pieniadz.pl

Mostostal Zabrze - Holding SA
Ocena sytuacji Spółki za 2004 r. dokonana przez Radę Nadzorczą Mostostal Zabrze-Holding S.A.

14-06-2005


KOMISJA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
Raport bieżący nr 34 / 2005
Data sporządzenia: 2005-06-14
Skrócona nazwa emitenta
MOSTALZAB
Temat
Ocena sytuacji Spółki za 2004 r. dokonana przez Radę Nadzorczą Mostostal Zabrze-Holding S.A.
Podstawa prawna
Regulamin urzędowego rynku giełdowego - inne
Treść raportu:
Zarząd Mostostal Zabrze – Holding S.A. ("Spółka", "Emitent"), zgodnie z brzmieniem zasady 18 "Dobrych Praktyk w Spółkach Publicznych", przekazuje niniejszym treść Oceny sytuacji Spółki za rok 2004 dokonanej przez Radę Nadzorczą Mostostal Zabrze - Holding S.A. Przedmiotowa Ocena została przyjęta uchwałą Rady Nadzorczej Spółki w dniu 13 czerwca 2005 r.

OCENA SYTUACJI SPÓŁKI ZA ROK 2004 dokonana przez Radę Nadzorczą Mostostal Zabrze – Holding S.A.

Rada Nadzorcza w oparciu o Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki oraz Sprawozdanie finansowe Spółki za rok 2004 (w podziale na okres 01 stycznia 2004 r. – 17 sierpnia 2004 r. oraz 18 sierpnia 2004 r. – 31 grudnia 2004 r.) dokonała zwięzłej oceny działalności operacyjnej oraz kondycji ekonomiczno-finansowej Spółki. Rada zapoznała się z opinią i raportem z badania biegłego rewidenta Spółki – firmy Moore Stephens Katowice sp. z o.o. i nie zgłosiła uwag i zastrzeżeń do sprawozdań finansowych akceptując zaproponowany przez Zarząd sposób pokrycia straty bilansowej za 2004 r. Rada uznała Sprawozdania finansowe Spółki za rok 2004 za zgodne z księgami, dokumentami, jak i ze stanem faktycznym.

2004 r. był kolejnym rokiem spadku przychodów ze sprzedaży – sprzedaż Spółki w wysokości 91,7 mln PLN była niższa o 37% w porównaniu do 2003 r. Podstawowymi przyczynami spadku sprzedaży w 2004 r. były problemy w pozyskiwaniu instrumentów zabezpieczających realizację kontraktów (gwarancje bankowe, poręczenia) wynikające przede wszystkim z braku zdolności kredytowej Spółki. Wskazać należy, iż inwestorzy, mając na uwadze status prawny Firmy oraz zagrożenia związane z jej dalszym istnieniem, oczekiwali od Spółki zabezpieczeń na poziomie znacznie wyższym od zwyczajowo przyjętych na rynku budowlano-montażowym. Taki stan, wobec bardzo ograniczonych możliwości Mostostalu Zabrze - Holding S.A. w tym zakresie, powodował niską skuteczność w pozyskiwaniu kontraktów. Specyfikacja przetargowa części zamówień (głównie na rynku krajowym) wykluczała przykładowo firmy ze statusem upadłościowym lub też zawierała kryterium zysku netto, względnie - dodatnich kapitałów własnych. W tych okolicznościach Spółka skoncentrowała swe działania w zakresie pozyskiwania kontraktów na rynkach zagranicznych w wyniku czego w 2004 r. udział sprzedaży eksportowej w sprzedaży ogółem osiągnął poziom ponad 50%.

Należy przypomnieć, iż drastyczny spadek przychodów ze sprzedaży Spółki miał miejsce już w 2003 r. kiedy to na skutek utraty płynności finansowej, braku dostępu do źródeł finansowania oraz wypowiedzenia przez banki umów kredytowych Zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania układowego. W związku z między innymi przedłużającym się procesem postępowania układowego, znaczącym wzrostem zobowiązań układowych i pozaukładowych oraz nasilającymi się działaniami wierzycieli w formie postępowań egzekucyjnych, Zarząd w czerwcu 2004 r. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. W konsekwencji wniosków złożonych przez Zarząd Sąd Rejonowy w Gliwicach (Sąd) postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2004 r. ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu Spółki. W chwili obecnej trwa procedura rozpatrywania sprzeciwów do listy wierzytelności złożonej przez Nadzorcę Sądowego w Sądzie.

Rada Nadzorcza ocenia, iż działalność Zarządu Spółki w 2004 r. koncentrowała się na najważniejszych obszarach związanych z dalszym istnieniem Spółki takich jak:
- kwestie formalno-prawne związane z postępowaniem układowym, a następnie z postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu,
- pozyskiwanie zleceń w kraju i za granicą,
- negocjacje z wierzycielami układowymi oraz wierzycielami zabezpieczonymi na majątku Spółki,
- poszukiwanie źródeł finansowania,
- restrukturyzacja majątkowa.

Zdaniem Rady Nadzorczej, w obliczu znacznego stopnia zadłużenia Spółki oraz dużej liczby wierzycieli, którzy w drodze głosowania na Zgromadzeniu Wierzycieli będą decydować o przyszłości Mostostalu Zabrze, istnieje ryzyko w postaci zagrożenia dalszego istnienia Spółki. Dodatkowe ryzyka tworzą problemy z płynnością finansową oraz trudna sytuacja w zakresie możliwości pozyskiwania zleceń, co przekłada się na niską wartość przychodów ze sprzedaży.

Jednakże uwzględniając wysoką renomę, wiarygodność techniczną i znajomość marki Mostostalu Zabrze w kraju i za granicą, pod warunkiem rozwiązania problemu zadłużenia w szczególności w drodze zawarcia układu oraz zawarcia porozumień restrukturyzacyjnych z wierzycielami zabezpieczonymi na majątku jak również odzyskania zdolności kredytowej, Rada Nadzorcza stwierdza, iż Spółka ma perspektywy kontynuacji działalności operacyjnej i stopniowej odbudowy pozycji rynkowej.

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm