pieniadz.pl

Uzasadnienie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 12 marca 2012 r. o zatwierdzeniu układu.

28-03-2012


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 15 / 2012
Data sporzÄ…dzenia: 2012-03-28
Skrócona nazwa emitenta
IGROUP
Temat
Uzasadnienie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 12 marca 2012 r. o zatwierdzeniu układu.
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
ZarzÄ…d Internet Group S.A. w upadÅ‚oÅ›ci ukÅ‚adowej (dalej: SpóÅ‚ka), dziaÅ‚ajÄ…c na podstawie normy art. 56 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spóÅ‚kach publicznych, niniejszym informuje, iż w dniu dzisiejszym, tj. dnia 28 marca 2012 r., SpóÅ‚ka powzięła informacje o sporzÄ…dzeniu, przez SÄ…d Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, X WydziaÅ‚ Gospodarczy ds. UpadÅ‚oÅ›ciowych i Naprawczych (dalej: SÄ…d), uzasadnienia postanowienia o zatwierdzeniu ukÅ‚adu, wydanego przez SÄ…d w dniu 12 marca 2012 r. w postÄ™powaniu upadÅ‚oÅ›ciowym dotyczÄ…cym SpóÅ‚ki.
Przedmiotowe uzasadnienie zostało sporządzone na wniosek wierzyciela OM sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie.

Sąd zważył co następuje:

Zgodnie z art. 287 ust. 1 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego ukÅ‚ad przyjÄ™ty przez zgromadzenie wierzycieli zatwierdza sÄ…d. Odmowa zatwierdzenia ukÅ‚adu jest możliwa gdy ukÅ‚ad narusza prawo albo jeżeli jest oczywiste, że ukÅ‚ad nie bÄ™dzie wykonany. SÄ…d może także odmówić zatwierdzenia ukÅ‚adu, jeżeli jego warunki sÄ… rażąco krzywdzÄ…ce dla wierzycieli, którzy gÅ‚osowali przeciwko ukÅ‚adowi i zgÅ‚osili zarzuty (art. 288 ust. 1 i 2 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego).
W przedmiotowej sprawie brak podstaw do przyjÄ™cia przesÅ‚anek odmowy jego zatwierdzenia. SÄ…d nie znalazÅ‚ podstaw do kwestionowania wyniku gÅ‚osowania nad ukÅ‚adem w dniu 28 października 2011 roku. SÄ™dzia – komisarz prawidÅ‚owo zastosowaÅ‚ art. 285 ust. 3 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego, ustalajÄ…c że zgromadzenie wierzycieli przyjęło ukÅ‚ad o treÅ›ci wskazanej w protokole ze zgromadzenia (k – 1277 – 1279). W szczególnoÅ›ci należy wskazać, że brak wiÄ™kszoÅ›ci osobowej oraz kapitaÅ‚owej (2/3) w kategorii III wynikaÅ‚ z niezÅ‚ożenia gÅ‚osu przez jednego z dwóch wierzycieli, którego wierzytelność nie przekraczaÅ‚a 50% kapitaÅ‚u tej kategorii (k – 1280 i k – 1038 – Ipopema Securities S.A.). ZestawiajÄ…c wierzytelność tego podmiotu z ogólnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… osobowÄ… i kapitaÅ‚owÄ… gÅ‚osujÄ…cÄ… za ukÅ‚adem z pozostaÅ‚ych grup (105.049.831,14 zÅ‚ – kapitaÅ‚ za ukÅ‚adem z grupy I i IV; 22 podmioty za ukÅ‚adem z grupy I i IV, przy ogólnej sumie wierzytelnoÅ›ci w sprawie wynoszÄ…cej 106.338.736,60 zÅ‚ i ogólnej liczbie wierzycieli – 28) oraz jednoznacznÄ… ocenÄ… braku możliwoÅ›ci zaspokojenia wierzycieli w postÄ™powaniu likwidacyjnym (k – 1194 – 1198 w zw. z k – 1277 oraz w zw. z k – 264 -265 i n. Opinia biegÅ‚ego) należy stwierdzić, że ukÅ‚ad w oparciu o art. 285 ust. 3 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego zostaÅ‚ przyjÄ™ty, tak jak to stwierdziÅ‚ w swym postanowieniu SÄ™dzia – komisarz (k – 1282). WiÄ™kszość z ogóÅ‚u wierzycieli, bÄ™dÄ…cych z kategorii I i IV (22 na wszystkich 28) i gÅ‚osujÄ…cych za ukÅ‚adem, dysponowaÅ‚a sumÄ… wierzytelnoÅ›ci wynoszÄ…cÄ… 105.049.831,14 zÅ‚, co stanowi ponad 98 % sumy wszystkich wierzytelnoÅ›ci dysponujÄ…cych gÅ‚osem na zgromadzeniu wierzycieli, speÅ‚niajÄ…c kryteria zastosowania wspomnianego wyżej art. 285 ust. 3 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego.
W ocenie SÄ…du nie można przyjąć aby propozycje ukÅ‚adowe naruszaÅ‚y art. 279 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego. Różnice w sposobie restrukturyzacji wierzytelnoÅ›ci wynikajÄ… w szczególnoÅ›ci z art. 279 ust. 2 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego, który pozwala przyznawać korzystniejsze warunki restrukturyzacji wierzycielom majÄ…cym drobne wierzytelnoÅ›ci, a zachowanie wierzycieli na zgromadzeniu wskazuje, że nie postrzegali propozycji ukÅ‚adowych jako naruszajÄ…cych ich interesy, skoro żaden z nich nie zÅ‚ożyÅ‚ zarzutów. Nie można także zapomnieć, że przeprowadzenie postÄ™powania upadÅ‚oÅ›ciowego w opcji likwidacyjnej zakoÅ„czyÅ‚oby siÄ™ dla wierzycieli niezabezpieczonych rzeczowo brakiem jakiegokolwiek zaspokojenia (wniosek z opinii biegÅ‚ego k – 265 i stanowisko zarzÄ…dcy 1195 – 1198).
SÄ…d przychyliÅ‚ siÄ™ do stanowiska Ad.net S.A., co do naruszenia regulacji art. 281 ust. 1 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego, to jest niezawiadomienia tego podmiotu o zgromadzeniu wierzycieli (k- 1299 – 1303). Nie oznacza to jednak, że uchybienie to mogÅ‚o mieć wpÅ‚yw na ocenÄ™ prawidÅ‚owoÅ›ci przyjÄ™cia przez SÄ™dziego – komisarza, że doszÅ‚o do zawarcia ukÅ‚adu. Po pierwsze, istotnym jest to, że o zgromadzeniu wierzycieli informuje siÄ™ przede wszystkim przez obwieszczenie (art. 192 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego), a zawiadomienie w trybie art. 281 ust. 1 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego stanowi uzupeÅ‚nienie normalnego trybu informowania wierzycieli o zgromadzeniu. Powyższe rozwiÄ…zanie chroni postÄ™powanie ukÅ‚adowe przed zarzutem nieważnoÅ›ci zgromadzenia wierzycieli w przypadku braku indywidualnego zawiadomienia poszczególnych wierzycieli. Po drugie, należy podkreÅ›lić, że Ad.Net S.A, jako spóÅ‚ka powiÄ…zana, na mocy art. 197 ust. 3 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego nie mogÅ‚a gÅ‚osować nad ukÅ‚adem. Fakt, że co do Ad.Net S.A, toczy siÄ™ postÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe nie zmienia istoty powiÄ…zania z Internet Group S.A., które odnosi siÄ™ do kapitaÅ‚u i istnieje niezależnie od wystÄ™powania w tej sprawie syndyka masy upadÅ‚oÅ›ci Ad.Net S.A. Ustawodawca nie różnicuje sytuacji wierzyciela powiÄ…zanego z upadÅ‚ym w ukÅ‚adzie od tego czy jego interesy reprezentuje syndyk czy też zarzÄ…d, nie sposób wiÄ™c zaÅ‚ożyć że ustawodawca, w sposób dorozumiany, dopuszcza gÅ‚osowanie nad ukÅ‚adem spóÅ‚ki powiÄ…zanej, co do której ogÅ‚oszono upadÅ‚ość.
Powyższa interpretacja stanowiłaby wykładnię contra legem i nie powinna być stosowana bez wcześniejszej ingerencji ustawodawcy. Tym samym, zarzuty Ad.Net S.A. podlegały oddaleniu. Zarzuty te nie mogły wpływać na możliwość odmowy zatwierdzenia układu w trybie art. 288 ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego, ze względu na brak prawa tego podmiotu do głosowania nad układem. Zbycie wierzytelności Ad.Net S.A. przed rozpatrzeniem sprawy o zatwierdzenie układu, nie wpłynęło na bieg postępowania, gdyż zarzuty formalne nie zostały cofnięte, a wierzytelność dająca legitymacje do występowania w sprawie Ad.Net S.A. nie przestała istnieć, tylko została przelana na inny podmiot.
W odniesieniu do OM sp. z o.o., informacja o nabyciu wierzytelnoÅ›ci wobec upadÅ‚ego w dniu 14 wrzeÅ›nia 2011 roku od Ipopema Securities S.A. zostaÅ‚a przekazana SÄ…dowi Rejonowemu w dniu 15 listopada 2011 roku (k – 57 – 62 akta X GUp 81/10 Ap – 1), co oznacza że wierzyciel ten nie miaÅ‚ prawa gÅ‚osu na zgromadzeniu wierzycieli (art. 197 ust. 1 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego) i nie mógÅ‚ zostać zawiadomiony przez SÄ™dziego – komisarza o zgromadzeniu wierzycieli w dniu 28 października 2011 roku. Nawet zakÅ‚adajÄ…c, że wierzyciel ten gÅ‚osowaÅ‚by przeciw ukÅ‚adowi, SÄ…d zatwierdziÅ‚by ukÅ‚ad, gdyż brak gÅ‚osu wierzyciela jest zrównany z gÅ‚osem przeciw, co SÄ™dzia – komisarz wziÄ…Å‚ pod uwagÄ™ przy ustalaniu podstaw do przyjÄ™cia zawarcia ukÅ‚adu w trybie art. 285 ust. 3 Prawa upadÅ‚oÅ›ciowego i naprawczego. UkÅ‚ad jest bowiem przyjÄ™ty tylko wtedy gdy wypowie siÄ™ za nim wystarczajÄ…ca liczba wierzycieli, dysponujÄ…ca odpowiedniÄ… sumÄ… wierzytelnoÅ›ci. Skoro zbywca wierzytelnoÅ›ci na rzecz OM sp. z o.o. nie wziÄ…Å‚ udziaÅ‚u w gÅ‚osowaniu, jego absencja miaÅ‚a ten sam skutek co gÅ‚osowanie nabywcy wierzytelnoÅ›ci przeciw ukÅ‚adowi.
Nie ulega również wÄ…tpliwoÅ›ci, że ukÅ‚ad przyjÄ™ty na zgromadzeniu wierzycieli jest możliwy do wykonania, skoro zostaÅ‚y zarezerwowane Å›rodki pieniężne na jego realizacjÄ™ (k-1209-1210), a gÅ‚ówni wierzyciele zgodzili siÄ™ na restrukturyzacje obejmujÄ…cÄ… przejÄ™cie na wÅ‚asność części majÄ…tku dÅ‚użnika oraz konwersjÄ™ wierzytelnoÅ›ci (k-1277 - 1279).
Reasumując, Sąd stwierdził brak podstaw do obligatoryjnej (art. 288 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego) jak i fakultatywnej (art. 288 ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego) odmowy zatwierdzenia układu. Wobec prawidłowego stwierdzenia przez Sędziego komisarza faktu zawarcia układu (art. 287 ust. 1 w związku z art. 285 ust. 3 Prawa upadłościowego i naprawczego) należało układ zatwierdzić.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm