pieniadz.pl

Power Media
Postanowienie Sądu odnośnie wniosku o zamianę akcji

12-11-2009


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 43 / 2009
Data sporzÄ…dzenia: 2009-11-12
Skrócona nazwa emitenta
POWER MEDIA S.A.
Temat
Postanowienie Sądu odnośnie wniosku o zamianę akcji
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
ZarzÄ…d Power Media S.A. informuje, że SpóÅ‚ka otrzymaÅ‚a postanowienie wÅ‚aÅ›ciwego SÄ…du Rejestrowego dotyczÄ…ce wniosków akcjonariuszy o zamianÄ™ akcji imiennych uprzywilejowanych serii A na akcje zwykÅ‚e na okaziciela - sygnatura akt WR.VI NS-REJ.KRS/016329/09/14. SpóÅ‚ka informowaÅ‚a o wpÅ‚yniÄ™ciu takich wniosków w RB nr 35/2009 z dnia 1 wrzeÅ›nia 2009 roku, oraz o spodziewanej odmowie wpisu do KRS w RB 38/2009 z 18 wrzeÅ›nia 2009.

Sąd uznał, że wniosek nie może zostać uwzględniony w części dotyczącej zmiany ilości akcji uprzywilejowanych. W tym zakresie wniosek podlega oddaleniu.

SÄ…d uzasadnia, że "(…) należy wskazać, iż w orzecznictwie i literaturze można wyróżnić: rodzaje akcji (zwykle i uprzywilejowane), postacie akcji (imienne i na okaziciela) oraz serie akcji (A, B, itd.).

Na żądanie akcjonariusza powinno siÄ™ dokonać zamiany akcji imiennych na akcje na okaziciela lub odwrotnie, o czym stanowi przepis art. 334 § 2 k.s.h. Statut może wprowadzić ograniczenia tych zmian. Jeżeli takiego ograniczenia nie ma, spóÅ‚ka powinna speÅ‚nić żądanie akcjonariusza. (…).

Powyższe stwierdzenia dotyczą jednak wyłącznie akcji tożsamych rodzajowo czyli np. akcji zwykłych imiennych na akcje zwykłe na okaziciela. Do takiej sytuacji znajdzie zastosowanie przepis art. 334 par. 2 k.s.h. i jego odpowiednik zamieszczony w statucie wnioskodawcy par. 10 ust. 3.

Natomiast w niniejszej sprawie sytuacja jest bardziej skomplikowana, albowiem akcjonariusz we wniosku (…) żąda zamiany akcji uprzywilejowanych na akcje zwykÅ‚e na okaziciela. PowoÅ‚ane wyżej art. 334 par. 2 k.s.h. i par. 10 ust. 3 statutu nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y zatem zastosowania w tej sprawie, albowiem akcjonariusz domaga siÄ™ konwersji akcji różnych rodzajowo."

Sąd popiera takie stanowisko tezą wyrażoną w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17.02.2005r., II PK238/04 (OSNP 2005/18/287). Z treści powołanego orzeczenia SN, bez zmiany statutu można dokonać wyłącznie konwersji akcji tego samego rodzaju (np. zwykłych na zwykłe). Natomiast zamiana akcji jednego rodzaju (akcji uprzywilejowanych) na akcje innego rodzaju (na akcje zwykłe) wymaga zawsze zmiany statutu, a tym samym leży w gestii Walnego Zgromadzenia.

Podstawa prawna:
Art. 56 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ofercie – informacje poufne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm