczenia zysku za 2009 rok,
• sprawozdanie finansowe "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za rok 2009,
• skonsolidowane sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009,
• skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009,
• projekty uchwał Walnego Zgromadzenia w sprawie:
- zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2009,
- zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki za rok 2009,
- zatwierdzenia sprawozdania finansowego "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za rok 2009,
- zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009,
- zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009,
- udzielenia absolutorium członkom Zarządu Spółki,
- udzielania absolutorium członkom Rady Nadzorczej Spółki,
- udzielenia absolutorium członkom Zarządu "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- udzielania absolutorium członkom Rady Nadzorczej "Polinord" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- uchylenia dotychczasowego i uchwalenia nowego Statutu Spółki,
- uchylania dotychczasowego i uchwalenia nowego Regulaminu Walnego Zgromadzenia,
- zatwierdzenia nowego Regulaminu Rady Nadzorczej.
VI
Miejsce umieszczenia informacji dotyczących Walnego Zgromadzenia
Dokumentacja przedstawiana Walnemu Zgromadzeniu jest dostępna na stronie www.graal.pl.
Projekty uchwał są dostępne na stronie www.graal.pl.
Uwagi Zarządu Spółki lub Rady Nadzorczej Spółki dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad przed terminem Walnego Zgromadzenia będą dostępne na stronie internetowej Spółki niezwłocznie po ich sporządzeniu.
Wszelkie informacje dotyczące Walnego Zgromadzenia udostępnione są na stronie www.graal.pl.
2. Dotychczasowa i projektowana treść Statutu Spółki
Na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu planowane jest uchylenie dotychczasowego i uchwalenie nowego Statutu Spółki.
Dotychczasowy Statut GRAAL Spółki Akcyjnej
§ 1
Irena Kowalska i Bogusław Franciszek Kowalski, wspólnicy przekształcanej spółki Graal Bogusław Kowalski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Wejherowie, wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gdańsku Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego za numerem 0000082872 oświadczają, że działając zgodnie z planem przekształcenia przyjętym w dniu 26 lutego 2004 roku oraz zgodnie z brzmieniem art. 556 kodeksu spółek handlowych podpisują niniejszym Statut spółki przekształconej oraz stosownie do treści art. 555 w związku z art. 304 § 1 ust. 7 Kodeksu spółek handlowych działają jako jej założyciele.
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 2
Niniejsza Spółka powstaje w drodze przekształcenia spółki pod firmą GRAAL BOGUSŁAW KOWALSKI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
§ 3
1. Firma spółki brzmi GRAAL Spółka Akcyjna. Spółka może też używać w obrocie skrótu GRAAL S.A.
2. Siedziba Spółki mieści się w Wejherowie.
3. Spółka może działać na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.
4. Spółka może tworzyć oddziały oraz tworzyć przedsiębiorstwa, przystępować do innych spółek i uczestniczyć w organizacjach gospodarczych w kraju i za granicą.
5. Czas trwania Spółki jest nieograniczony.
§ 4
Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, jest:
1/ Przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz produkcja wyrobów z mięsa – 10.1;
2/ Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków – 10.2;
3/ Przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw – 10.3
4/ Produkcja olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – 10.4;
5/ Poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji – 18;
6/ Produkcja wyrobów z betonu, cementu i gipsu – 23.6;
7/ Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi – 46;
8/ Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi – 47; 9/ Transport drogowy towarów – 49.41.Z;
10/ Magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport – 52;
11/ Zakwaterowanie – 55;
12/ Działalność usługowa związana z wyżywieniem – 56;
13/ Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 68;
14/ Działalność firm centralnych (head offices); doradztwo związane z zarządzeniem – 70;
15/ Reklama, badanie rynku i opinii publicznej – 73;
16/ Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane – 79;
17/ Działalność związana z pakowaniem – 82.92.Z.
II. Kapitał zakładowy
§ 5
1. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 80.564.850,00 zł (osiemdziesiąt milionów pięćset sześćdziesiąt cztery tysiące osiemset pięćdziesiąt złotych) złotych.
2. Kapitał zakładowy Spółki dzieli się
a) 3.050.600 (trzy miliony pięćdziesiąt tysięcy sześćset) akcji zwykłych na okaziciela serii A, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda, b) 500.000 (pięćset tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii B, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
c) 383.950 (trzysta osiemdziesiąt trzy tysiące dziewięćset pięćdziesiąt) akcji zwykłych na okaziciela serii C, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
d) 225.000 (dwieście dwadzieścia pięć tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii D, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
e) 1.459.742 (jeden milion czterysta pięćdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset czterdzieści dwa) akcji zwykłych na okaziciela serii E, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
f) 2.230.000 (dwa miliony dwieście trzydzieści tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii F, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
g) 207.148 (dwieście siedem tysięcy sto czterdzieści osiem) akcji zwykłych na okaziciela serii G, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
h) 45 (czterdzieści pięć) akcji zwykłych na okaziciela serii H, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda.
§ 6
Spółka powstała w drodze przekształcenia spółki GRAAL BOGUSŁAW KOWALSKI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której kapitał zakładowy został w całości pokryty przed jej rejestracją.
§ 7
1. Akcje Spółki mogą być umarzane.
2. Umorzenie akcji może nastąpić poprzez obniżenie kapitału zakładowego.
3. Zasady umorzenia akcji określa każdorazowo uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.
Rozdział III. Inne kapitały. Rachunkowość Spółki.
§ 8
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może tworzyć kapitały na pokryciem szczególnych strat lub wydatków (kapitały rezerwowe).
§ 9
1. Zarząd Spółki upoważniony jest do wypłaty akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy.
2. Wypłata zaliczki wymaga zgody Rady Nadzorczej.
§ 10
1. Spółka prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami prawa.
2. Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
§ 11
Spółka może emitować obligacje, w tym obligacje zamienne.
Rozdział IV. Władze Spółki.
§ 12
1. Władzami Spółki są:
a) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy,
b) Rada Nadzorcza,
c) Zarząd.
2. Organy Spółki działają zgodnie z postanowieniami Statutu, przepisami kodeksu spółek handlowych oraz ustalonymi dla nich regulaminami.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
§ 13
1. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może obradować jako zwyczajne lub nadzwyczajne.
2. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbywa się w siedzibie Spółki lub w Gdańsku, Gdyni, Warszawie, Krakowie, Katowicach.
§ 14
1. Poza sprawami wymienionymi w przepisach Kodeksu spółek handlowych bądź w innych postanowieniach niniejszego Statutu do kompetencji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy należy:
a) przyjęcie rocznych i wieloletnich planów Spółki,
b) ustalenie wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej.
2. Nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości nie wymaga zgody Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, a decyzja w tej sprawie stanowi kompetencję Zarządu, po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej.
§ 15
1. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwala swój regulamin, w którym określa tryb, szczegółowe zasady prowadzenia obrad i podejmowania uchwał, a w szczególności zasady przeprowadzania wyborów, w tym wyborów w drodze głosowania oddzielnymi grupami przy wyborach Rady Nadzorczej. Do czasu uchwalenia regulaminu Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy obraduje zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu oraz przepisami Kodeksu spółek handlowych.
2. Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy działa zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego spółek akcyjnych uchwalonymi przez Radę i Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Z uzasadnionych przyczyn Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może zadecydować o wyłączeniu zastosowania niektórych zasad ładu korporacyjnego spółek akcyjnych uchwalonych przez Radę i Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie odnoszących się do walnych zgromadzeń.
3. Uchwała o zaniechaniu rozpatrywania sprawy umieszczonej w porządku obrad może zapaść jedynie w przypadku, gdy przemawiają za nią istotne powody. Wniosek w takiej sprawie powinien zostać szczegółowo umotywowany.
4. Zdjęcie z porządku obrad bądź zaniechanie rozpatrywania sprawy umieszczonej w porządku obrad na wniosek akcjonariuszy wymaga podjęcia uchwały walnego zgromadzenia, po uprzednio wyrażonej zgodzie przez wszystkich obecnych akcjonariuszy, którzy zgłosili taki wniosek, popartej 75% głosów walnego zgromadzenia.
Rada Nadzorcza
§ 16
1. Rada Nadzorcza składa się z od 5 do 9 osób powoływanych przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy na wspólną 3-letnią kadencję.
2. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Rady Nadzorczej przed upływem kadencji, Zarząd jest zobowiązany do niezwłocznego zwołania Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w celu uzupełnienia składu Rady Nadzorczej, tylko w przypadku, gdy liczba członków Rady Nadzorczej spadnie poniżej ustawowego minimum.
3. W razie gdy Spółka przyjęła do stosowania zasady ładu korporacyjnego spółek publicznych uchwalone przez odpowiednie organy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. przez członka niezależnego Rady Nadzorczej (w rozumieniu tych zasad) uznaje się członka Rady Nadzorczej, wobec którego nie zachodzi żadne z następujących powiązań:
a) posiada bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty (zależne) większość głosów w organach Spółki, także na podstawie porozumień z innymi osobami,
b) jest uprawniony do powoływania lub odwoływania większości członków organów zarządzających Spółki,
c) pozostaje z którymkolwiek z członków zarządu Spółki w związku małżeńskim, w relacjach pokrewieństwa lub powinowactwa (do drugiego stopnia) lub w stosunku przysposobienia,
d) jest podmiotem zarządzającym podmiotu który jest akcjonariuszem Spółki kontrolującym akcje Spółki w ilości pozwalającej wykonywać co najmniej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki,
e) jest większościowym wspólnikiem, udziałowcem lub akcjonariuszem podmiotu, o którym mowa w pkt d,
f) jest pracownikiem Spółki lub pozostaje z którymkolwiek z pracowników w związku małżeńskim, w relacjach pokrewieństwa lub powinowactwa (do drugiego stopnia) lub w stosunku przysposobienia.
§ 17
1. Uchwały Rady Nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.
2. Członkowie Rady Nadzorczej mogą brać udział w podejmowaniu uchwał Rady oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka Rady Nadzorczej.
3. Rada Nadzorcza może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
4. Rada Nadzorcza uchwala regulamin Rady Nadzorczej, który określa jej organizację i sposób wykonywania czynności. Do czasu uchwalenia regulaminu i zatwierdzenia go przez Walne Zgromadzenie Rada Nadzorcza działa na podstawie niniejszego Statutu i Kodeksu spółek handlowych.
5. Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Rada Nadzorcza działa zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego spółek akcyjnych uchwalonymi przez Radę i Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Z uzasadnionych przyczyn Rada Nadzorcza może zadecydować o wyłączeniu zastosowania niektórych zasad ładu korporacyjnego spółek akcyjnych uchwalonych przez Radę i Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie odnoszących się do rad nadzorczych.
§ 18
1. Poza sprawami wymienionymi w przepisach Kodeksu spółek handlowych oraz niniejszym Statucie do kompetencji Rady Nadzorczej należy:
a) uchwalanie wieloletnich programów rozwoju Spółki,
b) wybór biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie sprawozdania finansowego Spółki,
c) zatwierdzanie Regulaminu Zarządu, uchwalonego przez Zarząd,
d) zgoda na zawarcie przez Spółkę umowy z subemitentem, to jest umowy, o której mowa w art. 433 § 3 kodeksu spółek handlowych.
2. Zarząd zobowiązany jest zasięgać opinii Rady Nadzorczej w sprawach:
a) rocznych planów finansowych Spółki,
b) struktury organizacyjnej Spółki.
Zarząd
§ 19
1. Zarząd składa się z 1 do 3 osób, powoływanych i odwoływanych przez Radę Nadzorczą na wspólną 3-letnią kadencję.
2. Liczbę członków Zarządu w granicach wskazanych w ust. 1 określa Rada Nadzorcza.
3. Rada Nadzorcza powołuje Prezesa Zarządu, a na jego wniosek pozostałych członków Zarządu.
4. Członek Zarządu może być odwołany jedynie z ważnego powodu. Za ważny powód uznaje się m.in. trwającą dłużej niż 2 miesiące niemożność sprawowania funkcji oraz udowodnione zawinione działanie na szkodę Spółki.
5. Uchwały Zarządu zapadają bezwzględną większością głosów obecnych. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
6. Szczegółowy tryb prac Zarządu określa Regulamin Zarządu uchwalony przez Zarząd i zatwierdzony przez Radę Nadzorczą. Do czasu uchwalenia Regulaminu przez Zarząd i zatwierdzenia go przez Radę Nadzorczą Zarząd działa na podstawie niniejszego Statutu i Kodeksu spółek handlowych.
7. Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Zarząd działa zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego spółek akcyjnych
uchwalonymi przez Radę i Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Z uzasadnionych przyczyn Zarząd może zadecydować o wyłączeniu zastosowania w Spółce niektórych zasad ładu korporacyjnego spółek akcyjnych uchwalonych przez Radę i Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie innych niż te odnoszące się do działania rad nadzorczych bądź walnych zgromadzeń.
§ 20
Zarząd może wydawać regulaminy określające: organizację wewnętrzną Spółki, zasady rachunkowości, zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach pracy.
§ 21
1. Zarząd kieruje bieżącą działalnością Spółki, zarządza majątkiem oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Zarząd może nabywać, zbywać nieruchomości udziały w nieruchomości) oraz prawo użytkowania wieczystego bez zgody Walnego Zgromadzenia, po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej.
2. Do składania oświadczeń w imieniu Spółki uprawniony jest Prezes Zarządu jednoosobowo, dwaj członkowie Zarządu łącznie lub jeden członek Zarządu łącznie z prokurentem.
Rozdział V. Postanowienia końcowe
§ 22
Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Likwidację prowadzi się pod firmą Spółki z dodatkiem w likwidacji. Likwidatorem są członkowie Zarządu, chyba że Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy postanowi odmiennie.
§ 23
Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Spółka stosuje zasady ładu korporacyjnego spółek akcyjnych uchwalone przez Radę i Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie z wyłączeniami przewidzianymi w niniejszym Statucie lub dokonanymi zgodnie z jego postanowieniami.
§ 24
W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy Kodeksu spółek handlowych.
Proponowana treść nowego Statutu Spółki:
STATUT GRAAL Spółki Akcyjnej
§ 1
Irena Kowalska i Bogusław Franciszek Kowalski, wspólnicy przekształcanej spółki GRAAL Bogusław Kowalski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Wejherowie, wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gdańsku Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego za numerem 0000082872 oświadczają, że działając zgodnie z planem przekształcenia przyjętym w dniu 26 lutego 2004 roku oraz zgodnie z brzmieniem art. 556 kodeksu spółek handlowych podpisują niniejszym Statut spółki przekształconej oraz stosownie do treści art. 555 w związku z art. 304 § 1 ust. 7 Kodeksu spółek handlowych działają jako jej założyciele.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 2
Niniejsza Spółka powstaje w drodze przekształcenia spółki pod firmą GRAAL BOGUSŁAW KOWALSKI Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
§ 3
1. Firma Spółki brzmi GRAAL Spółka Akcyjna.
2. Spółka może używać w obrocie skrótu firmy: GRAAL S.A. oraz wyróżniającego ją znaku graficznego.
§ 4
Siedzibą Spółki jest Wejherowo.
§ 5
Założycielami Spółki są Irena Kowalska i Bogusław Franciszek Kowalski.
§ 6
Czas trwania Spółki jest nieograniczony.
§ 7
1. Spółka może działać na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami.
2. Spółka może tworzyć oddziały oraz tworzyć przedsiębiorstwa, przystępować do innych spółek i uczestniczyć w organizacjach gospodarczych w kraju i za granicą.
Rozdział II
Przedmiot działalności Spółki
§ 8
Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, jest:
1/ Rybactwo – 03;
2/ Przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz produkcja wyrobów z mięsa – 10.1;
3/ Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków – 10.2;
4/ Przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw – 10.3;
5/ Produkcja olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – 10.4;
6/ Produkcja pozostałych produktów spożywczych – 10.8;
7/ Produkcja gotowych paszy i karmy dla zwierząt – 10.9;
8/ Poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji – 18;
9/ Produkcja wyrobów z betonu, cementu i gipsu – 23.6;
10/ Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi – 46;
11/ Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi – 47;
12/ Transport drogowy towarów – 49.41.Z;
13/ Magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport – 52;
14/ Zakwaterowanie – 55;
15/ Działalność usługowa związana z wyżywieniem – 56;
16/ Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 68;
17/ Działalność firm centralnych (head offices); doradztwo związane z zarządzeniem – 70;
18/ Reklama, badanie rynku i opinii publicznej – 73;
19/ Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane – 79;
20/ Działalność związana z pakowaniem – 82.92.Z.
Rozdział III
Kapitał zakładowy Spółki i akcje
§ 9
1. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 80.564.850,00 zł. (osiemdziesiąt milionów pięćset sześćdziesiąt cztery tysiące osiemset pięćdziesiąt złotych).
2. Kapitał zakładowy Spółki dzieli się:
a) 3.050.600 (trzy miliony pięćdziesiąt tysięcy sześćset) akcji zwykłych na okaziciela serii A,
o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
b) 500.000 (pięćset tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii B, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
c) 383.950 (trzysta osiemdziesiąt trzy tysiące dziewięćset pięćdziesiąt) akcji zwykłych na okaziciela serii C, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
d) 225.000 (dwieście dwadzieścia pięć tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii D, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
e) 1.459.742 (jeden milion czterysta pięćdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset czterdzieści dwie) akcje zwykłe na okaziciela serii E, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
f) 2.230.000 (dwa miliony dwieście trzydzieści tysięcy) akcji zwykłych na okaziciela serii F,
o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
g) 207.148 (dwieście siedem tysięcy sto czterdzieści osiem) akcji zwykłych na okaziciela serii G, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda,
h) 45 (czterdzieści pięć) akcji zwykłych na okaziciela serii H, o wartości nominalnej po 10,00 (dziesięć) złotych każda.
3. Wyłącza sie możliwość zamiany akcji na okaziciela na akcje imienne.
§ 10
Spółka powstała w drodze przekształcenia spółki GRAAL BOGUSŁAW KOWALSKI Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której kapitał zakładowy został w całości pokryty przed jej rejestracją.
§ 11
1. Akcje Spółki mogą być umarzane.
2. Akcje Spółki mogą być umorzone jedynie za zgodą akcjonariusza, którego umorzenie dotyczy,
w drodze nabycia ich przez Spółkę (umorzenie dobrowolne). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym.
3. Umorzenie akcji wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia. Uchwała powinna określać
w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.
4. Umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego.
§ 12
Spółka może emitować obligacje zamienne lub obligacje z prawem pierwszeństwa.
Rozdział IV
Inne kapitały. Rachunkowość Spółki
§ 13
Walne Zgromadzenie może tworzyć kapitały na pokrycie szczególnych strat lub wydatków (kapitały rezerwowe).
§ 14
1. Spółka prowadzi rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
2. Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy.
§ 15
1. Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez Walne Zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom.
2. Zwyczajne Walne Zgromadzenie ustala dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy. Dzień dywidendy może być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w okresie kolejnych trzech miesięcy, licząc od tego dnia.
3. Zarząd Spółki upoważniony jest do wypłaty akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego, jeżeli Spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. Wypłata zaliczki wymaga zgody Rady Nadzorc
Rozdział V
Organy Spółki
§ 16
1. Organami Spółki są: a) Walne Zgromadzenie, b) Rada Nadzorcza, c) Zarząd.
2. Organy Spółki działają zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, przepisami Kodeksu spółek handlowych oraz ustalonymi dla nich regulaminami.
Walne Zgromadzenie
§ 17
1. Walne Zgromadzenie może obradować jako zwyczajne lub nadzwyczajne.
2. Walne Zgromadzenie odbywa się w siedzibie Spółki, w Warszawie, w Gdańsku lub w Gdyni.
3. Walne Zgromadzenie jest zwoływane zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych.
§ 18
1. Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim akcji.
2. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli Statut lub przepisy Kodeksu spółek handlowych nie stanowią inaczej.
3. Na umotywowany wniosek akcjonariusza, Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę o zaniechaniu rozpatrywania sprawy umieszczonej w porządku obrad. Uchwała zapada większością 3/4 głosów obecnych na Walnym Zgromadzeniu.
§ 19
1. Uchwały Walnego Zgromadzenia, poza innymi sprawami wymienionymi w Statucie i Kodeksie spółek handlowych, wymaga:
a) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
b) udzielenie absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków,
c) powoływanie i odwoływanie członków Rady Nadzorczej Spółki,
d) ustalenie wysokości i zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej Spółki,
e) postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu Spółki lub przy sprawowaniu zarządu albo nadzoru,
f) zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego,
g) emisja obligacji zamiennych lub obligacji z prawem pierwszeństwa, emisja warrantów subskrypcyjnych,
h) przyjęcie regulaminu Walnego Zgromadzenia,
i) zatwierdzenie regulaminu Rady Nadzorczej.
2. Nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości nie wymaga zgody Walnego Zgromadzenia. Decyzję w przedmiotowej sprawie podejmuje Zarząd, po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej.
§ 20
1. Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Walne Zgromadzenie działa zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego, zawartymi w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 12/1170/2007 Rady Giełdy z dnia 4 lipca 2007 r.
2. Z uzasadnionych przyczyn, Walne Zgromadzenie może zdecydować o wyłączeniu zastosowania niektórych zasad ładu korporacyjnego, o których mowa w ustępie powyższym, odnoszących się do walnych zgromadzeń.
Rada Nadzorcza
§ 21
1. Rada Nadzorcza składa się z od 5 (pięciu) do 9 (dziewięciu) członków, powoływanych
i odwoływanych przez Walne Zgromadzenie. Liczbę członków Rady Nadzorczej, w powyższych granicach, ustala Walne Zgromadzenie.
2. Członkowie Rady Nadzorczej powoływani są na okres wspólnej 3(trzy)-letniej kadencji.
3. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Rady Nadzorczej przed upływem kadencji, Zarząd zobowiązany jest do niezwłocznego zwołania Walnego Zgromadzenia w celu uzupełnienia składu Rady Nadzorczej tylko w przypadku, gdy liczba członków Rady Nadzorczej spadnie poniżej ustawowego minimum.
§ 22
1. Jeżeli spółka posiada status spółki publicznej, przynajmniej dwóch członków Rady Nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze Spółką.
2. W zakresie kryteriów niezależności stosuje się rozdział III ust. 6 "Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW", stanowiących załącznik do Uchwały Nr 12/1170/2007 Rady Giełdy z dnia 4 lipca 2007 r. oraz Załącznik II do Zalecenia Komisji z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej) (2005/162/WE).
§ 23
1. Uchwały Rady Nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej.
2. Członkowie Rady Nadzorczej mogą brać udział w podejmowaniu uchwał Rady, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka Rady Nadzorczej. Oddanie głosu na piśmie nie może dotyczyć spraw wprowadzonych do porządku obrad na posiedzeniu Rady Nadzorczej.
3. Rada Nadzorcza może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uchwała jest ważna, gdy wszyscy członkowie Rady Nadzorczej zostali powiadomieni o treści projektu uchwały.
4. Podejmowanie uchwał w trybie określonym powyżej w ust. 2 i ust. 3 nie dotyczy wyborów Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej, powołania członka zarządu oraz odwołania i zawieszania w czynnościach tych osób.
§ 24
1. Rada Nadzorcza uchwala regulamin Rady Nadzorczej, który określa jej organizację i sposób wykonywania czynności. Regulamin jest zatwierdzany przez Walne Zgromadzenie.
2. Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Rada Nadzorcza działa zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego, zawartymi w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 12/1170/2007 Rady Giełdy z dnia 4 lipca 2007 r.
3. Z uzasadnionych przyczyn, Rada Nadzorcza może zdecydować o wyłączeniu zastosowania niektórych zasad ładu korporacyjnego, o których mowa w ustępie powyższym, odnoszących się do rad nadzorczych.
§ 25
1. Do kompetencji Rady Nadzorczej, poza sprawami wymienionymi w Kodeksie spółek handlowych i niniejszym statucie, należy:
a) uchwalanie wieloletnich programów rozwoju Spółki,
b) zatwierdzanie regulaminu Zarządu, uchwalonego przez Zarząd,
c) wybór biegłego rewidenta do zbadania sprawozdania finansowego Spółki,
d) zawarcie z subemitentem umowy, o jakiej mowa w art. 433 § 3 Kodeksu spółek handlowych.
2. Zarząd zobowiązany jest zasięgać opinii Rady Nadzorczej w sprawach:
a) rocznych planów finansowych Spółki,
b) struktury organizacyjnej Spółki.
Zarząd
§ 26
1. Zarząd Spółki składa się z od 1 (jednego) do 3 (trzech) członków, powoływanych i odwoływanych przez Radę Nadzorczą. Liczbę członków Zarządu w granicach wskazanych w ust. 1 określa Rada Nadzorcza.
2. Rada Nadzorcza powołuje Prezesa Zarządu, a na jego wniosek pozostałych członków Zarządu.
3. Członkowie Zarządu powoływani są na okres wspólnej 3(trzy)-letniej kadencji.
4. Członek Zarządu może być odwołany jedynie z ważnego powodu. Za ważny powód uznaje się
w szczególności trwającą dłużej niż 2 (dwa) miesiące niemożność sprawowania funkcji oraz udowodnione zawinione działanie na szkodę Spółki.
§ 27
1. Uchwały Zarządu zapadają bezwzględną większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
2. Uchwały Zarządu mogą być powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu Zarządu.
§ 28
1. Szczegółowy tryb prac Zarządu określa regulamin Zarządu uchwalony przez Zarząd i zatwierdzony przez Radę Nadzorczą.
2. Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Zarząd działa zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego, zawartymi w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 12/1170/2007 Rady Giełdy z dnia 4 lipca 2007 r.
3. Z uzasadnionych przyczyn Zarząd może zdecydować o wyłączeniu zastosowania niektórych zasad ładu korporacyjnego, o których mowa w ustępie powyższym, innych niż te odnoszące się do działania rady nadzorczej bądź walnego zgromadzenia.
§ 29
Zarząd może wydawać regulaminy określające: organizację wewnętrzną Spółki, zasady rachunkowości, zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach pracy.
§ 30
1. Zarząd kieruje bieżącą działalnością Spółki, zarządza majątkiem Spółki oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości wymaga zgody Rady Nadzorczej.
2. Do składania oświadczeń w imieniu Spółki uprawniony jest Prezes Zarządu jednoosobowo, dwaj członkowie Zarządu łącznie lub jeden członek Zarządu łącznie z prokurentem.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§ 31
Rozwiązanie Spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Likwidację prowadzi się pod firmą Spółki z dodaniem oznaczenia "w likwidacji". Likwidatorami są członkowie Zarządu, chyba że Walne Zgromadzenie postanowi odmiennie.
§ 32
Jeżeli Spółka posiada status spółki publicznej w rozumieniu odpowiednich przepisów, Spółka stosuje zasady ładu korporacyjnego, zawarte w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 12/1170/2007 Rady Giełdy z dnia 4 lipca 2007 r., z wyłączeniami przewidzianym w niniejszym Statucie lub dokonanymi zgodnie z jego postanowieniami.
§ 33
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem zastosowanie mają przepisy Kodeksu spółek handlowych.
3. Treść projektów uchwał, które mają być przedmiotem obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia
Uchwała nr 05/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2009
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. zatwierdza sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki za rok 2009.
Uchwała nr 06/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie zatwierdzenia jednostkowego sprawozdania finansowego za rok 2009
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. zatwierdza jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki za rok 2009, składające się z bilansu, który po stronie aktywów i pasywów wskazuje na dzień 31 grudnia 2009 roku sumę bilansową w wysokości 301.417.000,00 (trzysta jeden milionów czterysta siedemnaście tysięcy) złotych, rachunku zysku i strat wykazującego zysk netto w kwocie 1.888.000,00 (jeden milion osiemset osiemdziesiąt osiem tysięcy) złotych, zestawienie zmian w kapitale własnym za okres od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku wykazującego wzrost kapitału własnego o kwotę 1.888.000,00 (jeden milion osiemset osiemdziesiąt osiem tysięcy) złotych, sprawozdania z przepływu środków pieniężnych wykazującego zmniejszenie stanu środków pieniężnych o kwotę 786.000,00 (siedemset osiemdziesiąt sześć tysięcy) złotych oraz informacji dodatkowej.
Uchwała nr 07/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie podziału zysku za rok 2009
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. w związku z osiągnięciem w 2009 roku zysku netto w wysokości 1.888.000,00 (jeden milion osiemset osiemdziesiąt osiem tysięcy) złotych postanawia przeznaczyć go w całości na kapitał zapasowy.
Uchwała nr 08/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego
"Polinord" Sp. z o.o. za rok 2009
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. zatwierdza jednostkowe sprawozdanie finansowe "Polinord" Sp. z o.o. (spółki przejętej przez GRAAL S.A. w dniu 4 stycznia 2010 r. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.) za rok 2009, składające się z bilansu, który po stronie aktywów i pasywów wskazuje na dzień 31 grudnia 2009 roku sumę bilansową w wysokości 59.970.494,20 (pięćdziesiąt dziewięć milionów dziewięćset siedemdziesiąt tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt cztery 20/100) złotych, rachunku zysku i strat wykazującego zysk netto w kwocie 1.126.270,65 (jeden milion sto dwadzieścia sześć tysięcy dwieście siedemdziesiąt 65/100) złotych oraz informacji dodatkowej.
Uchwała nr 09/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności
Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. zatwierdza sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej za rok 2009.
Uchwała nr 10/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. zatwierdza skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej GRAAL za rok 2009, składające się ze skonsolidowanego bilansu, który po stronie aktywów i pasywów wskazuje na dzień 31 grudnia 2009 roku sumę bilansową w wysokości 460.676.000,00 (czterysta sześćdziesiąt milionów sześćset siedemdziesiąt sześć tysięcy) złotych, skonsolidowanego rachunku zysków i strat wykazującego zysk netto w kwocie 7.323.000,00 (siedem milionów trzysta dwadzieścia trzy tysiące) złotych, skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych wykazującego zmniejszenie stanu środków pieniężnych o kwotę 4.271.000,00 (cztery miliony dwieście siedemdziesiąt jeden tysięcy) złotych, zestawienia zmian w skonsolidowanym kapitale własnym za okres od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku wykazującego wzrost kapitału własnego o kwotę 7.801.000,00 (siedem milionów osiemset jeden tysięcy) złotych oraz z informacji dodatkowej.
Uchwała nr 11/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium Prezesowi Zarządu Bogusławowi Kowalskiemu
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Prezesowi Zarządu GRAAL S.A. Bogusławowi Kowalskiemu absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 12/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium Członkowi Zarządu Justynie Frankowskiej
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Członkowi Zarządu GRAAL S.A. Justynie Frankowskiej absolutorium z wykonania przez nią obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 13/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium Członkowi Zarządu Robertowi Wijata
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Członkowi Zarządu GRAAL S.A. Robertowi Wijata absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 14/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium
Przewodniczącemu Rady Nadzorczej Gerardowi Bronk
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Przewodniczącemu Rady Nadzorczej GRAAL S.A. Gerardowi Bronk absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 15/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium
Członkowi Rady Nadzorczej Piotrowi Bykowskiemu
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Członkowi Rady Nadzorczej GRAAL S.A. Piotrowi Bykowskiemu absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 16/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium
Członkowi Rady Nadzorczej Wiesławowi Łatale
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Członkowi Rady Nadzorczej GRAAL S.A. Wiesławowi Łatele absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 17/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium
Członkowi Rady Nadzorczej Piotrowi Dukowskiemu
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Członkowi Rady Nadzorczej GRAAL S.A. Piotrowi Dukowskiemu absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 18/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium
Członkowi Rady Nadzorczej Krzysztofowi Kaczmarczykowi
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Członkowi Rady Nadzorczej GRAAL S.A. Krzysztofowi Kaczmarczykowi absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 19/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium Prezesowi Zarządu "Polinord" Sp. z o.o.
Piotrowi Dukowskiemu
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Prezesowi Zarządu "Polinord" Sp. z o.o. Piotrowi Dukowskiemu absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w okresie od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Uchwała nr 20/06/2010
Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GRAAL S.A.
z dnia 24 czerwca 2010 roku
w sprawie udzielenia absolutorium Członkowi Zarządu "Polinord" Sp. z o.o.
Izabeli Wołodko
Zwyczajne Walne Zgromadzenie GRAAL S.A. udziela Członkowi Zarz |