pieniadz.pl

PEKAES SA
Odpowiedź na pytanie złożone do protokołu w dniu 22 czerwca 2005 roku na WZA PEKAES S.A.

06-07-2005


KOMISJA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
Raport bieżący nr 21 / 2005
Data sporządzenia: 2005-07-06
Skrócona nazwa emitenta
PEKAES
Temat
Odpowiedź na pytanie złożone do protokołu w dniu 22 czerwca 2005 roku na WZA PEKAES S.A.
Podstawa prawna
§ 45 ust. 1 pkt 7 RO - dywidendy
Treść raportu:

Zarząd PEKAES S.A. w odpowiedzi , udzielonej w trybie art. 428 § 3 ksh, na zadane w czasie obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PEKAES S.A. w dniu 22 czerwca 2005 roku pytanie: "Jaka maksymalna łączna kwota dywidendy nie tylko z zysku 2004 roku ale również z zysku lat poprzednich i z pozostałych przewidzianych przepisami prawa źródeł, mogłaby być wypłacona"
przekazuje następującą informację:

Podstawowe znaczenie dla udzielenia prawidłowej odpowiedzi na pytanie postawione w trybie art. 428 § 1 ksh ma właściwe zinterpretowanie art. 348 § 1 ksh, który to przepis wyznacza limit kwoty dywidendowej w spółce akcyjnej. Należy zauważyć, iż przepis ten został znowelizowany ustawą z dnia 12 grudnia 2003 roku zmieniającą ksh, która weszła w życie 15 stycznia 2004 roku. Przed nowelizacją przywołany artykuł stanowił, iż na wypłatę dywidendy może być przeznaczony zysk z kapitałów rezerwowych utworzonych w okresie nieprzekraczającym trzech ostatnich lat. Ustawa z dnia 12 grudnia 2003 roku zniosła powyższe ograniczenie, jednakże nie zawiera przepisów przejściowych.
W tej sytuacji należy mieć na uwadze z jednej strony art. 613 ksh, z drugiej zaś konstytucyjną zasadę, iż Polska jest demokratycznym państwem prawnym, a w związku z tym prawo nie może działać wstecz, szczególnie w sytuacji gdy zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie handlowym obowiązującym do 31 grudnia 2000 roku akcjonariusze mieli prawo do udziału jedynie w zysku rocznym. Pod rządami kodeksu handlowego nie było regulacji dotyczącej możliwości wypłaty "zaległej" czy też "odłożonej" dywidendy.

Praktyka, orzecznictwo i doktryna jak na razie nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi na przedstawione powyżej wątpliwości. Dlatego też Zarząd Spółki po dokonanej analizie zarówno obowiązującego prawa jak i potrzeb finansowych Spółki przedstawia co następuje:

W okresie od 1 stycznia 2001 roku (tj. od wejścia w życie kodeksu spółek handlowych) przekazano z zysku na kapitał zapasowy kwotę 29.116.997,80 złotych. Wobec powyższego kwota dywidendy, ustalona na podstawie w/w kwoty, może wynieść 86 groszy na 1 akcję. Uwzględniając wielkość dywidendy dla akcjonariuszy, ustalonej Uchwałą Akcjonariuszy z dnia 22 czerwca 2005 roku w wysokości 59 groszy na jedną akcję, maksymalna łączna kwota dywidendy nie tylko z zysku 2004 roku ale również z zysku lat poprzednich i z pozostałych przewidzianych przepisami prawa źródeł, mogłaby być ustalona w wysokości 1 złoty 46 groszy na 1 akcję, z tym że jest to kwota bez uwzględnienia realizowanych potrzeb inwestycyjnych Spółki pokrywanych ze środków własnych.

Potwierdzenie prawidłowości wyliczenia powyższej kwoty zlecone zostało Niezależnemu Biegłemu Rewidentowi – HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o. o. Opinia audytora w tej sprawie zostanie przekazana niezwłocznie po jej otrzymaniu.





Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm