pieniadz.pl

Rafamet SA
Raport w sprawie nie stosowania niektórych zasad „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW”.

03-10-2008


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 55 / 2008
Data sporządzenia: 2008-10-03
Skrócona nazwa emitenta
RAFAMET
Temat
Raport w sprawie nie stosowania niektórych zasad "Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW".
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:
Zarząd RAFAMET S.A., w wykonaniu obowiązku określonego w § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. informuje, że w Spółce nie są stosowane wymienione poniżej zasady ładu korporacyjnego, zawarte w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", przyjęte Uchwałą Nr 12/1170/2007 Rady Nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 4 lipca 2007 r.:

Część II "Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych".

Zasada 1
"Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej:"

pkt 4:
"informację o terminie i miejscu walnego zgromadzenia, porządek obrad oraz projekty uchwał wraz z uzasadnieniami, a także inne dostępne materiały związane z walnymi zgromadzeniami spółki, co najmniej na 14 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia,"
• Spółka nie stosuje i nie będzie stosowała zasady w części dotyczącej terminu zamieszczania na stronie internetowej Spółki projektów uchwał wraz z uzasadnieniami i innych dostępnych materiałów związanych z walnymi zgromadzeniami Spółki. Emitent publikuje treści projektów uchwał wraz z załącznikami, zgodnie z obowiązującymi przepisami,na co najmniej 8 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia. W zakresie udostępniania materiałów związanych z Walnymi Zgromadzeniami Spółka stosuje ponadto przepisy k.s.h.

pkt 6:
"roczne sprawozdania z działalności rady nadzorczej, z uwzględnieniem pracy jej komitetów, wraz z przekazaną przez radę nadzorczą oceną pracy rady nadzorczej oraz systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki,"
• Spółka nie stosuje zasady w zakresie dotyczącym publikacji oceny, o której mowa w części III ust.1 pkt 1 Dobrych Praktyk, albowiem Rada Nadzorcza nie sporządza przedmiotowej oceny.

pkt 7:
"pytania akcjonariuszy dotyczące spraw objętych porządkiem obrad, zadawane przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania,"
• Podczas Walnego Zgromadzenia nie jest prowadzony szczegółowy zapis jego przebiegu, zawierający m.in. pytania akcjonariuszy i udzielane odpowiedzi. Protokół z Walnego Zgromadzenia sporządza notariusz, kierując się przepisami prawa, zdaniem Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia oraz uzasadnionymi żądaniami akcjonariuszy.

Zasada 2
"Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1. Zasada ta powinna być stosowana najpóźniej począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r."
• Spółka obecnie nie stosuje zasady we wskazanym zakresie, planuje się podjęcie działań w kierunku zapewnienia częściowego stosowania zasady od 1 stycznia 2009r.


Część III "Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych".

Zasada1
"Poza czynnościami wymienionymi w przepisach prawa rada nadzorcza powinna:"


pkt 1:
"raz w roku sporządzać i przedstawiać zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu zwięzłą ocenę sytuacji spółki, z uwzględnieniem systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki,"
• Rada Nadzorcza nie będzie sporządzać zwięzłej oceny sytuacji Spółki w zakresie opisanym w niniejszej zasadzie. Sporządzana corocznie ocena sprawozdania Zarządu i sprawozdania finansowego Spółki, w ocenie Rady Nadzorczej, zawiera elementy umożliwiające dokonanie przez Walne Zgromadzenie prawidłowej oceny sytuacji Spółki.

Zasada 6
"Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej. Powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5 % i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu."
• Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, członkowie Rady Nadzorczej powoływani są w sposób suwerenny przez Walne Zgromadzenie Spółki, zatem nie ma podstaw do ograniczania swobody w wyborze członków Rady Nadzorczej.

Zasada 7
"W ramach rady nadzorczej powinien funkcjonować co najmniej komitet audytu. W skład tego komitetu powinien wchodzić co najmniej jeden członek niezależny od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką, posiadający kompetencje w dziedzinie rachunkowości i finansów. W spółkach, w których rada nadzorcza składa się z minimalnej wymaganej przez prawo liczby członków, zadania komitetu mogą być wykonywane przez radę nadzorczą."
• Zasada nie jest stosowana, ponieważ w ramach Rady Nadzorczej nie funkcjonują żadne komitety. Rada Nadzorcza składa się z minimalnej wymaganej przez prawo liczby członków, posiadających odpowiednią wiedzę i kompetencje.

Zasada 8
"W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (…)."
• W związku z brakiem wyodrębnionych komitetów w strukturze Rady Nadzorczej, nie mogą zostać uwzględnione zalecenia zawarte w "Załączniku I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (…)", dotyczące funkcjonowania takich komitetów.


Część IV "Dobre praktyki stosowane przez akcjonariuszy".

Zasada 1
"Przedstawicielom mediów powinno się umożliwiać obecność na walnych zgromadzeniach.
• W walnych zgromadzeniach akcjonariuszy Spółki udział biorą osoby uprawnione i obsługujące WZA. Spółka nie widzi potrzeby wprowadzania dodatkowych zobowiązań dla akcjonariuszy dotyczących szczególnego umożliwiania obecności na WZA przedstawicielom mediów. Obowiązujące przepisy prawa, w tym dotyczące raportów bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, w wystarczający sposób regulują wykonanie nałożonych na spółki publiczne obowiązków informacyjnych w zakresie jawności i transparentności spraw będących przedmiotem obrad WZA.

Podstawa prawna: § 29 ust.3 Regulaminu Giełdy.

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm