pieniadz.pl

Opinia Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w sprawie budowy bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole

08-11-2011


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 42 / 2011
Data sporzÄ…dzenia: 2011-11-08
Skrócona nazwa emitenta
PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A.
Temat
Opinia ZarzÄ…du PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w sprawie budowy bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
ZarzÄ…d PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ("PGE") informuje, że w dniu 8 listopada 2011 roku pozytywnie zaopiniowaÅ‚ celowość realizacji inwestycji polegajÄ…cej na budowie dwu bloków klasy 900 MW na parametry nadkrytyczne, opalanych wÄ™glem kamiennym w Elektrowni Opole, po koszcie wynikajÄ…cym z cen przedstawionych w ofertach zÅ‚ożonych w prowadzonym postÄ™powaniu przetargowym.

W opinii ZarzÄ…du PGE projekt budowy bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole należy do najbardziej opÅ‚acalnych projektów budowy konwencjonalnych bloków energetycznych rozważanych obecnie w Polsce. Na tÄ™ ocenÄ™ wpÅ‚ywajÄ…:

- spodziewany wzrost popytu na energię elektryczną, co wraz z ograniczoną podażą nowych mocy oraz koniecznością odstawień i pogorszającą się jakością mocy istniejących będzie wpływać na wzrost cen energii elektrycznej w Polsce w tempie przekraczającym wzrost inflacji,

- realizacja projektu w formule brown-field, przy wykorzystaniu już istniejÄ…cej infrastruktury okoÅ‚oblokowej, co pozwala na obniżenie potrzebnych nakÅ‚adów inwestycyjnych oraz skrócenie czasu realizacji inwestycji. W opinii ZarzÄ…du PGE budowa w Polsce kondensacyjnych bloków energetycznych w technologii konwencjonalnej w formule green-field nie gwarantuje satysfakcjonujÄ…cej stopy zwrotu,

- stopieÅ„ zaawansowania projektu, pozwalajÄ…cy na rozpoczÄ™cie i zakoÅ„czenie budowy najszybciej spoÅ›ród konkurencyjnych projektów, co jest istotne biorÄ…c pod uwagÄ™ maksymalnÄ… realnÄ… wielkość podaży usÅ‚ug budowlanych i inżynierskich w Polsce. ZarzÄ…d PGE ocenia, że z uwagi na ograniczenie podaży usÅ‚ug projektowych i wykonawczych oraz fakt, iż budowa dwóch bloków równolegle charakteryzuje siÄ™ relatywnie niskim kosztem jednostkowym w przeliczeniu na MW mocy, nie bÄ™dzie możliwe zrealizowanie innych obecnie rozważanych w Polsce projektów w cenie - w przeliczeniu na MW mocy - porównywalnej do uzyskanej w przetargu na budowÄ™ bloków 5 i 6 Elektrowni Opole,

- przewidywana peÅ‚na integracja procesu eksploatacji nowych bloków z istniejÄ…cÄ… ElektrowniÄ… Opole, co ograniczy wzrost kosztów staÅ‚ych do niezbÄ™dnego minimum i zapewni ich utrzymanie w odniesieniu do jednostkowej produkcji na jednym z najniższych poziomów w Polsce. Realizacja budowy bloków 5 i 6 zwiÄ™kszy moc osiÄ…galnÄ… Elektrowni Opole (obecnie 1532 MW) o ponad 117 proc., przy zakÅ‚adanym wzroÅ›cie kosztów staÅ‚ych w wyniku realizacji projektu o nie wiÄ™cej niż kilkanaÅ›cie proc.

Podstawowe zaÅ‚ożenia techniczne bloków 5 i 6:
- Paliwo: węgiel kamienny
- Moc elektryczna: 2x900 MW
- Sprawność netto bloku: min. 45,5 proc.
- Emisja CO2: ok. 745 kg/MWh
- Zakładany stopień wykorzystania mocy: ok. 80 proc. (średnio przez pierwsze 10 lat)
- Zakładana produkcja energii elektrycznej netto: ok. 11,1 TWh rocznie (średnio przez pierwsze 10 lat)
- Planowany termin oddania do eksploatacji (przy zaÅ‚ożeniu zawarcia umowy z Generalnym Realizatorem Inwestycji w 2011 r.) – IV kwartaÅ‚ 2016 r. (blok 5) i 2017 r. (blok 6).

Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spóÅ‚kach publicznych (Dz. U. z 2009 roku, Nr 185 poz. 1439).

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm