pieniadz.pl

Serinus Energy Inc.
Informacja na temat wyników finansowych i operacyjnych za I kw. 2016 r.

13-05-2016


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 12 / 2016
Data sporządzenia: 2016-05-13
Skrócona nazwa emitenta
SERINUS ENERGY INC.
Temat
Informacja na temat wyników finansowych i operacyjnych za I kw. 2016 r.
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:
Działając na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. _"Serinus", "SEN" lub "Spółka"_ informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przedstawiane są wyniki finansowe oraz operacyjne za kwartał zakończony 31 marca 2016 r.

Uwaga: wraz ze sprzedażą 70 proc. udziału właścicielskiego na Ukrainie, wyniki finansowe uzyskane z tych aktywów za okres trzech miesięcy zakończony 31 marca 2016 r. zostały przeklasyfikowane do działalności zaniechanej. Sprawozdania finansowe dla porównywalnych okresów ub. roku zostały tak przekształcone, by działalność zaniechana była prezentowana oddzielnie od działalności kontynuowanej. Zgodnie ze standardami MSSF wyniki działalności operacyjnej na Ukrainie do czasu zamknięcia transakcji włączone są do skonsolidowanych wyników finansowych Serinusa.

PODSUMOWANIE I KWARTAŁU

- Na początku lutego Serinus sfinalizował transakcję sprzedaży wszystkich należących do Spółki udziałów na Ukrainie. W ostatecznym rozrachunku Serinus otrzymał środki pieniężne w łącznej kwocie wynoszącej 33,2 mln USD, w tym zaraportowane wcześniej 32,9 mln USD plus korekty kapitału obrotowego i rozliczenia wewnątrzgrupowe. Spółka nabyła swoje aktywa na Ukrainie w 2010 r. za 45 mln USD, uzyskując łącznie z dywidend i innych płatności 41,5 mln USD, co w połączeniu z wpływami ze sprzedaży dało roczną stopę zwrotu 12,5 proc. w trakcie trwania projektu.

- Ze środków ze sprzedaży Spółka spłaciła łącznie 19,2 mln USD długu i naliczonych odsetek na rzecz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju . Po zakończeniu kwartału dokonano kolejnej spłaty 3,4 mln USD, co zredukowało zadłużenie Spółki i naliczone odsetki do 31,0 mln USD.

- Produkcja w I kw. 2016 r. wyniosła średnio 2.213 boe/d i była niższa o 44 proc. i 50 proc. w stosunku do, odpowiednio, IV kw. 2015 r. i I kw. 2016 r. Spadek spowodowały głównie sprzedaż aktywów ukraińskich, a także przestoje związane z rekonstrukcją odwiertów i testami oraz naturalne spadki wydobycia mające miejsce w Tunezji.

- Netback dla Tunezji wzrósł z 4,55 USD/boe w IV kw. 2015 r. do 11,44 USD/boe w I kw. 2016 r. za sprawą prowadzonych przez Spółkę działań ukierunkowanych na redukcję kosztów, co z nawiązką skompensowało niższe ceny surowców.

- Środki z działalności operacyjnej w I kw. spadły o 35 proc. do 2,7 mln USD, w porównaniu do 4,3 mln USD w I kw. 2015 r. oraz o 24 proc. w stosunku do IV kw. 2015 r., co przede wszystkim było efektem sprzedaży aktywów ukraińskich i niższej produkcji. Na akcjonariuszy SEN przypadło 1,8 mln USD.

- Odnotowana strata netto, przed uwzględnieniem różnic kursowych, wyniosła 34,8 mln USD _35,5 mln USD przypadające na akcjonariuszy SEN_ wobec 4,1 mln USD odnotowanych w I kw. 2015 r. _4,3 mln USD przypadające na akcjonariuszy SEN_. Spółka odnotowała niepieniężną stratę ze sprzedaży ukraińskich aktywów w kwocie 33,0 mln USD na zamknięciu, wynikającą głównie ze skumulowanych różnic kursowych z przeliczenia wynoszących łącznie 34,2 mln USD, które zostały wyksięgowane z bilansu.

- Nakłady inwestycyjne za I kw. 2016 r. wyniosły 1,0 mln USD wobec 11,2 mln USD nakładów w porównywalnym okresie roku 2015 i 1,9 mln USD w IV kw. 2015 r., na co złożyły się prace rekonstrukcyjne w Tunezji i prace przygotowawcze oraz związane z zezwoleniami w Rumunii. Niskie ceny surowca spowodowały, że wiercenia w Tunezji z ekonomicznego punktu widzenia są nieuzasadnione, a znaczące nakłady w Rumunii nie mogą być dokonane dopóki nie nastąpi ostateczna ratyfikacja przedłużenia Etapu 3 koncesji Satu Mare.

DZIAŁANIA OPERACYJNE – PODSUMOWANIE I AKTUALIZACJA

- Produkcja w Tunezji w I kw. br. wyniosła 1.154 boe/d, na co złożyło się 901 bbl/d ropy i 1,5 MMcf/d gazu ziemnego. Była o 10 proc. niższa niż w poprzednim kwartale _IV kw. 2015 r._, co w głównej mierze spowodowały przestoje w pracy związane z wymianą pomp wgłębnych oraz zamykaniem odwiertów w celu odbudowy ciśnienia. Produkcja spadła o 27 proc. w stosunku do I kw. 2015 r., ponieważ wielkość wydobycia z odwiertu WIN-12bis nadal jest ograniczona przez zarastanie rur, zaś dwa kolejne odwierty na Sabrii wymagają rekonstrukcji, a ponadto dają o sobie znać naturalne spadki wydobycia wynikające z braku nowych wierceń.

- Produkcja na Ukrainie w trakcie całego kwartału wyniosła średnio 1.059 boe/d _6,2 MMcf/d gazu oraz 26 bbl/d kondensatu, obie wielkości odnoszą się do 70 proc. udziału SEN WI_. Dla okresu od 1 stycznia do zakończenia transakcji sprzedaży na początku lutego odnotowano, odpowiednio, 15,6 MMcf/d i 66 bbl/d. Wielkości te były nieznacznie mniejsze od 15,8 MMcf/d i 56 bbl/d osiągniętych w poprzednim kwartale.

- W trakcie kwartału Spółka prowadziła na terenie Chouech Es Saida prace rekonstrukcyjne w dwóch odwiertach w celu wymiany elektrycznych pomp zanurzeniowych _"ESP"_. Pompa ESP w odwiercie CS-3 uległa awarii na początku stycznia i została wymieniona na początku lutego, przywracając poziom wydobycia z odwiertu do wcześniejszego poziomu wynoszącego ok. 275 boe/d. W odwiercie CS-1 pompa ESP zepsuła się pod koniec lutego, a w połowie marca odwiert wznowił produkcję i obecne wydobycie z niego to ok. 185 boe/d.

- Spółka kontynuowała prace nad programem uzyskania dla odkrycia gazu w Moftinu w Rumunii statusu produkcji próbnej. Obejmuje to prace na rzecz pozyskania wstępnych zgód i zezwoleń dla lokalizacji odwiertów i przebiegu rurociągu, dzierżawy terenu oraz opracowanie inżynieryjnych studiów niezbędnych instalacji naziemnych.DALSZE DZIAŁANIA

Średnia produkcja dzienna za okres II kw. do chwili obecnej wynosi ok. 1.225 boe/d _902 bbl/d ropy, 1,9 MMcf/d gazu_.

W związku z aktualnie utrzymującymi się na rynku niskimi cenami surowca, Spółka koncentrować się będzie na redukcji wszelkich możliwych kosztów, jednocześnie utrzymując dotychczasowy poziom produkcji w Tunezji. Spółka przewiduje, że z ekonomicznego punktu widzenia nowe wiercenia można będzie zacząć brać pod uwagę przy cenach ropy ustabilizowanych na poziomie czterdziestu kilku USD za baryłkę, chociaż istniejąca produkcja w Tunezji, przy tak niskich cenach jak 30 USD/bbl, utrzymuje dodatnie saldo przepływów finansowych. Budżet na 2016 rok będzie na bieżąco weryfikowany, gdy kierownictwo zyska pewność, że taka cena utrzyma się, a finansowanie na rozpoczęcie wierceń będzie dostępne.

W Rumunii Serinus skupi się na doprowadzeniu odkrycia z Moftinu-1001 do fazy produkcji próbnej. Kierownictwo obecnie dopracowuje program wierceń i zakończyło wstępne projektowanie niezbędnej infrastruktury naziemnej. Ze względu potrzebę ratyfikacji przedłużenia Etapu 3 koncesji Satu Mare przez szereg ministerstw oraz uzyskania standardowych pozwoleń oraz zgód, wiercenia i prace konstrukcyjne mogłyby się rozpocząć w drugiej połowie 2016 r. Spółka rozważa pozyskanie partnera do joint venture, który współfinansowałby projekt Moftinu.

DOKUMENTY UZUPEŁNIAJĄCE
Pełne teksty "Sprawozdania kierownictwa z działalności" _ang. Management Discussion and Analysis "MD&A"_ oraz "Sprawozdania finansowego" zostały zaraportowane w języku angielskim na stronie www.sedar.com, zaś w języku polskim i angielskim zaraportowane z wykorzystaniem systemu ESPI i będą także dostępne na stronie www.serinusenergy.com.

UWAGA
Określenie BOE może być mylące, szczególnie jeżeli występuje samodzielnie. Współczynnik konwersji BOE, gdzie 6 Mcf:1 bbl wynika z metody zakładającej równoważność energetyczną w odniesieniu do danych pomiarów uzyskanych na końcówce palnika, co nie odnosi się do wartości występujących na głowicy.

Wyniki testów mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych długoterminowych wyników produkcji
i ostatecznych uzysków. Dane z testów zawarte w niniejszym dokumencie uważa się za wstępne, dopóki nie zostaną wykonane ostateczne analizy ciśnienia przepływu.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.comZałącznik:
Serinus-podsumowanie wyników finansowych, cen i produkcji za I kw. 2016 r. _tabele_

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm