pieniadz.pl

NFI EMF SA
Raport dotyczÄ…cy przestrzegania zasad Å‚adu korporacyjnego w 2007 roku.

12-08-2008


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 38 / 2008
Data sporzÄ…dzenia: 2008-08-12
Skrócona nazwa emitenta
NFI EMF
Temat
Raport dotyczÄ…cy przestrzegania zasad Å‚adu korporacyjnego w 2007 roku.
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:
Raport bieżący 38/2008


W uzupeÅ‚nieniu do opublikowanego rocznego raportu finansowego za rok obrotowy 2007, ZarzÄ…d NFI Empik Media & Fashion SA ("NFI EMF" lub "SpóÅ‚ka") dziaÅ‚ajÄ…c na podstawie § 29 ust. 5 Regulaminu GPW oraz UchwaÅ‚y Nr 1013/2007 ZarzÄ…du GieÅ‚dy Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie S.A. w sprawie okreÅ›lenia zakresu i struktury raportu dotyczÄ…cego stosowania zasad Å‚adu korporacyjnego, podaje do wiadomoÅ›ci publicznej nastÄ™pujÄ…ce informacje:

1) Stosowanie zasad Å‚adu korporacyjnego w 2007 roku

W 2007 roku NFI EMF nie stosowaÅ‚o nastÄ™pujÄ…cych zasad Å‚adu korporacyjnego zawartych w dokumencie "Dobre praktyki w spóÅ‚kach publicznych 2005":

Zasada 2 "Żądanie zwołania walnego zgromadzenia oraz umieszczenia określonych spraw w porządku jego obrad, zgłaszane przez uprawnione podmioty, powinno być uzasadnione. Projekty uchwał proponowanych do przyjęcia przez walne zgromadzenie oraz inne istotne materiały powinny być przedstawiane akcjonariuszom wraz z uzasadnieniem i opinią rady nadzorczej przed walnym zgromadzeniem, w czasie umożliwiającym zapoznanie się z nimi i dokonanie ich oceny."

Ani wnioski o zwoÅ‚anie walnego zgromadzenia, ani o zamieszczenie poszczególnych spraw w porzÄ…dku obrad nie wymagaÅ‚y uzasadnienia. Zgodnie z prawem, projekty uchwaÅ‚ przygotowywanych do uchwalenia przez walne zgromadzenie oraz inne istotne materiaÅ‚y byÅ‚y przedstawiane akcjonariuszom z wystarczajÄ…cym wyprzedzeniem, tak aby mieli wystarczajÄ…cÄ… ilość czasu na zapoznanie siÄ™ z nimi.

Zasada 7 "Osoba otwierająca walne zgromadzenie powinna doprowadzić do niezwłocznego wyboru przewodniczącego, powstrzymując się od jakichkolwiek innych rozstrzygnięć merytorycznych lub formalnych."

PrzewodniczÄ…cy walnego zgromadzenia zgodnie ze Statutem SpóÅ‚ki byÅ‚ wyznaczany przez zarzÄ…d spóÅ‚ki.

Zasada 9 "Na walnym zgromadzeniu powinni być obecni czÅ‚onkowie rady nadzorczej i zarzÄ…du. BiegÅ‚y rewident powinien być obecny na zwyczajnym walnym zgromadzeniu oraz na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu, jeżeli przedmiotem obrad majÄ… być sprawy finansowe spóÅ‚ki. Nieobecność czÅ‚onka zarzÄ…du lub czÅ‚onka rady nadzorczej na walnym zgromadzeniu wymaga wyjaÅ›nienia. WyjaÅ›nienie to powinno być przedstawione na walnym zgromadzeniu."

Ani członkowie Rady Nadzorczej, ani biegły rewident nie byli obecni na walnych zgromadzeniach. Na walnych zgromadzeniach obecni byli tylko przedstawiciele Zarządu.

Zasada 10 "CzÅ‚onkowie rady nadzorczej i zarzÄ…du oraz biegÅ‚y rewident spóÅ‚ki powinni, w granicach swych kompetencji i w zakresie niezbÄ™dnym dla rozstrzygniÄ™cia spraw omawianych przez zgromadzenie, udzielać uczestnikom zgromadzenia wyjaÅ›nieÅ„ i informacji dotyczÄ…cych spóÅ‚ki."

Ponieważ ani członkowie Rady Nadzorczej, ani biegły rewident nie byli obecni na walnych zgromadzeniach nie udzielali wyjaśnień. Wyjaśnień w granicach swych kompetencji i w zakresie niezbędnym dla rozstrzygnięcia spraw udzielali przedstawiciele Zarządu.

Zasada 20 " a) Przynajmniej poÅ‚owÄ™ czÅ‚onków rady nadzorczej powinni stanowić czÅ‚onkowie niezależni, z zastrzeżeniem pkt. d). Niezależni czÅ‚onkowie rady nadzorczej powinni być wolni od powiÄ…zaÅ„ ze spóÅ‚kÄ… i akcjonariuszami lub pracownikami, które mogÅ‚yby istotnie wpÅ‚ynąć na zdolność niezależnego czÅ‚onka do podejmowania bezstronnych decyzji;
b) szczegóÅ‚owe kryteria niezależnoÅ›ci powinien okreÅ›lać statut spóÅ‚ki;
c) bez zgody wiÄ™kszoÅ›ci niezależnych czÅ‚onków rady nadzorczej, nie powinny być podejmowane uchwaÅ‚y w sprawach:
• Å›wiadczenia z jakiegokolwiek tytuÅ‚u przez spóÅ‚kÄ™ i jakiekolwiek podmioty powiÄ…zane ze spóÅ‚kÄ… na rzecz czÅ‚onków zarzÄ…du;
• wyrażenia zgody na zawarcie przez spóÅ‚kÄ™ lub podmiot od niej zależny istotnej umowy z podmiotem powiÄ…zanym ze spóÅ‚kÄ…, czÅ‚onkiem rady nadzorczej albo zarzÄ…du oraz z podmiotami z nimi powiÄ…zanymi;
• wyboru biegÅ‚ego rewidenta dla przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego spóÅ‚ki.
d) W spóÅ‚kach, gdzie jeden akcjonariusz posiada pakiet akcji dajÄ…cy ponad 50% ogólnej liczby gÅ‚osów, rada nadzorcza powinna liczyć co najmniej dwóch niezależnych czÅ‚onków, w tym niezależnego przewodniczÄ…cego komitetu audytu, o ile taki komitet zostaÅ‚ ustanowiony."

W 2007 roku Rada Nadzorcza skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ z 6 czÅ‚onków. Zawieranie istotnych umów pomiÄ™dzy Funduszem a podmiotami z nim powiÄ…zanymi wymagaÅ‚o uchwaÅ‚y Rady Nadzorczej, za którÄ… gÅ‚osowaÅ‚ co najmniej jeden niezależny czÅ‚onek Rady Nadzorczej.

Zasada 24 "Informacja o osobistych, faktycznych i organizacyjnych powiÄ…zaniach czÅ‚onka rady nadzorczej z okreÅ›lonym akcjonariuszem, a zwÅ‚aszcza z akcjonariuszem wiÄ™kszoÅ›ciowym powinna być dostÄ™pna publicznie. SpóÅ‚ka powinna dysponować procedurÄ… uzyskiwania informacji od czÅ‚onków rady nadzorczej i ich upublicznienia."

SpóÅ‚ka upubliczniaÅ‚a informacje na temat wyksztaÅ‚cenia i kariery zawodowej czÅ‚onka rady nadzorczej, w tym bieżącej sytuacji zawodowej. SpóÅ‚ka nie posiadaÅ‚a procedury uzyskiwania dodatkowych informacji dotyczÄ…cych czÅ‚onków rady nadzorczej, w tym o osobistych, faktycznych i organizacyjnych powiÄ…zaniach czÅ‚onka rady nadzorczej z okreÅ›lonym akcjonariuszem. Procedura taka, oparta na oÅ›wiadczeniu samego czÅ‚onka Rady Nadzorczej, stosowana byÅ‚a tylko przy wyborze niezależnego czÅ‚onka Rady Nadzorczej.

Zasada 28 "Rada nadzorcza powinna dziaÅ‚ać zgodnie ze swym regulaminem, który powinien być publicznie dostÄ™pny. Regulamin powinien przewidywać powoÅ‚anie co najmniej dwóch komitetów:
• audytu oraz
• wynagrodzeÅ„.

W skÅ‚ad komitetu audytu powinno wchodzić co najmniej dwóch czÅ‚onków niezależnych oraz przynajmniej jeden posiadajÄ…cy kwalifikacje i doÅ›wiadczenie w zakresie rachunkowoÅ›ci i finansów.
Zadania komitetów powinien szczegóÅ‚owo okreÅ›lać regulamin rady nadzorczej. Komitety rady powinny skÅ‚adać radzie nadzorczej roczne sprawozdania ze swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Sprawozdania te spóÅ‚ka powinna udostÄ™pnić akcjonariuszom."

Regulamin Rady Nadzorczej był publicznie dostępny, lecz nie istniały ani komitet audytu, ani komitet wynagrodzeń.

Zasada 40 "ZarzÄ…d powinien ustalić zasady i tryb pracy oraz podziaÅ‚u kompetencji w regulaminie, który powinien być jawny i ogólnie dostÄ™pny."

Zarząd ustalił zasady pracy i podział kompetencji; niemniej nie były one publicznie dostępne.

Zasada 43 "Wybór podmiotu peÅ‚niÄ…cego funkcjÄ™ biegÅ‚ego rewidenta powinien być dokonany przez radÄ™ nadzorczÄ… po przedstawieniu rekomendacji komitetu audytu lub przez walne zgromadzenie po przedstawieniu rekomendacji rady nadzorczej zawierajÄ…cej rekomendacje komitetu audytu.
Dokonanie przez radÄ™ nadzorczÄ… lub walne zgromadzenie innego wyboru niż rekomendowany przez komitet audytu powinno zostać szczegóÅ‚owo uzasadnione. Informacja na temat wyboru podmiotu peÅ‚niÄ…cego funkcje biegÅ‚ego rewidenta wraz z uzasadnieniem powinna być zawarta w raporcie rocznym."

Audytorzy SpóÅ‚ki byli wybierani przez RadÄ™ NadzorczÄ…, nie istniaÅ‚ w SpóÅ‚ce komitet audytu.

2) Opis sposobu działania walnego zgromadzenia i jego zasadniczych uprawnień oraz praw akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania w 2007 roku.

W roku obrotowym 2007 Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy NFI Empik Media & Fashion S.A. ("WZA") dziaÅ‚aÅ‚o w oparciu o przepisy Kodeksu spóÅ‚ek handlowych, Statutu SpóÅ‚ki oraz regulaminu WZA. WZA byÅ‚y zwyczajne i nadzwyczajne.

Zwoływanie Walnych Zgromadzeń

WZA byÅ‚o zwoÅ‚ywane przez ZarzÄ…d z wÅ‚asnej inicjatywy. Statut SpóÅ‚ki przewidywaÅ‚ również możliwość zwoÅ‚ania WZA na pisemny wniosek Rady Nadzorczej, czÅ‚onka Rady Nadzorczej, Uprawnionego Akcjonariusza (zgodnie z definicjÄ… w Statucie) lub akcjonariuszy reprezentujÄ…cych co najmniej 10% kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego SpóÅ‚ki. W takim przypadku ZarzÄ…d zobowiÄ…zany jest do zwoÅ‚ania WZA w ciÄ…gu dwóch tygodni od otrzymania wniosku, o którym mowa powyżej na dzieÅ„ przypadajÄ…cy nie później niż w terminie piÄ™ciu tygodni od dnia zÅ‚ożenia powyższego wniosku, o ile we wniosku nie zostaÅ‚ wskazany późniejszy termin odbycia WZA.

Ponadto Statut SpóÅ‚ki przewidywaÅ‚ również możliwość zwoÅ‚ania WZA przez RadÄ™ NadzorczÄ…, czÅ‚onka Rady Nadzorczej lub Uprawnionego Akcjonariusza (zgodnie z definicjÄ… w Statucie) w przypadku, gdy ZarzÄ…d nie zwoÅ‚aÅ‚by Zwyczajnego WZA w przepisanym terminie oraz w przypadku, gdy pomimo zÅ‚ożenia wniosków przez uprawnione podmioty, ZarzÄ…d nie zwoÅ‚aÅ‚by WZA w terminie wskazanym powyżej.

Stosownie do art. 402 Kodeksu spóÅ‚ek handlowych zwoÅ‚anie WZA odbywaÅ‚o siÄ™ przez ogÅ‚oszenie w Monitorze SÄ…dowym i Gospodarczym, które byÅ‚o dokonane co najmniej na trzy tygodnie przed terminem Walnego Zgromadzenia. W ogÅ‚oszeniu oznaczana byÅ‚a data, godzina i miejsce Walnego Zgromadzenia oraz szczegóÅ‚owy porzÄ…dek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany Statutu powoÅ‚ywane byÅ‚y dotychczas obowiÄ…zujÄ…ce postanowienia, jak również treść projektowanych zmian. W przypadkach jeżeli byÅ‚o to uzasadnione znacznym zakresem zamierzonych zmian, ogÅ‚oszenie zawieraÅ‚o projekt nowego tekstu jednolitego Statutu wraz z wyliczeniem nowych lub zmienionych postanowieÅ„.

Udział w Walnych Zgromadzeniach

Do udziaÅ‚u w Walnym Zgromadzeniu uprawnieni byli wÅ‚aÅ›ciciele akcji na okaziciela, którzy zÅ‚ożyli w siedzibie SpóÅ‚ki, najpóźniej na tydzieÅ„ przed terminem WZA i nie odebrali przed jego ukoÅ„czeniem, imienne Å›wiadectwo depozytowe wystawione przez podmiot prowadzÄ…cy rachunek papierów wartoÅ›ciowych na którym zapisane byÅ‚y akcje SpóÅ‚ki danego Akcjonariusza. Akcjonariusz mógÅ‚ uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo gÅ‚osu osobiÅ›cie (a w przypadku Akcjonariuszy nie bÄ™dÄ…cych osobÄ… fizycznÄ…, przez osobÄ™ uprawniona do skÅ‚adania oÅ›wiadczeÅ„ woli w jej imieniu) lub przez peÅ‚nomocnika.

PeÅ‚nomocnictwa do udziaÅ‚u w WZA oraz do wykonywania praw gÅ‚osu byÅ‚y sporzÄ…dzone na piÅ›mie. Do peÅ‚nomocnictwa udzielonego przez akcjonariusza nie bÄ™dÄ…cego osobÄ… fizycznÄ… zaÅ‚Ä…czany byÅ‚ odpis z wÅ‚aÅ›ciwego rejestru wskazujÄ…cy osoby udzielajÄ…ce peÅ‚nomocnictwa jako osoby uprawnione do reprezentowania akcjonariusza. CzÅ‚onek ZarzÄ…du i pracownik SpóÅ‚ki nie mogli być peÅ‚nomocnikami ani przedstawicielami Akcjonariuszy na WZA.

Kompetencje Walnych Zgromadzeń

Zgodnie z przepisami Kodeksu spóÅ‚ek handlowych porzÄ…dek obrad zwyczajnego WZA obejmowaÅ‚: (i) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania zarzÄ…du z dziaÅ‚alnoÅ›ci SpóÅ‚ki za rok obrotowy 2006, (ii) powziÄ™cie uchwaÅ‚y w sprawie pokryciu straty za rok obrotowy 2006, oraz (iii) powziÄ™cie uchwaÅ‚y w sprawie udzielenia czÅ‚onkom ZarzÄ…du i Rady Nadzorczej absolutorium z wykonania przez nich obowiÄ…zków w roku obrotowym 2006. Ponadto zwyczajne WZA rozpatrzyÅ‚o i zatwierdziÅ‚o skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitaÅ‚owej NFI Empik Media & Fashion SA za rok obrotowy 2006 oraz sprawozdanie ZarzÄ…du z dziaÅ‚alnoÅ›ci grupy kapitaÅ‚owej NFI Empik Media & Fashion S.A. w roku obrotowym 2006.
WZA podejmowaÅ‚o decyzje w formie uchwaÅ‚. WZA mogÅ‚o podejmować uchwaÅ‚y bez wzglÄ™du na liczbÄ™ obecnych Akcjonariuszy lub reprezentowanych akcji. UchwaÅ‚y WZA podejmowane byÅ‚y bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów oddanych, chyba że Statut lub ustawa stanowiÅ‚y inaczej.

Stosownie do przepisów Kodeksu spóÅ‚ek handlowych m.in. nastÄ™pujÄ…ce sprawy wymagaÅ‚y uchwaÅ‚y WZA:

- zmiany Statutu, umorzenie Akcji, podwyższenie kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego, obniżenie kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego SpóÅ‚ki, emisja obligacji zamiennych i obligacji z prawem pierwszeÅ„stwa, zbycie przedsiÄ™biorstwa oraz likwidacja SpóÅ‚ki;
- powoÅ‚ywanie, odwoÅ‚ywanie oraz zawieszanie w czynnoÅ›ciach czÅ‚onków Rady Nadzorczej;
- dokonanie zmian Statutu w celu upoważnienia ZarzÄ…du do podwyższenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego SpóÅ‚ki w ramach kapitaÅ‚u docelowego (wymaga wiÄ™kszoÅ›ci 3/4 gÅ‚osów osób obecnych na zgromadzeniu przy obecnoÅ›ci Akcjonariuszy reprezentujÄ…cych przynajmniej 1/3 kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego); jeżeli WZA zwoÅ‚ane w celu podjÄ™cia uchwaÅ‚ w powyższej sprawie nie odbÄ™dzie siÄ™ z powodu braku kworum, kolejne WZA może przyjąć takie uchwaÅ‚y niezależnie od liczby Akcjonariuszy obecnych na tym WZA;
- dokonanie istotnej zmiany przedmiotu dziaÅ‚alnoÅ›ci SpóÅ‚ki;
- poÅ‚Ä…czenie z innymi spóÅ‚kami;
- podziaÅ‚ SpóÅ‚ki oraz zarzÄ…dzenie przerwy w obradach WZA;
- emisja warrantów subskrypcyjnych (wymaga wiÄ™kszoÅ›ci 4/5 gÅ‚osów);
- pozbawienie Akcjonariuszy prawa poboru w części lub w caÅ‚oÅ›ci (wymaga wiÄ™kszoÅ›ci 4/5 gÅ‚osów na WZA);
- zmiana Statutu zwiÄ™kszajÄ…ca Å›wiadczenia Akcjonariuszy lub uszczuplajÄ…ca prawa przyznane osobiÅ›cie poszczególnym Akcjonariuszom (zgodnie z art. 354 Kodeksu spóÅ‚ek handlowych wymagana jest zgoda wszystkich Akcjonariuszy, których zmiana dotyczy); oraz
- zawarcie przez SpóÅ‚ki umowy kredytu, pożyczki, porÄ™czenia lub innej podobnej umowy z czÅ‚onkiem ZarzÄ…du, Rady Nadzorczej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób wymaga zgody WZA.

Zgodnie ze Statutem SpóÅ‚ki uchwaÅ‚y WZA w nastÄ™pujÄ…cych sprawach wymagaÅ‚y bezwzglÄ™dnej wiÄ™kszoÅ›ci 3/4 gÅ‚osów oddanych: (i) zmiana Statutu, (ii) emisja obligacji zamiennych lub obligacji z prawem pierwszeÅ„stwa, (iii) zbycie lub wydzierżawienia przedsiÄ™biorstwa SpóÅ‚ki lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienia na nich ograniczonego prawa rzeczowego, (iv) przeksztaÅ‚cenie, podziaÅ‚ oraz poÅ‚Ä…czenie SpóÅ‚ki z innÄ… spóÅ‚kÄ…, (v) rozwiÄ…zanie SpóÅ‚ki, (vi) dokonanie istotnej zmiany przedmiotu dziaÅ‚alnoÅ›ci SpóÅ‚ki.

Tajne gÅ‚osowanie zarzÄ…dzane byÅ‚y w przypadku: (a) gÅ‚osowania nad wyborem lub odwoÅ‚aniem czÅ‚onków organów SpóÅ‚ki lub likwidatorów, (b) wniosków o pociÄ…gniÄ™cie do odpowiedzialnoÅ›ci czÅ‚onków organów SpóÅ‚ki lub likwidatorów, (c) w sprawach osobowych, (d) żądania zgÅ‚oszonego przez choćby jednego akcjonariusza oraz (e) w innych przypadkach wskazanych w Kodeksie spóÅ‚ek handlowych lub w Statucie.

Przebieg Walnych Zgromadzeń

Walne Zgromadzenie byÅ‚o otwierane i prowadzone przez PrzewodniczÄ…cego WZA wskazanego na piÅ›mie przez ZarzÄ…d SpóÅ‚ki. PrzewodniczÄ…cy WZA zapewniaÅ‚ sprawny przebieg obrad oraz poszanowanie praw i interesów wszystkich Akcjonariuszy.

PrzewodniczÄ…cy WZA zarzÄ…dzaÅ‚ sporzÄ…dzenie listy obecnoÅ›ci, a nastÄ™pnie ogÅ‚aszaÅ‚ ilu Akcjonariuszy byÅ‚o obecnych na WZA, podajÄ…c liczbÄ™ akcji i gÅ‚osów reprezentowanych na WZA. Na wniosek akcjonariuszy posiadajÄ…cych 1/10 część kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego SpóÅ‚ki reprezentowanego na WZA, sprawdzenia listy obecnoÅ›ci mogÅ‚a dokonać wybrana w tym celu komisja skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z trzech osób. Wnioskodawcy mieli prawo wyboru jednej osoby.

PrzewodniczÄ…cy WZA zarzÄ…dzaÅ‚ gÅ‚osowanie nad przyjÄ™ciem porzÄ…dku obrad. Akcjonariusze przyjmowali zaproponowany porzÄ…dek obrad bÄ…dź mogli podjąć decyzjÄ™ o dokonaniu zmian w porzÄ…dku obrad w gÅ‚osowaniu jawnym, bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów obecnych. UchwaÅ‚y o zaniechaniu rozpatrywania sprawy umieszczonej w porzÄ…dku obrad zapadaÅ‚y jedynie w przypadku, gdy przemawiaÅ‚y za niÄ… istotne i rzeczowe powody. Wniosek w takiej sprawie byÅ‚ zawsze szczegóÅ‚owo umotywowany. WZA nie mogÅ‚o podejmować uchwaÅ‚y o zdjÄ™ciu z porzÄ…dku obrad, bÄ…dź o zaniechaniu rozpatrywania sprawy, umieszczonej w porzÄ…dku obrad na wniosek Akcjonariusza.

WZA mogÅ‚o podejmować uchwaÅ‚y o charakterze porzÄ…dkowym oraz dotyczÄ…ce zwoÅ‚ania Nadzwyczajnego WZA, mimo nie umieszczenia ich w porzÄ…dku obrad. GÅ‚osowania nad sprawami porzÄ…dkowymi mogÅ‚y dotyczyć tylko kwestii zwiÄ…zanych z prowadzeniem obrad WZA. Nie byÅ‚y poddawane pod gÅ‚osowanie w tym trybie uchwaÅ‚y, które mogÅ‚y wpÅ‚ywać na wykonywanie przez Akcjonariuszy ich praw.

Przewodniczący WZA udzielał głosu uczestnikom obrad oraz członkom Zarządu, Rady Nadzorczej i innym zaproszonym osobom.

WZA mogÅ‚o zarzÄ…dzić przerwy w obradach, przy czym Å‚Ä…cznie przerwy nie mogÅ‚y trwać dÅ‚użej niż 30 dni. Krótkie przerwy w obradach, nie stanowiÄ…ce odroczenia obrad, mogÅ‚y być zarzÄ…dzane przez PrzewodniczÄ…cego WZA, w uzasadnionych przypadkach i nie mogÅ‚y mieć na celu utrudniania Akcjonariuszom ich praw.

PrzewodniczÄ…cy WZA zarzÄ…dzaÅ‚ gÅ‚osowanie nad uchwaÅ‚ami. PrzewodniczÄ…cy WZA ogÅ‚aszaÅ‚ wynik gÅ‚osowania i stwierdzaÅ‚, że uchwaÅ‚a zostaÅ‚a podjÄ™ta, bÄ…dź nie zostaÅ‚a podjÄ™ta z powodu nie uzyskania wymaganej wiÄ™kszoÅ›ci gÅ‚osów. PrzewodniczÄ…cy WZA odczytywaÅ‚ treść podjÄ™tej uchwaÅ‚y.
Przewodniczący WZA stwierdzał wyczerpanie porządku obrad i zamykał WZA. Uchwały WZA były umieszczane w protokole sporządzonym przez notariusza.


3) SkÅ‚ad osobowy i zasady dziaÅ‚ania organów zarzÄ…dzajÄ…cych i nadzorczych spóÅ‚ki oraz ich komitetów w 2007 roku.

ZarzÄ…d SpóÅ‚ki

W roku obrotowym 2007 ZarzÄ…d skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch czÅ‚onków tj. pana Macieja Dyjasa – Prezesa ZarzÄ…du oraz pana Jacka BagiÅ„skiego powoÅ‚anych na okres wspólnej dwuletniej kadencji koÅ„czÄ…cej siÄ™ z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia SpóÅ‚ki zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2007.

ZarzÄ…d NFI Empik Media & Fashion S.A. dziaÅ‚aÅ‚ w oparciu o przepisy Kodeksu spóÅ‚ek handlowych oraz Statutu SpóÅ‚ki. ZarzÄ…d reprezentowaÅ‚ SpóÅ‚kÄ™ oraz prowadziÅ‚ wszelkie sprawy SpóÅ‚ki za wyjÄ…tkiem uprawnieÅ„ zastrzeżonych przez prawo i Statut do kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej SpóÅ‚ki. W roku obrotowym 2007 ZarzÄ…d w szczególnoÅ›ci kierowaÅ‚ bieżącÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… SpóÅ‚ki, reprezentowaÅ‚ jÄ… w czynnoÅ›ciach sÄ…dowych lub pozasÄ…dowych, prowadziÅ‚ wszelkie sprawy SpóÅ‚ki i zarzÄ…dzaÅ‚ jej majÄ…tkiem w zakresie zwykÅ‚ego zarzÄ…du.

Przy podejmowaniu decyzji w sprawach SpóÅ‚ki czÅ‚onkowie ZarzÄ…du dziaÅ‚ali w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, tj. po rozpatrzeniu wszystkich dostÄ™pnych informacji, analiz i opinii, które w rozsÄ…dnej ocenie ZarzÄ…du powinny być w danym przypadku wziÄ™te pod uwagÄ™ ze wzglÄ™du na interes SpóÅ‚ki. Przy ustalaniu interesu SpóÅ‚ki brali pod uwagÄ™ uzasadnione w dÅ‚ugookresowej perspektywie interesy akcjonariuszy, wierzycieli, pracowników SpóÅ‚ki oraz innych podmiotów i osób wspóÅ‚pracujÄ…cych ze SpóÅ‚kÄ….

Decyzje ZarzÄ…du podejmowane byÅ‚y w formie uchwaÅ‚. Z posiedzeÅ„ ZarzÄ…du sporzÄ…dzane byÅ‚y protokoÅ‚y, które sÄ… przechowywane w siedzibie SpóÅ‚ki.

ZarzÄ…d SpóÅ‚ki w terminach okreÅ›lonych przepisami prawa sporzÄ…dzaÅ‚ sprawozdania finansowe w roku obrotowym 2007 oraz za rok obrotowy zakoÅ„czony 31 grudnia 2007 r., jak również sporzÄ…dziÅ‚ pisemne sprawozdanie z dziaÅ‚alnoÅ›ci SpóÅ‚ki w roku obrotowym 2007.

ZarzÄ…d informowaÅ‚ na bieżąco RadÄ™ NadzorczÄ… o sytuacji SpóÅ‚ki oraz o wszelkich istotnych okolicznoÅ›ciach, które mogÅ‚y mieć wpÅ‚yw na sytuacjÄ™ majÄ…tkowÄ… SpóÅ‚ki.

Rada Nadzorcza

W skład Rady Nadzorczej w roku obrotowym 2007 r. wchodziły następujące osoby:
- Tomasz Chenczke pełniący funkcję Przewodniczącego,
- Prof. Andrzej Szumański, członek niezależny
- William Brooksbank,
- Mark Burch,
- Peter Kadletz .

W NFI EMF z uwagi na fakt, iż Rada Nadzorcza liczyÅ‚a jedynie piÄ™ciu czÅ‚onków nie dziaÅ‚aÅ‚y żadne komitety wewnÄ™trzne, zaÅ› Rada Nadzorcza wykonywaÅ‚a kolegialnie wszystkie swe obowiÄ…zki wynikajÄ…ce z przepisów prawa, Statutu lub Regulaminu Rady Nadzorczej.

Rada Nadzorcza wyrażaÅ‚a swoje stanowisko w formie podjÄ™tych uchwaÅ‚ lub poprzez wydanie opinii. UchwaÅ‚y mogÅ‚y być podjÄ™te wyÅ‚Ä…cznie w odniesieniu do spraw zawartych w porzÄ…dku obrad. W pozostaÅ‚ych sprawach Rada wydawaÅ‚a opiniÄ™. Rada Nadzorcza podejmowaÅ‚a uchwaÅ‚y i wydawaÅ‚a opinie bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów wszystkich czÅ‚onków Rady Nadzorczej, którym przysÅ‚ugiwaÅ‚o równe prawo gÅ‚osu, z zastrzeżeniem, że w przypadku równoÅ›ci przeważaÅ‚ gÅ‚os PrzewodniczÄ…cego. Z przebiegu posiedzeÅ„ sporzÄ…dzane byÅ‚y protokoÅ‚y. OryginaÅ‚y protokoÅ‚ów przechowywane sÄ… w siedzibie SpóÅ‚ki

Rada Nadzorcza sprawowaÅ‚a staÅ‚y nadzór nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… SpóÅ‚ki we wszystkich dziedzinach jej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Zgodnie z Art. 23.2 Statutu SpóÅ‚ki oprócz spraw wskazanych w przepisach prawa, Statucie lub uchwaÅ‚ach Walnego Zgromadzenia, do uprawnieÅ„ i obowiÄ…zków Rady Nadzorczej należaÅ‚y:
a) ocena rocznego sprawozdania finansowego oraz sprawozdania Zarządu z działalności Funduszu,

b) zapewnienie badania sprawozdaÅ„, o których mowa w pkt a) przez wyznaczenie biegÅ‚ych rewidentów,

c) ocena wniosków ZarzÄ…du dotyczÄ…cych podziaÅ‚u zysku albo pokrycia straty,

d) skÅ‚adanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników ocen, o których mowa w pkt a) i c),

e) zawieszanie, z ważnych powodów, w czynnoÅ›ciach poszczególnych lub wszystkich czÅ‚onków ZarzÄ…du oraz delegowanie czÅ‚onków Rady Nadzorczej do czasowego wykonywania czynnoÅ›ci czÅ‚onków ZarzÄ…du niemogÄ…cych sprawować swoich czynnoÅ›ci,

f) wyrażanie zgody na ograniczenie lub wyłączenie przez Zarząd prawa poboru w granicach kapitału docelowego.

g) udzielenie zgody na zawieranie istotnych umów pomiÄ™dzy Funduszem a podmiotami z nim powiÄ…zanymi zgodnie z definicjÄ… zawartÄ… w § 2 pkt 37 (a) i (b) RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartoÅ›ciowych.



4) Opis podstawowych cech stosowanych w spóÅ‚ce systemów kontroli wewnÄ™trznej i zarzÄ…dzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporzÄ…dzania sprawozdaÅ„ finansowych w 2007 roku.

Stosowany przez SpóÅ‚kÄ™ i grupÄ™ kapitaÅ‚owÄ… NFI Empik Media & Fashion S.A. ("Grupa KapitaÅ‚owa") w 2007 roku system kontroli obejmowaÅ‚ szereg czynnoÅ›ci wykonywanych w okreÅ›lonych odstÄ™pach czasu, które miaÅ‚y na celu bieżące monitorowanie dziaÅ‚alnoÅ›ci operacyjnej SpóÅ‚ki i Grupy KapitaÅ‚owej jak i jej wyników finansowych. CzynnoÅ›ci kontrolne skupione byÅ‚y gÅ‚ównie wokóÅ‚ gÅ‚ównych cykli biznesowych organizacji – cyklu sprzedaży i należnoÅ›ci, cyklu zakupów oraz cyklu inwestycyjnego.
ObejmowaÅ‚y one miÄ™dzy innymi bieżącÄ… analizÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ci operacyjnej w podziale na jednostki biznesowe, segmenty dziaÅ‚alnoÅ›ci oraz obszary geograficzne, analizÄ™ wyników w porównaniu z danymi budżetowanymi oraz z rokiem poprzednim, cykliczne inwentaryzacje z uwzglÄ™dnieniem ujawnionych odchyleÅ„ w ksiÄ™gach rachunkowych. CaÅ‚y system kontroli wewnÄ™trznej oparty byÅ‚ o zasadÄ™ "czterech oczu", zgodnie z którÄ… akceptacja wszystkich dokumentów w SpóÅ‚ce i w Grupie KapitaÅ‚owej wymagaÅ‚a autoryzacji niezależnej komórki. DotyczyÅ‚o to nie tylko dokumentów zakupu, procesu wyboru dostawców czy autoryzacji pÅ‚atnoÅ›ci lecz również zasada ta byÅ‚a wbudowana w procesy wewnÄ™trzne SpóÅ‚ki i Grupy KapitaÅ‚owej polegajÄ…ce m.in. na tym, iż każde zdarzenie gospodarcze byÅ‚o poprzedzone jego akceptacjÄ… przez osoby merytorycznie odpowiedzialne poprzez ich adnotacjÄ™ na umowach i innych dokumentach zakupu. Istotne wydatki, które nie byÅ‚y ujÄ™te w budżecie lub znaczÄ…co różniÅ‚y siÄ™ od kwot planowanych wymagaÅ‚y dodatkowej akceptacji.

Ponadto kontrola dziaÅ‚alnoÅ›ci SpóÅ‚ki i Grupy KapitaÅ‚owej byÅ‚a wykonywana przez dwie niezależne komórki – DziaÅ‚ SprawozdawczoÅ›ci ZarzÄ…dczej i DziaÅ‚ SprawozdawczoÅ›ci Grupowej odpowiedzialny również za przygotowanie sprawozdaÅ„ finansowych zgodnie z wymogami MiÄ™dzynarodowych Standardów SprawozdawczoÅ›ci Finansowej. Prezentowane w dwóch ukÅ‚adach dane finansowe byÅ‚y na bieżąco uzgadniane a zidentyfikowane rozbieżnoÅ›ci wyjaÅ›nianie i na bieżąco ujawniane w ksiÄ™gach rachunkowych.

W celu minimalizacji ryzyk zwiÄ…zanych z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… SpóÅ‚ki i Grupy KapitaÅ‚owej jak i procesem sprawozdawczoÅ›ci finansowej SpóÅ‚ka podejmowaÅ‚a wiele czynnoÅ›ci z zamiarem ciÄ…gÅ‚ego modernizowania Å›rodowiska informatycznego oraz bezpieczeÅ„stwa danych finansowych. ByÅ‚y to m. in. czynnoÅ›ci o charakterze zabezpieczajÄ…cym przed niepowoÅ‚anym dostÄ™pem do danych poufnych jak system ochrony i monitoringu biur, ochrona serwerów, zabezpieczenia przez niepowoÅ‚anym dostÄ™pem do komputerów i sieci wewnÄ™trznej. Dodatkowo w SpóÅ‚ce jak i w Grupie KapitaÅ‚owej wdrażane byÅ‚y nowoczesne rozwiÄ…zania IT umożliwiajÄ…ce natychmiastowe uzyskanie rzetelnej informacji o jej dziaÅ‚alnoÅ›ci. W chwili obecnej wspólnie z Exorigo Sp. z o.o. prowadzone sÄ… prace nad implementacjÄ… programu Oracle Hyperion wspierajÄ…ce proces raportowania, konsolidacji i budżetowania finansowego, wspomagane przez Accenture Sp. z o.o. oraz MDDP Michalik DÅ‚uska Dziedzic i Partnerzy Sp. z o.o.


Podstawa prawna: § 29 pkt 5 Regulaminu GPW.


Maciej Dyjas
Prezes ZarzÄ…du

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm