pieniadz.pl

Dom Maklerski IDM SA
Stosowanie zasad ładu korporacyjnego w DM IDMSA w roku obrotowym 2007

16-10-2008


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 19 / 2008 K
Data sporządzenia: 2008-10-16
Skrócona nazwa emitenta
DM IDM SA
Temat
Stosowanie zasad ładu korporacyjnego w DM IDMSA w roku obrotowym 2007
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:
Stosownie do treści § 29 ust. 5 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (dalej: "GPW"), Zarząd Domu Maklerskiego IDMSA (dalej: "DM IDMSA") działając zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 1013/2007 Zarządu GPW z dnia 11 grudnia 2007 r., niniejszym przekazuje korektę raportu nr 19/2008 z dnia 24 kwietnia 2008 r. stanowiącą uzupełnienie do opublikowanego dnia 4 kwietnia 2008 r. skonsolidowanego raportu rocznego za rok obrotowy 2007, dotyczącą stosowania przez DM IDMSA w roku obrotowym 2007 zasad ładu korporacyjnego określonych w dokumencie "Dobre praktyki w spółkach publicznych 2005".

1.Wskazanie zasad ładu korporacyjnego, które nie były przez emitenta stosowane, wraz ze wskazaniem jakie były okoliczności i przyczyny nie zastosowania danej zasady oraz w jaki sposób spółka zamierza usunąć ewentualne skutki nie zastosowania danej zasady lub jakie kroki zamierza podjąć, by zmniejszyć ryzyko zastosowania danej zasady w przyszłości.

W roku obrotowym 2007 DM IDMSA nie stosował następujących zasad określonych
w dokumencie "Dobre praktyki w spółkach publicznych 2005":
- zasady nr 28 Dobrych Praktyk Rad Nadzorczych stanowiącej, iż "Rada Nadzorcza powinna działać zgodnie ze swym regulaminem, który powinien być publicznie dostępny. Regulamin powinien przewidywać powołanie co najmniej dwóch komitetów: audytu oraz wynagrodzeń. W skład komitetu audytu powinno wchodzić co najmniej dwóch członków niezależnych oraz przynajmniej jeden posiadający kwalifikacje i doświadczenie w zakresie rachunkowości i finansów. Zadania komitetów powinien szczegółowo określać regulamin rady nadzorczej. Komitety rady powinny składać radzie nadzorczej roczne sprawozdania ze swojej działalności. Sprawozdania te spółka powinna udostępnić akcjonariuszom".
Okoliczności i przyczyny nie stosowania w/w zasady oraz wskazanie sposobu usunięcia nie stosowania w/w zasady: Spółka w 2007 r. opracowała projekt Regulaminu Rady Nadzorczej. Przyjęcie Regulaminu wymagało uchwały Rady Nadzorczej. W roku 2007 w Radzie Nadzorczej nie funkcjonował komitet audytu oraz komitet wynagrodzeń. Funkcje te Rada pełniła kolegialnie. Po zakończeniu roku obrotowego 2007 Rada Nadzorcza w drodze uchwały przyjęła Regulamin Rady Nadzorczej przewidujący powołanie komitetu audytu i wynagrodzeń.
- zasady nr 40 Dobrych Praktyk Zarządu stanowiącej, iż "Zarząd powinien ustalić zasady i tryb pracy oraz podziału kompetencji w regulaminie, który powinien być jawny i ogólnie dostępny".
Okoliczności i przyczyny nie stosowania w/w zasady oraz wskazanie sposobu usunięcia nie stosowania w/w zasady: Spółka opracowała projekt Regulaminu Zarządu. Do chwili obecnej nie została podjęta uchwała ostatecznie ustalająca treść Regulaminu Zarządu. Po podjęciu stosownej uchwały, Regulamin zostanie udostępniony do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej emitenta.
- zasady nr 43 Dobrych Praktyk w zakresie relacji z osobami i instytucjami zewnętrznymi stanowiącej, iż "Wybór podmiotu pełniącego funkcję biegłego rewidenta powinien być dokonany przez radę nadzorczą po przedstawieniu rekomendacji komitetu audytu lub przez walne zgromadzenie po przedstawieniu rekomendacji rady nadzorczej zawierającej rekomendacje komitetu audytu. Dokonanie przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie innego wyboru niż rekomendowany przez komitet audytu powinno zostać szczegółowo uzasadnione. Informacja na temat wyboru podmiotu pełniącego funkcje biegłego rewidenta wraz z uzasadnieniem powinna być zawarta w raporcie rocznym".
Okoliczności i przyczyny nie stosowania w/w zasady oraz wskazanie sposobu usunięcia nie stosowania w/w zasady: Z uwagi na fakt, iż w Radzie Nadzorczej w 2007 r. nie został wyodrębniony komitet audytu, wybór biegłego rewidenta następował bez rekomendacji ww. komitetu.

2.Opis sposobu działania walnego zgromadzenia i jego zasadniczych uprawnień oraz praw akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania.

Zasady działania Walnego Zgromadzenia DM IDMSA

Zwołanie i zorganizowanie Walnego Zgromadzenia odbywa się w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie Spółek Handlowych (dalej: "k.s.h.") i Statucie Spółki (dalej: "Statut").

Walne Zgromadzenie DM IDMSA obraduje według zasad określonych przepisami k.s.h., Statutu DM IDMSA oraz Regulaminu Walnego Zgromadzenia DM IDMSA (dalej: "Regulamin WZ").

Walne Zgromadzenie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.

Walne Zgromadzenia odbywają się w Krakowie lub Warszawie (§ 18 Statutu). Zgodnie z przyjętą praktyką, Walne Zgromadzenia odbywają się w porze dziennej.

Żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia oraz umieszczenia określonych spraw w
porządku obrad, zgłaszane przez uprawnione podmioty, powinno być uzasadnione. Projekty uchwał proponowanych do przyjęcia przez Walne Zgromadzenie oraz inne istotne materiały powinny być przedstawione akcjonariuszom wraz z uzasadnieniem i opinią Rady Nadzorczej przed Walnym Zgromadzeniem, w czasie umożliwiającym zapoznanie się z nimi i dokonanie ich oceny (§ 2 ust. 2 Regulaminu WZ).

Walne Zgromadzenie zwołane na wniosek akcjonariuszy powinno się odbyć
w terminie wskazanym w żądaniu, a jeżeli dotrzymanie tego terminu napotyka na istotne przeszkody – w najbliższym terminie, umożliwiającym rozstrzygnięcie przez Walne Zgromadzenie spraw wnoszonych pod jego obrady (§ 2 ust. 3 Regulaminu WZ). Dotychczas nie zwoływano Walnego Zgromadzenia na wniosek akcjonariuszy.

Odwołanie Walnego Zgromadzenia, w którego porządku obrad na wniosek uprawnionych podmiotów umieszczono określone sprawy, lub które zwołane zostało na taki wniosek, możliwe jest tylko za zgodą wnioskodawców. W innych przypadkach Walne Zgromadzenie może być odwołane, jeżeli jego odbycie napotyka na nadzwyczajne przeszkody (siła wyższa) lub jest oczywiście bezprzedmiotowe. Odwołanie następuje w taki sam sposób, jak zwołanie, zapewniając przy tym jak najmniejsze ujemne skutki dla spółki i dla akcjonariuszy, w każdym razie nie później na trzy tygodnie przed pierwotnie planowanym terminem. Zmiana terminu odbycia Walnego Zgromadzenia następuje w tym samym trybie, co jego odwołanie, choćby proponowany porządek obrad nie ulegał zmianie (§ 17 Regulaminu WZ). Dotychczas nie zaistniała sytuacja odwołania Walnego Zgromadzenia.

Wszelkie zmiany Regulaminu WZ wymagają dla swojej ważności uchwały Walnego Zgromadzenia. Zmiana Regulaminu wchodzi w życie z mocą od następnego Walnego Zgromadzenia (§ 21 ust. 2 Regulaminu WZ). Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołane na dzień 31 stycznia 2006 r. uchwaliło Regulamin WZ.
Walne Zgromadzenie otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki lub osoba przez niego wskazana, a w przypadku nieobecności tych osób Prezes Zarządu lub osoba wskazana przez Zarząd, po czym spośród osób uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu niezwłocznie przeprowadza wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia (§ 6 ust. 1 Regulaminu WZ).

Przewodniczący Walnego Zgromadzenia kieruje obradami Walnego Zgromadzenia
i zapewnia sprawny jego przebieg oraz poszanowanie praw i interesów wszystkich akcjonariuszy. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia powinien w szczególności przeciwdziałać nadużywaniu uprawnień przez uczestników Walnego Zgromadzenia oraz zapewniać respektowanie praw akcjonariuszy mniejszościowych. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia nie powinien bez ważnych powodów składać rezygnacji ze swojej funkcji. Przewodniczący Walnego Zgromadzenia stwierdzając wyczerpanie porządku obrad zamyka obrady Walnego Zgromadzenia (§ 10 ust. 1 - 3, § 19 Regulaminu WZ).

Wskazane jest aby w Walnym Zgromadzeniu uczestniczyli członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki, a w Walnym Zgromadzeniu, którego przedmiotem obrad mają być sprawy finansowe Spółki, powinien również uczestniczyć biegły rewident, dokonujący badania sprawozdania finansowego Spółki oraz główny księgowy Spółki. Nieobecność Członka Zarządu lub Członka Rady Nadzorczej na Walnym Zgromadzeniu wymaga wyjaśnienia. Wyjaśnienie to powinno być przedstawione na Walnym Zgromadzeniu (§ 3 ust. 2 Regulaminu WZ).

Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu oraz biegły rewident spółki powinni,
w granicach swych kompetencji i w zakresie niezbędnym dla rozstrzygnięcia spraw omawianych przez Walne Zgromadzenie udzielać uczestnikom Walnego Zgromadzenia wyjaśnień i informacji dotyczących Spółki (§ 3 ust. 3 Regulaminu WZ). Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu udzielają, w granicach swych kompetencji wszelkich wyjaśnień i informacji.

Zarząd, udzielając odpowiedzi na pytania Walnego Zgromadzenia, ma na uwadze obowiązujące przepisy prawa, a w szczególności Ustawę o ofercie publicznej
i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, a także Rozporządzenie Ministra Finansów
w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych.

Krótkie przerwy w obradach, nie stanowiące odroczenia obrad, mogą być zarządzane przez Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia w uzasadnionych przypadkach, nie mogą mieć one jednak na celu utrudniania akcjonariuszom wykonywania ich praw
(§ 11 ust. 2 Regulaminu WZ).

Głosowanie nad sprawami porządkowymi może dotyczyć tylko kwestii związanych
z prowadzeniem obrad Walnego Zgromadzenia. Nie poddaje się pod głosowanie
w tym trybie uchwał, które mogą wpływać na wykonywanie przez akcjonariuszy ich praw (§ 9 ust. 4 Regulaminu WZ).

Uchwała o zaniechaniu rozpatrywania sprawy umieszczonej w porządku obrad może zapaść jedynie w przypadku, gdy przemawiają za nią istotne i rzeczowe powody. Wniosek w takiej sprawie powinien być szczegółowo umotywowany. Zdjęcie
z porządku obrad bądź zaniechanie rozpatrywania sprawy umieszczonej w porządku obrad na wniosek akcjonariuszy wymaga podjęcia uchwały Walnego Zgromadzenia, po uprzednio wyrażonej zgodzie przez wszystkich obecnych akcjonariuszy, którzy zgłosili taki wniosek, popartej 75% głosów Walnego Zgromadzenia (§ 22¹ Statutu oraz § 9 ust. 3 zd.2 i 3 Regulaminu WZ).

Uchwały powinny być formułowane w taki sposób, aby każdy uprawniony, który nie zgadza się z jej przyjęciem miał możliwość jej zaskarżenia (§ 10 pkt. 6 Regulaminu WZ).

Zgłaszającym sprzeciw wobec uchwały zapewnia się możliwość zwięzłego uzasadnienia sprzeciwu (§ 12 ust. 8 Regulaminu WZ).

Na żądanie uczestnika Walnego Zgromadzenia zamieszcza się w protokole jego oświadczenie złożone na piśmie (§ 18 ust. 2 Regulaminu WZ).

Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów,
z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa.

Zasadnicze uprawnienia Walnego Zgromadzenia

Przedmiotem zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, oprócz innych spraw objętych porządkiem obrad są:
rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki , bilansu oraz rachunku zysków i strat za rok ubiegły, powzięcie uchwały o podziale zysków lub pokryciu strat, udzielenie członkom Rady Nadzorczej oraz Zarządu absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Ponadto Uchwał Walnego Zgromadzenia, wymaga w szczególności:
postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru, zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego, nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, chyba że statut stanowi inaczej, emisja obligacji zamiennych lub z prawem pierwszeństwa, wybór i odwołanie członków Rady Nadzorczej, ustalenie wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej,

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwoływane jest dla rozpatrzenia spraw wymagających niezwłocznego postanowienia.

Prawa akcjonariuszy i sposoby ich wykonywania
Prawo akcjonariusza do udziału w Walnym Zgromadzeniu.

Akcjonariusze mogą uczestniczyć na Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez przedstawiciela legitymującego się pełnomocnictwem sporządzonym stosownie do obowiązujących przepisów. Uprawnionymi do udziału w Walnym Zgromadzeniu są akcjonariusze, którzy przynajmniej na tydzień przed odbyciem Walnego Zgromadzenia złożą w Spółce (31- 041 Kraków, Mały Rynek 7) imienne świadectwa depozytowe wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych zgodnie z przepisami Ustawy o obrocie i nie odbiorą ich do zakończenia Walnego Zgromadzenia oraz przedstawiciele akcjonariuszy, o których mowa powyżej, którzy udokumentują prawo do działania w ich imieniu w sposób prawem wymagany.
Prawo do żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia lub umieszczenia określonych spraw w porządku obrad. Stosownie do treści art. 400 § 1 k.s.h. akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej 1/10 kapitału zakładowego mogą żądać zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia.
Prawo do wykonywania prawa głosu. Każdemu akcjonariuszowi przysługuje na Walnym Zgromadzeniu liczba głosów odpowiadająca liczbie posiadanych akcji w Spółce. Każdej akcji przysługuje jeden głos.
Prawo do żądania wydania odpisów wniosków w sprawach objętych porządkiem obrad Walnego Zgromadzenia. Na podstawie art. 407 § 2 k.s.h. akcjonariusz ma prawo żądać wydania odpisów wniosków w sprawach objętych porządkiem obrad w terminie tygodnia przed Walnym Zgromadzeniem. Żądanie takie należy złożyć do Zarządu Spółki.
Prawo do sprawdzenia listy obecności akcjonariuszy obecnych na Walnym Zgromadzeniu. Zgodnie z treścią art. 410 § 2 k.s.h., na wniosek akcjonariuszy posiadających 1/10 kapitału zakładowego reprezentowanego na tym Walnym Zgromadzeniu, lista obecności powinna być sprawdzone przez wybraną w tym celu komisję.
Prawo do żądania wyboru Rady Nadzorczej w drodze głosowania odrębnymi grupami. Na wniosek akcjonariuszy, reprezentujących co najmniej 1/5 kapitału zakładowego, Walne Zgromadzenie dokonuje wyboru Rady Nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami. Wniosek o dokonanie wyboru w drodze głosowania oddzielnymi grupami akcjonariusze zgłaszają Zarządowi Spółki pisemnie w terminie umożliwiającym umieszczenie w porządku obrad Walnego Zgromadzenia.
Prawo żądania udzielenia przez zarząd informacji dotyczących Spółki. Stosownie do treści art. 428 § 1 k.s.h. akcjonariusz może w podczas obrad Walnego Zgromadzenia zgłosić żądanie udzielenia przez Zarząd informacji dotyczących spółki, jeżeli żądanie takiej informacji jest uzasadnione do oceny sprawy objętej porządkiem obrad WZ.
Prawo do wystąpienia z powództwem o uchylenie uchwały Walnego Zgromadzenia. Uchwała Walnego Zgromadzenia sprzeczna ze Statutem bądź z dobrymi obyczajami
i godząca w interes Spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko Spółce powództwa o uchylenie uchwały.
W przypadku sprzeczności uchwały Walnego Zgromadzenia z ustawa może być wytoczone przeciwko Spółce powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały.
Prawo do udziału w zyskach. Akcjonariusze na mocy art. 347 § 1 k.s.h. mają prawo do udziału w zysku spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez Walne Zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom.
Prawo poboru. Zgodnie z treścią art. 433 § 1 k.s.h. akcjonariusze mają prawo pierwszeństwa objęcia nowych akcji w stosunku do liczby posiadanych przez nich akcji.
Prawo do udziału w majątku powstałym po przeprowadzeniu likwidacji spółki.
W myśl art. 474 § 1 k.s.h. po zabezpieczeniu lub zaspokojeniu wierzycieli spółki może nastąpić podział majątku spółki pozostałego po takim zabezpieczeniu lub zaspokojeniu pomiędzy akcjonariuszy. Majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu dzieli się pomiędzy akcjonariuszy spółki w stosunku do dokonanych przez każdego akcjonariusz wpłat na kapitał zakładowy.

3.Skład osobowy i zasad działania organów zarządzających i nadzorczych spółki oraz ich komitetów.

Zarząd DM IDMSA:
W roku obrotowym 2007 oraz od dnia 31 grudnia 2007 r. do opublikowania niniejszego raportu skład Zarządu DM IDMSA nie uległ zmianie i przedstawia się następująco:
- Grzegorz Leszczyński - Prezes Zarządu,
- Rafał Abratański – Wiceprezes Zarządu.

Zasady funkcjonowania Zarząd DM IDMSA
Zarząd DM IDMSA działa w oparciu o przepisy k.s.h. oraz Statutu.
Zarząd może być jedno lub wieloosobowy.
Członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza na 3- letnią kadencję.
Do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu Spółki uprawniony jest:
1)w przypadku Zarządu jednoosobowego – Prezes Zarządu samodzielnie,
2)w przypadku Zarządu wieloosobowego – dwóch członków Zarządu łącznie lub członek Zarządu łącznie z prokurentem.
Członek Zarządu nie może bez zezwolenia Rady Nadzorczej zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik lub członek organów.

Kompetencje Zarządu DM IDMSA
Zgodnie z § 12 ust. 4 Statutu Walne Zgromadzenie, na wniosek Zarządu, zaakceptowany przez Radę Nadzorczą, podejmuje uchwałę w sprawie umorzenia akcji, uchwałę o umorzeniu akcji, uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego oraz w sprawie odpowiednich zmian Statutu Spółki. Kompetencje nie zastrzeżone uchwałą Walnego Zgromadzenia lub Statutem dla innych organów Spółki, należą do Zarządu.
Na dzień 31 grudnia 2007 r. projekt Regulaminu Zarządu DM IDMSA nie został zatwierdzony.

Rada Nadzorcza DM IDMSA:
Skład Rady Nadzorczej DM IDMSA na dzień 31 grudnia 2007 r. przedstawiał się następująco:
Pan Antoni Abratański,
Pan Władysław Bogucki,
Pan Łukasz Żuk,
Pan Jarosław Dziewa,
Pan Piotr Kukowski,
Pan Henryk Leszczyński,
Pan Adam Konopka.

Zmiany w składzie Rady Nadzorczej w roku obrotowym 2007.
W dniu 30 czerwca 2007 r. Walne Zgromadzenie DM IDMSA przyjęło w formie uchwały rezygnację Pana Jerzego Reya z funkcji członka Rady Nadzorczej. Pan Jerzy Rey w dniu 29 czerwca 2007 r. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej z przyczyn osobistych. Walne Zgromadzenie w dniu 30 czerwca 2007 r. podjęło uchwałę nr 20 w sprawie powołania w skład Rady Nadzorczej Pana Jarosława Dziewy.
Po zakończeniu roku obrotowego 2007 rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej DM IDMSA złożył:
a)Pan Adam Konopka z dniem 10 kwietnia 2008 r. Zarząd Domu Maklerskiego IDMSA poinformował o fakcie złożenia rezygnacji w Raporcie bieżącym nr 18/2008 z dnia 11 kwietnia 2008 r.
b)Pan Piotr Kukowski z dniem 1 lipca 2008 r. Zarząd Domu Maklerskiego IDMSA poinformował o fakcie złożenia rezygnacji w Raporcie bieżącym nr 37/2008
z dnia 2 lipca 2008 r.

Zasady funkcjonowania Rady Nadzorczej DM IDMSA

Członków Rady Nadzorczej powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie.
Rada Nadzorcza składa się przynajmniej z pięciu, lecz nie więcej niż dziewięciu członków powoływanych przez Walne Zgromadzenie na okres trzech lat.
Co najmniej dwóch członków Rady Nadzorczej powinno być osobami niezależnymi. Przez osoby niezależne rozumie się osoby, które:
a)nie są pracownikami Spółki,
b)nie są związane ze Spółką poprzez stałe świadczenie usług.
Uchwały Rady Nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów obecnych pod warunkiem, że wszyscy członkowie Rady zostali zaproszeni. Rada Nadzorcza może także podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, z tym, że uchwała jest ważna, gdy wszyscy członkowie Rady Nadzorczej zostali powiadomieni o treści projektu uchwały. W przypadku równego rozkładu głosów podczas głosowań, głos Przewodniczącego Rady decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu uchwały.

Kompetencje Rady Nadzorczej DM IDMSA
Do kompetencji Rady Nadzorczej, poza określonymi w Kodeksie Spółek Handlowych należy wybór biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych Spółki.
Rada Nadzorcza wyraża ponadto zgodę na zaciąganie wszelkich zobowiązań
w wysokości przekraczającej 25% kapitałów własnych.
Rada Nadzorcza opiniuje w formie uchwały plany:
a)emisji nowych akcji,
b)sprzedaży przedsiębiorstwa Spółki.
W strukturze Rady Nadzorczej DM IDMSA zostały wyodrębnione komitety audytu
i wynagrodzeń, których powołanie przewiduje Regulamin Rady Nadzorczej.

4.Opis podstawowych cech stosowanych w spółce systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych.
Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych Spółka stosuje system kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem poprzez:
- prace nad wdrożeniem wewnętrznych regulaminów i procedur określających obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność poszczególnych komórek organizacyjnych i pracowników,
- opracowanie procedury obiegu dokumentów,
- prowadzenie szkoleń pracowników,
- prowadzenie badań i przeglądów sprawozdań finansowych przez niezależnego biegłego rewidenta,
- bieżące monitorowanie czynników ryzyka w szczególności w zakresie prawa podatkowego i rachunkowości.

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm