pieniadz.pl

Emisja obligacji

08-09-2010


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 26 / 2010
Data sporzÄ…dzenia: 2010-09-08
Skrócona nazwa emitenta
PRAGMA INKASO S.A.
Temat
Emisja obligacji
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
DziaÅ‚ajÄ…c na podstawie uchwaÅ‚y nr 5/2010 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PRAGMA INKASO S.A. w sprawie: emisji obligacji, dematerializacji obligacji oraz wprowadzenia obligacji do obrotu w alternatywnym systemie obrotu z dnia 23 sierpnia 2010 r. ZarzÄ…d Emitenta w dniu 8 wrzeÅ›nia 2010 r. podjÄ…Å‚ uchwaÅ‚Ä™ nr 1/08.09.2010 w sprawie Programu Emisji Obligacji oraz uchwaÅ‚Ä™ nr 2/08.09.2010 w sprawie emisji Obligacji serii A, ustalenia warunków emisji Obligacji serii A, dematerializacji Obligacji serii A oraz wprowadzenia Obligacji serii A do obrotu w alternatywnym systemie obrotu. Emitent publikuje parametry emisji:

1. Cel emisji dÅ‚użnych instrumentów finansowych

Celem emisji jest zakup wierzytelnoÅ›ci nabytych przez Emitenta jako faktora od faktorantów w ramach umów factoringu, speÅ‚niajÄ…cych nastÄ™pujÄ…ce warunki:
- ani wobec dłużnika, ani wobec faktoranta nie ogłoszono upadłości,
- wierzytelność w żaden sposób nie jest sporna
- wierzytelność jest niewymagalna lub jest wymagalna, lecz upłynęło nie więcej niż 45 dni od dnia jej wymagalności.
- wierzytelności będą nabywane w ramach factoringu niepełnego (z prawem regresu).

2. Rodzaj emitowanych instrumentów dÅ‚użnych

Emisja obejmuje nie wiÄ™cej niż 5.000 zdematerializowanych zabezpieczonych obligacji na okaziciela serii A emitowanych przez PRAGMA INKASO S.A. z siedzibÄ… w Tarnowskich Górach.

Obligacje zostaną wykupione przez Emitenta w terminie 24 (dwudziestu czterech) miesięcy od daty przydziału, tj. w dniu 28 września 2012 r. Wykup Obligacji nastąpi poprzez zapłatę kwoty pieniężnej w wysokości wartości nominalnej Obligacji.

Emitent zamierza ubiegać siÄ™ o wprowadzenie wyemitowanych Obligacji serii A do alternatywnego systemu obrotu na rynku Catalyst prowadzonym przez GieÅ‚dÄ™ Papierów WartoÅ›ciowych w Warszawie S.A.
Po dacie przydziaÅ‚u Emitent niezwÅ‚ocznie podejmie dziaÅ‚ania celem dematerializacji oraz zarejestrowania Obligacji w Krajowym Depozycie Papierów WartoÅ›ciowych S.A. W przypadku, gdyby z jakichkolwiek powodów nie doszÅ‚o do rejestracji Obligacji w KDPW lub wprowadzenia Obligacji do obrotu na rynku Catalyst, Obligacje zostanÄ… zapisane w ewidencji prowadzonej zgodnie z art. 5a. ust. 2 Ustawy o Obligacjach przez Organizatora Emisji.

3. Wielkość emisji

Emitowanych jest nie więcej niż 5.000 Obligacji. Emisja Obligacji serii A dojdzie do skutku, jeśli prawidłowo objętych i opłaconych zostanie co najmniej 3.000 Obligacji serii A.

4. Wartość nominalna i cena emisyjna instrumentów dÅ‚użnych

Wartość nominalna każdej Obligacji wynosi 1.000 zÅ‚. Cena emisyjna Obligacji jest równa jej wartoÅ›ci nominalnej i wynosi 1.000 zÅ‚.

5. Warunki wykupu i warunki wypÅ‚aty oprocentowania instrumentów dÅ‚użnych

Obligacje serii A oprocentowane są w zmiennej wysokości ustalonej w oparciu o stopę procentową WIBOR 6M ustalaną dla każdego okresu odsetkowego, powiększoną o marżę w wysokości 6%. Okresy odsetkowe wynoszą 6 (sześć) miesięcy każdy. Pierwszy okres odsetkowy jest liczony od daty przydziału. Po upływie ostatniego okresu odsetkowego Obligacje nie będą oprocentowane.

Datami płatności odsetek są:
28 marca 2011 r. – za pierwszy okres odsetkowy;
28 września 2011 r. - za drugi okres odsetkowy;
28 marca 2012 r. - za trzeci okres odsetkowy;
28 wrzeÅ›nia 2012 r. – za czwarty okres odsetkowy.

Jeżeli data pÅ‚atnoÅ›ci odsetek przypadnie w dniu nie bÄ™dÄ…cym dniem roboczym (tj. sobotÄ…, niedzielÄ… lub innym dniem ustawowo wolnym od pracy, a także dniem, w którym banki w Polsce nie Å›wiadczÄ… usÅ‚ug dla klientów), takÄ… datÄ… bÄ™dzie kolejny dzieÅ„ roboczy.
Posiadaczom Obligacji bÄ™dzie wypÅ‚acany póÅ‚rocznie kupon w zmiennej wysokoÅ›ci, staÅ‚y w okresie odsetkowym.
Oprocentowanie ustalane będzie w oparciu o zmienną stopę procentową WIBOR 6M ustalaną dla każdego okresu odsetkowego na fixingu 3 (trzy) dni robocze przed rozpoczęciem danego okresu odsetkowego.
Do zmiennej stopy procentowej dodawana będzie marża w wysokości 6%. Wysokość odsetek będzie obliczana na podstawie rzeczywistej liczby dni w okresie odsetkowym i przy założeniu 365 dni w roku.
PodstawÄ… naliczenia i speÅ‚nienia Å›wiadczenia bÄ™dzie liczba Obligacji na rachunku papierów wartoÅ›ciowych Obligatariusza z upÅ‚ywem dnia ustalenia prawa do otrzymania Å›wiadczenia z tytuÅ‚u wypÅ‚aty odsetek.
Wysokość kuponu od jednej Obligacji będzie ustalona każdorazowo zgodnie ze wzorem:

kupon = (WIBOR 6M +6%) x (liczba dni w okresie odsetkowym/365) x 1000 zł

PÅ‚atność kuponu należnego Obligatariuszowi nastÄ…pi poprzez uznanie rachunku pieniężnego sÅ‚użącego do obsÅ‚ugi rachunku papierów wartoÅ›ciowych Obligatariusza.

Emitent zastrzega sobie prawo wczeÅ›niejszego wykupu wszystkich wyemitowanych Obligacji serii A, na wÅ‚asne żądanie, nie wczeÅ›niej jednak niż po upÅ‚ywie 12 miesiÄ™cy od daty przydziaÅ‚u. DecyzjÄ™ o wczeÅ›niejszym wykupie Obligacji podejmie ZarzÄ…d Emitenta wedÅ‚ug wÅ‚asnego uznania. UchwaÅ‚a ZarzÄ…du okreÅ›li dzieÅ„ wczeÅ›niejszego wykupu Obligacji oraz termin ustalenia podmiotów uprawnionych do otrzymania Å›wiadczeÅ„ z tytuÅ‚u Obligacji.
Prawo to będzie realizowane poprzez wypłatę Obligatariuszom kwoty wcześniejszego wykupu stanowiącej wartość nominalną Obligacji powiększoną o odsetki należne od pierwszego dnia danego okresu odsetkowego do dnia wcześniejszego wykupu powiększoną o premię w wysokości 0,1% wartości nominalnej obligacji za każde pełne 30 dni pozostające od dnia wcześniejszego wykupu do daty wykupu.
Prawo Emitenta do wcześniejszego wykupu Obligacji może zostać wykonane wyłącznie w całości w odniesieniu do wszystkich subskrybowanych obligacji.

6. Wysokość i formy ewentualnego zabezpieczenia i oznaczenie podmiotu udzielającego zabezpieczenia

Rodzaj Zabezpieczenia:
Obligacje będą obligacjami zabezpieczonymi. Zabezpieczeniem Obligacji jest zastaw rejestrowy na zbiorze wierzytelności istniejących oraz przyszłych, o zmiennym składzie, stanowiących całość gospodarczą.

Przedmiot zastawu:
Zbiór obejmujÄ…cy wierzytelnoÅ›ci wobec osób trzecich nabywane przez Emitenta, jako faktora od faktorantów w ramach umów factoringu, speÅ‚niajÄ…ce okreÅ›lone w umowie zastawu rejestrowego warunki ("WierzytelnoÅ›ci Podstawowe"). Ponadto do zbioru wierzytelnoÅ›ci mogÄ… wejść inne wierzytelnoÅ›ci niż WierzytelnoÅ›ci Podstawowe, w zakresie oraz w przypadkach okreÅ›lonych w umowie zastawu rejestrowego.

Rachunek powierniczy:
Umowa zastawu rejestrowego dopuszcza również ustanowienie rachunku powierniczego. Administrator Zastawu bÄ™dzie mógÅ‚ zażądać od Emitenta wpÅ‚at na rachunek powierniczy w przypadkach wskazanych w umowie.

Podmiot udzielajÄ…cy zabezpieczenia:
Podmiotem udzielajÄ…cym zabezpieczenia (zastawcÄ…) jest Emitent.

Najwyższa Suma Zabezpieczenia:
Najwyższa suma zabezpieczenia oznaczona w umowie zastawu rejestrowego wynosi 7.675.371,80 (siedem milionów sześćset siedemdziesiÄ…t pięć tysiÄ™cy trzysta siedemdziesiÄ…t jeden zÅ‚otych osiemdziesiÄ…t groszy).

Zmiana przedmiotu zabezpieczenia:
Emitent zastrzega, że w okresie istnienia zastawu rejestrowego zabezpieczajÄ…cego wierzytelnoÅ›ci z Obligacji serii A, zbiór wierzytelnoÅ›ci obciążony zastawem rejestrowym może zostać odpowiednio powiÄ™kszony w przypadku, gdy Emitent bÄ™dzie emitowaÅ‚ kolejne serie obligacji w ramach Programu Emisji Obligacji. W takim przypadku kolejne serie obligacji mogÄ… być zabezpieczone Å‚Ä…cznie z Obligacjami serii A jednym zastawem rejestrowym na odpowiednio powiÄ™kszonym zbiorze wierzytelnoÅ›ci. Wartość Przedmiotu Zastawu oraz Najwyższa Suma Zabezpieczenia ulegnie wówczas odpowiedniemu zwiÄ™kszeniu. Emitent zastrzega, że obligacjom kolejnych serii emitowanych w ramach Programu Emisji Obligacji może przysÅ‚ugiwać równe pierwszeÅ„stwo w zaspokojeniu z odpowiednio powiÄ™kszonego zbioru wierzytelnoÅ›ci.

Administrator Zastawu:
Emitent ustanowiÅ‚ administratora zastawu, który bÄ™dzie wykonywaÅ‚ we wÅ‚asnym imieniu, lecz na rachunek Obligatariuszy, prawa i obowiÄ…zki zastawnika wynikajÄ…ce z umowy zastawniczej i przepisów prawa. Administratorem Zastawu jest Beskidzki Dom Maklerski SpóÅ‚ka Akcyjna z siedzibÄ… w Bielsku-BiaÅ‚ej.

7. Wartość zaciÄ…gniÄ™tych zobowiÄ…zaÅ„ na ostatni dzieÅ„ kwartaÅ‚u poprzedzajÄ…cego udostÄ™pnienie propozycji nabycia oraz perspektywy ksztaÅ‚towania siÄ™ zobowiÄ…zaÅ„ emitenta do czasu caÅ‚kowitego wykupu instrumentów dÅ‚użnych proponowanych do nabycia

Wartość zobowiązań zaciągniętych przez Emitenta na ostatni dzień kwartału poprzedzającego złożenie niniejszej Propozycji Nabycia, czyli na 30 czerwca 2010 r.:
zobowiązania łączne dla danych skonsolidowanych 10.380.458 zł, w tym zobowiązania oprocentowane 6.989.591 zł.

Emitent nie spodziewa siÄ™ w terminie do czasu caÅ‚kowitego wykupu Obligacji przekroczenia poziomu zobowiÄ…zaÅ„ powyżej 40 mln zÅ‚otych, z wyÅ‚Ä…czeniem zadÅ‚użenia zwiÄ…zanego z Programem Emisji Obligacji, którego częściÄ… jest emisja Obligacji serii A, o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nominalnej do 20 mln zÅ‚.

8. Dane umożliwiajÄ…ce potencjalnym nabywcom instrumentów dÅ‚użnych orientacjÄ™ w efektach przedsiÄ™wziÄ™cia, które ma być sfinansowane z emisji instrumentów dÅ‚użnych, oraz zdolność emitenta do wywiÄ…zywania siÄ™ z zobowiÄ…zaÅ„ wynikajÄ…cych z instrumentów dÅ‚użnych, jeżeli przedsiÄ™wziÄ™cie jest okreÅ›lone.

Cel emisji obligacji został opisany w punkcie 1.
Åšrodki, które Emitent przeznaczy na bieżącÄ… obsÅ‚ugÄ™ obligacji bÄ™dÄ… uzyskiwane z bieżącej dziaÅ‚alnoÅ›ci, a w szczególnoÅ›ci z dziaÅ‚alnoÅ›ci factoringowej.

Obligacje zostanÄ… wykupione z Å›rodków wypracowanych w toku normalnej dziaÅ‚alnoÅ›ci Emitenta, w szczególnoÅ›ci uzyskanych ze spieniężenia wierzytelnoÅ›ci nabytych w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci faktoringowej.

9. Zasady przeliczania wartości świadczenia niepieniężnego na świadczenie pieniężne

Nie dotyczy.

10. W przypadku ustanowienia jakiejkolwiek formy zastawu lub hipoteki jako zabezpieczenia wierzytelnoÅ›ci wynikajÄ…cych z instrumentów dÅ‚użnych - wycena przedmiotu zastawu lub hipoteki dokonana przez uprawnionego biegÅ‚ego.

Umowa zastawu rejestrowego zawarta została w dniu 8 września 2010.

Wyceny przedmiotu zastawu dokonaÅ‚ 4Audyt Sp. z o.o., wpisany na listÄ™ podmiotów uprawnionych prowadzonÄ… przez KIBR pod numerem ewidencyjnym 3363:
- wartość wierzytelności do zapłaty wg stanu na dzień 16 sierpnia 2010 r. - 7.787.324,62 zł
- odpis aktualizujący z tyt.prawdopodobieństwa nieuregulowania wierzytelności przez Dłużnika lub Faktoranta - 0 zł
- odpis aktualizujący z tyt. dyskonta przyszłych płatności do wartości bieżącej - 111.952,82 zł
- wartość godziwa portfela wierzytelności - 7.675.371,80 zł

Wartość godziwa portfela wierzytelności będąca przedmiotem wyceny wynosi na dzień 16 sierpnia 2010 roku 7.675.371,80 zł.

11. W przypadku emisji obligacji zamiennych na akcje – dodatkowo: a) liczba gÅ‚osów na walnym zgromadzeniu emitenta, która przysÅ‚ugiwaÅ‚aby z objÄ™tych akcji - w przypadku gdyby zostaÅ‚a dokonana zamiana wszystkich wyemitowanych obligacji, b) ogólna liczba gÅ‚osów na walnym zgromadzeniu emitenta - w przypadku gdyby zostaÅ‚a dokonana zamiana wszystkich wyemitowanych obligacji.

Nie dotyczy.

12. W przypadku emisji obligacji z prawem pierwszeÅ„stwa - dodatkowo: a) liczba akcji przypadajÄ…cych na jednÄ… obligacjÄ™, b) cena emisyjna akcji lub sposób jej ustalenia, c) terminy, od których przysÅ‚ugujÄ… i wygasajÄ… prawa obligatariuszy do nabycia tych akcji.

Nie dotyczy.

Podstawa prawna: § 5 ust. 1 pkt 11) RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartoÅ›ciowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa paÅ„stwa niebÄ™dÄ…cego paÅ„stwem czÅ‚onkowskim.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm