pieniadz.pl

NFI Midas SA
Zawarcie umowy kredytu z Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. na finansowanie rozwoju sieci telekomunikacyjnej opartej na technologii LTE oraz HSPA+.

11-07-2014


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 16 / 2014
Data sporzÄ…dzenia:
Skrócona nazwa emitenta
MIDAS
Temat
Zawarcie umowy kredytu z Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. na finansowanie rozwoju sieci telekomunikacyjnej opartej na technologii LTE oraz HSPA+.
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
ZarzÄ…d Midas S.A. ("SpóÅ‚ka") informuje, iż w dniu 10 lipca 2014 roku (w godzinach wieczornych) SpóÅ‚ka wspólnie z nastÄ™pujÄ…cymi spóÅ‚kami zależnymi: Aero 2 Sp. z o.o. ("Aero2"), CenterNet S.A. ("CenterNet") oraz Mobyland Sp. z o.o. ("Mobyland", a Å‚Ä…cznie ze SpóÅ‚kÄ…, Aero2 i CenterNet dalej zwani "Kredytobiorcami"), zawarÅ‚a z Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. ("Bank") umowÄ™ ("Umowa") kredytu inwestycyjnego do kwoty 200 mln zÅ‚ ("Kredyt") na realizacjÄ™ rozwoju sieci telekomunikacyjnej opartej na technologii LTE oraz HSPA+. Podpisanie powyższej Umowy jest wynikiem negocjacji prowadzonych przez SpóÅ‚kÄ™ równolegle z Bankiem oraz Bankiem Zachodnim WBK S.A. ("BZWBK") i Banco Santander S.A. ("Banco Santander").

W dniu 21 marca 2014 r. SpóÅ‚ka otrzymaÅ‚a od BZWBK i Banco Santander ofertÄ™ zawierajÄ…cÄ… podstawowe warunki udzielenia kredytu wspieranego przez agencje eksportowo-kredytowe EKN i Finnvera. Przedmiotowa oferta stanowiÅ‚a modyfikacjÄ™ oferty, którÄ… SpóÅ‚ka przyjęła w dniu 5 listopada 2012 roku, o czym informowaÅ‚a w raporcie bieżącym 49/2012 z dnia 5 listopada 2012 roku (oferta zdefiniowana byÅ‚a jako Term Sheet 1). Oferta z dnia 21 marca 2014 roku stanowiÅ‚a punkt wyjÅ›cia dla dalszych, bardziej szczegóÅ‚owych rozmów, majÄ…cych na celu wynegocjowanie satysfakcjonujÄ…cych dla obu stron warunków pozyskania przez SpóÅ‚kÄ™ finansowania na rozbudowÄ™ komercyjnej sieci telekomunikacyjnej w Polsce, realizowanej przez SpóÅ‚kÄ™ w oparciu o ramowe umowy dostawy integracji i utrzymania elementów dostÄ™powej sieci telekomunikacyjnej zawarte z Ericsson oraz Nokia Siemens Networks (obecnie Nokia Systems & Networks). SpóÅ‚ka przystÄ…piÅ‚a do tego etapu negocjacji zmierzajÄ…cego do uzgodnienia ostatecznych warunków udzielenia finansowania przez konsorcjum banków organizowane przez BZWBK/Banco Santander.

Ponadto, w dniu 11 kwietnia 2014 roku SpóÅ‚ka otrzymaÅ‚a ofertÄ™ finansowania rozwoju sieci telekomunikacyjnej opartej na technologii LTE oraz HSPA+ także od Banku i przystÄ…piÅ‚a tym samym również z Bankiem do etapu negocjacji zmierzajÄ…cego do uzgodnienia ostatecznych warunków udzielenia finansowania przez Bank.

DziaÅ‚ajÄ…c na podstawie art. 57 ustawy o ofercie publicznej […], ZarzÄ…d SpóÅ‚ki podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o opóźnieniu przekazania informacji o prowadzonych negocjacjach i przekazaÅ‚, odpowiednio w dniach 21 marca 2014 r. i 11 kwietnia 2014 r., stosowne zawiadomienia do Komisji Nadzoru Finansowego. Wykonanie obowiÄ…zku przekazania do wiadomoÅ›ci publicznej informacji dotyczÄ…cych rozpoczÄ™cia przedmiotowych etapów negocjacji z obydwoma ww. bankami mogÅ‚o w ocenie ZarzÄ…du naruszyć sÅ‚uszny interes SpóÅ‚ki. Na dzieÅ„ opóźnienia informacji nie byÅ‚o bowiem możliwe do przewidzenia jak negocjacje siÄ™ potoczÄ… oraz tym bardziej jakie bÄ™dzie ostateczne brzmienie warunków udzielanego finansowania. Tym samym, niezwÅ‚oczne przekazanie do wiadomoÅ›ci publicznej informacji o otrzymaniu którejkolwiek z ofert, mogÅ‚oby wpÅ‚ynąć negatywnie na przebieg lub wynik negocjacji, istotnie osÅ‚abić pozycjÄ™ negocjacyjnÄ… SpóÅ‚ki, a w konsekwencji mieć negatywny wpÅ‚yw na sÅ‚uszny interes SpóÅ‚ki, a co za tym idzie także jej Akcjonariuszy.

Zgodnie z treÅ›ciÄ… Umowy, Kredytobiorcy mogÄ… wykorzystać Kredyt po tym jak Bank poinformuje, we wskazanym w Umowie terminie, Kredytobiorców o speÅ‚nieniu siÄ™ wszystkich okreÅ›lonych w Umowie (a opisanych w dalszej części raportu) warunków zawieszajÄ…cych wykorzystanie Kredytu ("Warunki ZawieszajÄ…ce"), nie później jednak niż rok od daty zawarcia Umowy ("Okres DostÄ™pnoÅ›ci"). Kredyt bÄ™dzie uruchamiany, każdorazowo na podstawie pisemnej dyspozycji któregokolwiek z Kredytobiorców ("Wniosek o Wykorzystanie"), sporzÄ…dzonej zgodnie z postanowieniami Umowy. SpÅ‚ata kredytu nastÄ…pi w 48 równych miesiÄ™cznych ratach kapitaÅ‚owych ("Okres SpÅ‚aty"), poczÄ…wszy od miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w którym wystÄ…pi ostatni dzieÅ„ Okresu DostÄ™pnoÅ›ci, nie później jednak niż w piÄ…tÄ… rocznicÄ™ zawarcia Umowy. SpÅ‚ata odsetek, skalkulowanych w oparciu o stawkÄ™ WIBOR 1M powiÄ™kszonÄ… o marżę Banku, nastÄ…pi również w okresach miesiÄ™cznych. W przypadku okreÅ›lonym w Umowie i zwiÄ…zanym z osiÄ…ganymi przez podmioty z Grupy KapitaÅ‚owej Midas do koÅ„ca 2015 roku przychodami ksiÄ™gowymi, Bank bÄ™dzie uprawniony do skrócenia Okresu SpÅ‚aty, tak aby zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ on w trzeciÄ… rocznicÄ™ podpisania Umowy, chyba że Kredytobiorcy przedstawiÄ… satysfakcjonujÄ…ce w ocenie Banku rozwiÄ…zanie, polegajÄ…ce na pozyskaniu przez Kredytobiorców zewnÄ™trznego wsparcia zapewniajÄ…cego terminowÄ… obsÅ‚ugÄ™ zadÅ‚użenia. Z tytuÅ‚u udzielenia Kredytu, a także wczeÅ›niejszej jego spÅ‚aty, Bankowi przysÅ‚ugujÄ… dodatkowo prowizje, których wysokość zostaÅ‚a ustalona na poziomie rynkowym. W Umowie okreÅ›lono także przypadki ("Przypadki Naruszenia"), po wystÄ…pieniu których marża Banku zostanie podwyższona o wartość okreÅ›lonÄ… w Umowie. Podwyższona marża Banku bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚a do czasu, kiedy Przypadek Naruszenia zostanie naprawiony przez Kredytobiorców. Zdefiniowany w Umowie katalog Przypadków Naruszenia jest typowym katalogiem, stosowanym powszechnie w tego typu umowach. Kredytobiorcy sÄ… solidarnie odpowiedzialni z tytuÅ‚u wszelkich kwot pÅ‚atnych na rzecz Banku na podstawie Umowy.

Warunkami ZawieszajÄ…cymi okreÅ›lonymi w Umowie sÄ…: (a) dostarczenie do Banku wyszczególnionych w Umowie dokumentów, w tym m.in. kopii dokumentów zaÅ‚ożycielskich, aktualnych odpisów z KRS, peÅ‚nomocnictw i wymaganych zgód korporacyjnych wszystkich Kredytobiorców; (b) dostarczenie do Banku opinii prawnych sporzÄ…dzonych przez doradców prawnych Banku (w zakresie ważnoÅ›ci i wykonalnoÅ›ci praw Banku wynikajÄ…cych m.in. z Umowy) i Kredytobiorców (w zakresie zdolnoÅ›ci Kredytobiorców do zawarcia i wykonywania Umowy i dokumentów dotyczÄ…cych zabezpieczeÅ„ Kredytu); (c) dostarczenie do Banku zdefiniowanych w Umowie tzw. Dokumentów Finansowych, tj. w szczególnoÅ›ci: należycie podpisanych dokumentów dotyczÄ…cych ustanowienia zabezpieczeÅ„ Kredytu ("Dokumenty ZabezpieczeÅ„"), dowodów należytego opÅ‚acenia i zÅ‚ożenia we wÅ‚aÅ›ciwych sÄ…dach wniosków o rejestracjÄ™ zabezpieczeÅ„ Kredytu, dowodów dorÄ™czenia powiadomieÅ„ wynikajÄ…cych z Dokumentów ZabezpieczeÅ„, odpisów z rejestru zastawów oraz rejestru zastawów skarbowych potwierdzajÄ…cych brak zastawów rejestrowych (innych niż zdefiniowane w Umowie) oraz zastawów skarbowych na aktywach SpóÅ‚ki oraz aktywach udziaÅ‚ach i akcjach pozostaÅ‚ych Kredytobiorców; (d) dostarczenie do Banku pozostaÅ‚ych, wymienionych w Umowie dokumentów.

Zabezpieczenie Kredytu stanowi: (a) zastaw rejestrowy do kwoty 300 mln PLN na akcjach CenterNet i udziaÅ‚ach Aero2 i Mobyland; (b) zastaw rejestrowy do kwoty 300 mln PLN na należących do Kredytobiorców zbiorach rzeczy i praw stanowiÄ…cych gospodarczÄ… caÅ‚ość; (c) cesja praw z polis ubezpieczeniowych zawartych przez Aero2 i dotyczÄ…cych aktywów stanowiÄ…cych zabezpieczenie Kredytu; (d) przelew wierzytelnoÅ›ci wynikajÄ…cych z umów na hurtowÄ… sprzedaż usÅ‚ug transmisji danych zawartych przez Mobyland z Cyfrowy Polsat S.A. oraz Polkomtel Sp. z o.o.; (e) podporzÄ…dkowanie wierzytelnoÅ›ci podmiotu spoza grupy Kredytobiorcy (z wyÅ‚Ä…czeniem Alior Bank SA, Plus Bank SA oraz posiadaczy obligacji serii A SpóÅ‚ki), udzielajÄ…cego Kredytobiorcom finansowania, wzglÄ™dem wierzytelnoÅ›ci Banku wobec Kredytobiorców, wynikajÄ…cych z Dokumentów Finansowych; (f) warunkowe peÅ‚nomocnictwa uprawniajÄ…ce Bank do wystÄ™powania w imieniu Kredytobiorców (z wyÅ‚Ä…czeniem SpóÅ‚ki) przed UrzÄ™dem Komunikacji Elektronicznej; (g) peÅ‚nomocnictwa do rachunków bankowych Kredytobiorców; (h) oÅ›wiadczenie o poddaniu siÄ™ egzekucji do kwoty 300 mln PLN zÅ‚ożone przez Kredytobiorców na rzecz Banku zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo Bankowe; (i) oÅ›wiadczenie Pana Zygmunta Solorza-Å»aka do udzielenia, w granicach praw przysÅ‚ugujÄ…cych akcjonariuszom spóÅ‚ek publicznych, wsparcia w okresie obowiÄ…zywania Umowy, w szczególnoÅ›ci polegajÄ…cego na podejmowaniu staraÅ„ aby Kredytobiorcy nie opóźniali siÄ™ ze spÅ‚atÄ… jakichkolwiek zobowiÄ…zaÅ„ wobec Banku, utrzymywali nie budzÄ…cÄ… obaw sytuacjÄ™ ekonomiczno-finansowÄ… oraz pozyskiwali dodatkowe Å›rodki finansowe wystarczajÄ…ce do uregulowania zobowiÄ…zaÅ„ wobec Banku, w przypadku wystÄ…pienia opóźnieÅ„ w spÅ‚acie takich zobowiÄ…zaÅ„. Do daty publikacji niniejszego raportu bieżącego Dokumenty ZabezpieczeÅ„ nie zostaÅ‚y podpisane, z wyjÄ…tkiem ww. oÅ›wiadczenia Pana Zygmunta Solorza-Å»aka.

Ponadto, każdy z ewentualnych przyszÅ‚ych porÄ™czycieli Kredytu zobowiÄ…zuje siÄ™ udzielić porÄ™czenia wobec Banku do kwoty 300 mln PLN oraz innych zabezpieczeÅ„ ustalonych z Bankiem (zobowiÄ…zanie ważne do 30 czerwca 2022 r.). Kredytobiorcy zobowiÄ…zali siÄ™ także w Umowie do uruchomienia technicznych rachunków bankowych, na które kierowane bÄ™dÄ… kwoty należne Kredytobiorcom z tytuÅ‚u umów na hurtowÄ… sprzedaż usÅ‚ug transmisji danych oraz zawartych polis ubezpieczeniowych, a także tzw. rachunku DSRA, na którym w caÅ‚ym okresie kredytowania utrzymywane bÄ™dzie saldo w wysokoÅ›ci nie niższej niż 10% wartoÅ›ci uruchomionego Kredytu. Bank, na warunkach i w sposób opisany w Umowie, ma prawo do blokowania okreÅ›lonych kwot na ww. rachunkach oraz regulowania nimi wymagalnych zobowiÄ…zaÅ„ Kredytobiorców z tytuÅ‚u Kredytu. SpóÅ‚ka zobowiÄ…zuje siÄ™ również, iż bez pisemnej zgody Banku (której udzielenia Bank nie powinien bezzasadnie odmówić) nie skorzysta z opcji wczeÅ›niejszego wykupu obligacji serii A SpóÅ‚ki.

SpóÅ‚ka zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ również, że do upÅ‚ywu Okresu SpÅ‚aty nie bÄ™dzie wypÅ‚acać dywidendy, ani nie dokona zwrotu wkÅ‚adów, ani innego wynagrodzenia, ani pÅ‚atnoÅ›ci z tytuÅ‚u swojego kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego, z wyjÄ…tkiem sytuacji zwiÄ…zanej z ewentualnym scaleniem akcji SpóÅ‚ki, a żaden z Kredytobiorców nie dokona nabycia (poÅ›rednio lub bezpoÅ›rednio) jakiegokolwiek podmiotu lub przedsiÄ™biorstwa, za wyjÄ…tkiem sytuacji przewiedzianych w Umowie. Umowa ogranicza również możliwość dokonywania rozporzÄ…dzania swoim majÄ…tkiem oraz obciążania i podziaÅ‚u skÅ‚adników majÄ…tku Kredytobiorców, poza przypadkami przewidzianymi w Umowie. W Umowie zawarte zostaÅ‚y ponadto postanowienia dotyczÄ…ce tzw. Ogólnych ZobowiÄ…zaÅ„, zarówno Kredytobiorców jak i Banku, które nie odbiegajÄ… istotnie od postanowieÅ„ powszechnie stosowanych w tego typu umowach.

ZarzÄ…d SpóÅ‚ki informuje również, że w stosunku do publikowanych wczeÅ›niej informacji o poziomie niezbÄ™dnego dla realizacji tzw. fazy III rozbudowy sieci telekomunikacyjnej finansowania (do 364 mln PLN), kwota 200 mln PLN na obecnÄ… chwilÄ™ zapewnia wystarczajÄ…ce Å›rodki na realizacjÄ™ tego celu. Takie obniżenie kwoty finansowania wynika z niższych, niż pierwotnie zakÅ‚adano, cen sprzÄ™tu telekomunikacyjnego oraz przesuniÄ™cia niektórych wydatków z kategorii inwestycyjnych (CAPEX) do operacyjnych (OPEX), przy jednoczesnym braku istotnych zmian w zakresie liczby stacji bazowych uruchamianych w ramach III fazy. W ocenie SpóÅ‚ki możliwa jest również sytuacja, że liczba stacji bazowych bÄ™dzie wyższa, niż wczeÅ›niej przedstawiana, przy Å‚Ä…cznym nie zmienionym koszcie ich uruchomienia i funkcjonowania. Pozyskane Å›rodki finansowe oraz generowane przez Kredytobiorców operacyjne przepÅ‚ywy gotówkowe w okresie finansowania zewnÄ™trznego bÄ™dÄ… wystarczajÄ…ce do pokrycia kosztów uruchomienia i funkcjonowania stacji bazowych.

Zawarta Umowa nie przewiduje kar umownych. Umowa stanowi umowÄ™ znaczÄ…cÄ… w rozumieniu przepisów RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych […] – za kryterium uznania jej za znaczÄ…cÄ… SpóÅ‚ka przyjęła 10% kapitaÅ‚ów wÅ‚asnych SpóÅ‚ki.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm